gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

utanma duygusuna sahip olmak

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

islamda utanmak Utanma duygusunun diğer adı hayadır. İslam dini utanma duygusunu şöyle açıklıyor:)

Utanma duygusunun bir adı da hayâdır.

Bu duygu Allah’ın sevdiği güzel bir huydur.

Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem’den öğrendiğimize göre:

Utanma duygusunun kaynağı imandır.

İmanı olan cennete gidecektir. Yüzsüz ve arsız olmak, birine çirkin söz söylemek haksızlıktır. Haksızlık eden de cehenneme girecektir.

Haya duygusunun kötü olanı yoktur. Bu asil duygu baştan sona hayır ve güzellikten ibaret olup insana hayır kazandırır.

Hayâ kimde bulunursa onu daha da güzelleştirir.

Büyüklerimiz ve utanma duygusu

Her dinin kendine göre bir ahlâk anlayışı vardır. İslâm ahlâkı ise hayâ duygusundan ibarettir.

Bizim sevgili Peygamberimiz, arkadaşlarının anlattığına göre örtünme çağına girmiş bir genç kızdan daha utangaçtı. Bir şeyden hoşlanmadığı yüzüne bakınca anlaşılırdı.

Sahâbîler içinde en fazla hayâ duygusuna sahip olan Hz. Osman’dı. Damadı olmasına rağmen Resûl-i Ekrem onu utandıracak bir şey yapmamaya gayret eder, ondan meleklerin bile utandığını söylerdi.

Hz. Ebû Bekir de üstün bir hayâ duygusuna sahipti; açık alanda abdest bozarken Allah Teâlâ’dan utandığı için başını elbisesiyle örterdi.

Allah’tan nasıl utanmalı?

Peygamber Efendimiz sahâbîlerine “Allah’tan nasıl utanmak gerekiyorsa öyle utanmalarını” tavsiye etmişti. Onlar:

“Elhamdülillah biz Allah’tan utanıyoruz” deyince, Efendimiz Allah’tan utanmanın ne anlama geldiğini onlara şöyle anlattı:

Allah’tan utanan kimse, başını ve başındaki organlarını Allah’ın hoşnut olmadığı şeylerden korumalıdır. Daha açık bir söyleyişle:

Allah’ın istemediği şeylere bakmamalı,

Allah’ın sevmediği konuşmaları dinlememeli,

Allah’ın beğenmediği sözleri söylememelidir.

Allah’tan utanan kimse, karnını ve onun içindeki organları Cenâb-ı Hakk’ın istemediği şeylerden korumalıdır. Daha açık bir söyleyişle:

kalbine sahip olmalı,

cinsel organını günahtan korumalı,

günah olan şeye dokunmamalı,

günah olan yere gitmemelidir.

Allah’tan gerektiği gibi utanan kimse, bir gün ölüp gideceğini, güzel vücudunun çürüyüp yok olacağını düşünmelidir.

Âhireti dünyaya tercih eden kimse, dünya zinetini elinin tersiyle itmelidir. işte o zaman insan Allah’tan gerektiği gibi hayâ etmiş olur.

Allah’tan gerektiği gibi utanmayı Efendimiz böyle anlattı.

Şu sözü de o söyledi:

Kul Allah’tan gerektiği gibi utanırsa, Allah Teâlâ da kulundan utanır. Kulu ellerini kaldırıp da kendisine dua ettiği zaman, o elleri büsbütün boş çevirmekten hayâ eder.

Kaynak:prof dr Yaşar Kandemir

2. su.ay

su.ay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Kul Allah’tan gerektiği gibi utanırsa, Allah Teâlâ da kulundan utanır. Kulu ellerini kaldırıp da kendisine dua ettiği zaman, o elleri büsbütün boş çevirmekten hayâ eder.
    emeğine sağlık. çok güzel bir paylaşım. sağol.

3. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    güzel bir paylaşımdı sağol

utanma duygusuna sahip olmak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Anlamlı Bakışlara Sahip Olmak İçin..

Anlamlı Bakışlara Sahip Olmak İçin..

anlamlı bakışlar mürdüm maskara anlamlı bakışlar nasıl olur Yaptığımız bir çok makyaj hatası ile güzelliğimize güzellik katmak yerine daha fazla çirkinleştiriyoruz kendimizi. Ama yüz şeklimize en uygun makyajı yaparsak güzel olan bölgelerimizi daha fazla ön plana çıkararak dikkat çekici olabiliriz. En çok hata yaptığımız yer gözlerimize yaptığımız makyaj doğru yöntem ile anlamlı bakışlara...
  2. Sağlıklı saçlara sahip olmak için

Sağlıklı saçlara sahip olmak için

Sağlıklı Saçlar için: Çözüm 1: İçindekiler: 100 gram reetha tohumu 100 gram kurutulmuş amla tozu 100 gram kurutulmuş shikakai tozu 20 gram aloe vera suyu 3 bardak sıcak su * Reetha tohumlarını ılık suda ıslatın ve suyunu çıkarın. Diğer malzemeyi karışıma ekleyin ve şampuan olarak kullanın. Çözüm 2 : * Bir fincan kaymağı alınmış süt ve yumurtayı karıştırın. Bu karışımı kafa derinize sürün. Beş...
  3. Yeni yilda bebek sahibi olmak isteyenler

Yeni yilda bebek sahibi olmak isteyenler

MERHABA ARKADAŞLAR KOCAMAN BİR SENEYİ GERİDE BIRAKTIK BENİM BU SENEDEN TEK DİLEĞİM HAYIRLI SAĞLIKLI SIHHATLİ BİR BEBEK ....BAKALIM NE ZAMAN GELECEK? HEPİNİZİ SEVGİYLE SELAMLIYORUM VE YENİ YILDA BURADA BULUŞMAK DİLEĞİYLE:asigim:
  4. bebek sahibi olmak istiyorum

bebek sahibi olmak istiyorum

merhaba bende bebek sahibi olmak istiyorum 2 aydır şuan regl dönemimdeyim kanamam var ama sırtımda ve kasıklarımda sancıda var hiç böyle olmazdı.çok merak ediyorum yardımmmmm
  5. çocuk sahibi olmak

çocuk sahibi olmak

ben 2.5 yıllık evliyim tüm tahlillerim yapıldı ve bir sıkıntım olmamasına ragmen hamile kalamadım son gittigim doktor klomen verdi bugün başladım.adetin 5.günü başlanıyormuş netten baktım çünkü doktor o bilgiyi ya vermedi yada bn kalabalıktan duyamadım.kullananlara soruyorum yardımcı olurmusunuz dogru zamanda başlamışımdır umarım ve içinde 10 tablet var ama doktor günde bir defa 5 gün iç...

Sayfayı Paylaş