gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Uykuda Kabus Bozukluğu

Konu, 'Sosyoloji bilimi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Her yaşta ortaya çıkabilirse de en yaygın olarak 3-5 yaşları arasında, korkutucu rüyalarla uyanmaya yol açan uyku bozukluğudur. Uykudan endişe ve dehşet içinde uyanırlar, rüya muhtevasını hatırlarlar. Nöbet geçtikten sonra uykuya dalarlar. Gecenin herhangi bir zamanında görülebilir. Çocuklarda kendiliğinden geçer, ilaca gerek yoktur. Erişkinlerde psikoterapi faydalı olabilir. Benzodiazepinler denenebilir.

Uykuda Kabus Bozukluğu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Uyku Bozuklukları..

Uyku Bozuklukları..

Yaşamın üçte biri uykuda geçiyor. Uyku, yorulan ve yıpranan sinir sisteminin bakıma alındığı bir dinlenme dönemi. Bu süreç boyunca, gün içinde öğrenilenler ayıklanıp depolanıyor. Beyin bir sonraki güne hazırlanıyor. Yetişkin bir insanın günlük uyku gereksinimi yedi sekiz saat kadar. Ancak bu süre kişilere göre önemli değişiklikler gösteriyor. Kimileri günde üç saat uykuyla sağlıklı ve zinde...
  2. Tual - Kabus

Tual - Kabus

Gittin biliyorum fakat hala rüyamdasın Bu sabah ızdırapla kahrolarak uyandım Anlatmak zor geliyor rüyada gördüğümü Fakat anlatmalıyım ki bu rüya çıkmasın Dün gece gördüklerim sanki gerçek gibiydi Garip ama yanındaki benden başka biriydi Olmaz tabi rüya bu ya sende onu sevmişsin Ve seni haketmişte onunla evlenmişsin Bugün beni aramalı işte döndüm demelisin Bu rüya ters çıkmalı teselli...
  3. uyku bozuklukları

uyku bozuklukları

UYKU BOZUKLUKLARI Uyku bozuklukları oldukça sık karşılaştığımız problemlerden biri.Gece uykusu saatleri önemli kişisel farklılıklar göstermekte.Örneğin bazılarımız erken yatıp erken kalkmayı,diğerleri ise geç yatıp geç kalkmayı tercih ederler.Geç yatanlar akşam saatlerinde erken yatanlar ise sabah saatlerinde daha verimli olurlar.Gece uyku saatini belirleyen önemli faktörlerden biri de uyku...
  4. Uyku bozuklukları

Uyku bozuklukları

Uyku bozuklukları, insanların yaşamını kalitesiz hale sokan ve diğer tüm sistemlere zarar veren hastalık grubudur. Uyku ile ilgili yakınmalar 3 ana sınıfa ayrılır. 1. Uykudan uyanmakta zorluk 2. Uyuyamamak 3. Uyku sırasında normal olmayan davranışlar. Bu yazımda uyku bozuklukları arasında en sık görülen uykuya dalma bozukluğu erken uyanma ve uyku parçalanmasından bahsetmek...
  5. çocuğum uyumuyor uyku bozukluğu mu var

çocuğum uyumuyor uyku bozukluğu mu var

Çocuğumun uykusu son derece hafif ve az. Uyku bozukluğundan şüpheleniyorum doktora götüreceğim ama burdan da fikir sahibi olmak istiyorum.Çocuklarda uyku bozukluğu nasıl oluyor ?

Sayfayı Paylaş