gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Uygurların Türk Tarihine Katkıları

Konu, 'Genel Türk Tarihi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

uygurların türk tarihine katkıları uygurların tarihe katkıları türk medeniyetine medeniyete uygur medeniyeti Göçebe yaşantıyı terkederek ilk yerleşik hayata geçen Türk örgütlenmesidir Göktanrı inancını bırakarak başka bir dine geçmişlerdir. (Mani ve Budacılık)
    Türkler arasında sulu tarımın yaygınlaşması gerçekleşmiştir
    Matbaanın geliştirilmesinde Uygurların da katkısı olduğu görülür
    Yeni giysi dokuma aletleri bulmuşlardır
    Moğolların Türkleşmesine neden olmuşlardır
    Bilim, edebiyat ve sanatta diğer Türk devletlerine göre oldukça ilerlemiştir
    Savaşçılık faaliyetleri azalmıştır
    İl yerleşik Türk medeniyet örneklerini vermişlerdir
    Uygur alfabesini geliştirmişlerdir
    Uygur lehçesinde birçok kitap bırakmışlardır
    Uygur lehçesi, Çağatay lehçesinin temelini oluşturur

Uygurların Türk Tarihine Katkıları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Uygurların Türk Tarihindeki Yeri Ve Önemi

Uygurların Türk Tarihindeki Yeri Ve Önemi

uygurların türk tarihindeki önemi uygurların tarihteki önemi türk tarihindeki yeri ve dini dini inançları -Şehircilik, tarım ve ticarette ileri gitmişlerdir. -Okur-yazar oranları yüksek olup, 14 harfli alfabeleri vardır. -Türeyiş ve Göç destanları vardır. "Orta Oyunu" Uygurlardan gelmektedir. -Gök tanrı inancını terk edip yabancı dine inanan ilk Türk topluluğudur -Bögü Kağan...
  2. Türk edebiyatına İngilizce katkı

Türk edebiyatına İngilizce katkı

Türk edebiyatını dünyaya tanıtmayı amaçlayan İngilizce kitap tanıtım dergisi Turkish Book Review’un ilk sayısı çıktı. Türkçe kitapların yabancı dillere çevrilmesine katkıda bulunmak adına hazırlanan dergide, Ersan Üldes, Altay Öktem, Deniz Durukan, Necdet Neydim, Yusuf Eradam, Murat Akser gibi kalemler yer alıyor. İlk sayıda, Bilge Karasu’nun ödüllü çevirmeni Aron Aji ile yapılan söyleşi ve...
  3. Mey’in Gelişimi ve Türk Halk Müziğine Katkıları

Mey’in Gelişimi ve Türk Halk Müziğine Katkıları

mey çalan ustalar mey çeşitleri geleneksel bir çalgının hikayesi geleneksel çalgılarımızın hikayeleri bir çalgı hikayesi Ali YILMAZ Meyin tarihçesi : Türk Halk Müziği özel çalgıları olan bir ana türdür. Türk Sanat Müziğinden farklı çalgıları içermektedir. Bu ayırımın bazında geleneksel Halk çalgıları içerisinde mey’in çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Eşlik çalgı özelliğini taşımanın...
  4. Türk Sinema Tarihi

Türk Sinema Tarihi

Türkiye’de ilk film gösterimi Bertrand adlı bir Fransızın II.Abdülhamit zamanında 1896’da Saray’da yaptığı gösterimler ile başlamıştır. Daha sonraları Fransız firması Pathe’nin temsilcisi Romanya uyruklu Sigmund Weinberg’in yardımlarıyla Beyoğlu yakınlarında halka film gösterilmiştir. Bu filmler genellikle kısa metrajlı belge ve güldürü filmleriydiler. Weinberg halkın sinemaya gösterdiği...
  5. Merak ettim Türklerin Medeniyete Katkıları Nelerdir

Merak ettim Türklerin Medeniyete Katkıları Nelerdir

Merak ediyorum acaba Türklerin Medeniyete Katkıları Nelerdir bu konuda bilgisi olan varsa bana yazsın bu sayfadan ki benimde merakım giderilsin :)

Sayfayı Paylaş