gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Ütüyü kim İcat Etti?

Konu, 'icatlar ve buluşlar' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

ütüyü kim icat etti ütüyü bulan kişinin hayatı bulan kişi icat eden kişi eden kişinin hayatı Giyseleri düzeltmek için uyguladığımız işlemi gerçekleştiren alet olan ütü ve ütünün icadını merak edenler için gereken bilgileri paylaşıyorum. İnsanlar giysilerindeki kırışıklıkları giderebilmek için uzun uğraşlar vermişlerdir. Bu uğraşılar sonunda değişik yöntemler bulmuşlardır.Başlarda odun, Cam , mermer gibi Aletler kullanıldı. Taşların ısıtılıp giysilerin üzerinde gezdirilmesi ile ütünün temelleri atılmaya başladı. Tarihte ilk kez sapı olan bir demir parça ile ütüleme işleminin yapılması 17. yüzyılda gerçekleşmiştir. Ocaklarda ısıtılarak kullanılan ütüler zamanla kor ve kömür ile ısıtılan içi oyuk ütülerle yerdeğiştirdi. 19. yüzyılda ise ocak ya da sobaların ısıtıcı olarak kullanılması standart hale geldi.[​IMG]

Henry W. Seely (ABD) ilk defa ütünün taban kısmını ısıtmak için Elektrik kullandı ve 1882 de elektrikli ütüyü icat etmiş oldu.Ütü iki karbon tabaka arasında kalan elektrik arkı sayesinde ısıtılıyordu.

1883 yılında ütüyü kablosuz hale getirip daha güvenli bir hale getirdi. Çalışma sistemi günümüzdeki sistemle çok benzerdi. kablonun prize takılması ve ısıtılması gerekiyor, daha sonra prizden çıkarılıp rahatça kullanılabiliyordu. Tüm bunlara karşın, ütü oldukça pahalı ve dayanıksız bir aletti. Elektriğin yeni yeni yaygınlaşması ve satışların düşüklüğü nedeniyle ticari bir başarı elde edemedi.

Ütüler zaman içinde gelişti. 1926 yılında Eldez isimli bir kuru temizleme firması buharlı ütüyü üretti. Fakat geçmişteki başarısızlık bunada yansıdı. İnsanlar henüz bunu kullanamaya hazır değillerdi.. Bu yüzden bir başarı elde edilemedi.

ASİMELEK bunu beğendi.
  2. ASİMELEK

ASİMELEK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2.192
    Ödül Puanları:
    113
    :D:D benim babanem de dedemin pantolonlarını gece yatarken yatağın altına koyuyormuş sabah kalktıklarında ütülenmiş oluyomuş :hhh: ozamanlar ütü yok tabi ne yapsın kadıncağazz :hhh: ama iyikide icat etmişler yoksa kırışık kırışık gezecektik :D:D zaten onlar icat etmese ben edecektimm ben geç kalmış oldum :hhh:

mawişimm mawiş elimmmmm paylaşım için teşekkürler :kiss:

3. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113
    Benim evde ütü derdi hiç bitmiyor valla bazen icat edilmesemiydik diyorum hahaha en azından ayıp olmaz herkes kırışık kırışık gezerdi valla her hafta bir seleyi buluyor ütüm:D:D

Ütüyü kim İcat Etti? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sandviçi kim icat etti..

Sandviçi kim icat etti..

Sandviç, iki ince ekmek dilimi arasına istenilirse yağ sürülüp, peynir, domates, jambon, salam, sucuk, sosis, tavuk, balık, v.b. konularak hazırlanan yiyecek olarak tanımlanabilir. Çok geniş bir kapsama sahip sandviçte ekmek dilimlen arasına toplumların yemek kültürlerine göre yenilebilecek her şey konulabilir. Sandviç isminin kökeni İngilizce'deki 'sandwich'tir. Dünya haritasına bakıldığında...
  2. Telefonu kim icat etti?

Telefonu kim icat etti?

telefonu kim icat etti telefonu kim icat etti kısaca telefon kaç yılında bulundu kısa bilgi buldu kısaca Antonio Meucci. Floransalı mucit Meucci ABD de 1860 ta, teletrofono adını verdiği bir elektrikli aygıtın çalışma modelini gözler önüne serdi. Meucci, Alexander Graham Bell in telefon patentinden beş yıl önce, 1871 de bir tür geçici patent başvurusunda bulundu. Bell in patenti 1876 da...
  3. Mıknatısı kim icat etti

Mıknatısı kim icat etti

mıknatısın icadı mıknatısın tarihçesi Mıknatısı kim icat etti, nasıl icat etti, hiç düşündünüz mü? Eminiz ki bu sorumuzdan sonra düşündünüz ve çok merak ediyorsunuz :) O halde buyrun Melek'ler; Bazı kaynaklarda kimileri mıknatısı ilk kulananın Araplar olduğunu söylerken,bazıları Çinlilerin icat ettiğini söylüyor. Ancak magnetizma konusunda ilk önemli araştırmaları yapan kişinin Yunanlı...
  4. Telesekreteri Kim icat etti

Telesekreteri Kim icat etti

Telesekreterin mucidi Kim Telesekreteri Kim icat etti Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda telesekreterin icadı hakkındam erak edieln tüm bilgileri aktarıyoruz ve telesekreterin mucidi hakkında da bilgilere yer veriyoruz. Valdemar Poulsen, Danimarkalı telefon mühendisi ve mucit, 1898 yılında telegraphone adını verdiği telefondaki sesleri, manyetik olarak kayıt eden bir cihaz icat...
  5. Çaydanlığı Kim İcat Etti ?

Çaydanlığı Kim İcat Etti ?

Çaydanlığı İlk Kim Buldu Çaydanlığı Kim İcat Etti Sevgili melekler, çay sever bir millet olarak eminiz ilginizi çeken bir konu olacak bu konu :) Çaydanlığı kim izat etti ? :D:D Çaydanlık, çay hazırlamada, pişirmede kullanılan genelde iki parçalı ve metalden yapılma, bazen demliği porselen olan pişirme gerecidir. Çaydanlık, binlerce yıl önce Çin kültürünün bir parçası olarak bronz ve...

Sayfayı Paylaş