gebe
  1. kaprisli

kaprisli Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    19
    Ödül Puanları:
    0

Uykusuz kişinin beyni durabilir!

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

ABD'de yapılan bir araştırma, beynin dinlenmesi için uykunun çok önemli bir işleve sahip olduğunu ve yeterli miktarda uyumayan kimselerin beyinlerinin gün içerisinde düşünme kabiliyetlerini aniden kaybedebileceğini ortaya koydu.

ABD'deki Pennysylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli uzmanların araştırmasında, 24 saat boyunca 24 gönüllünün beyni, manyetik rezonans (MR) aracılığıyla incelendi.
    MR ile gönüllülerin beyinlerine giden kan miktarının ölçüldüğünü aktaran araştırmacılar, araştırmaya katılan 24 kişiden bir kısmının uyku eksikliği bulunduğunu, diğerlerinin ise yeterince uyuduğunu söyledi.
    Araştırmacılar gün sonunda, yeterli derecede uyuyanların gün içerisinde belirli bir işe odaklanma kapasitelerinin hemen hemen sabit kaldığını ve beyne giden kan miktarının dalgalanma göstermediğini gözledi. Diğer grupta bulunan kişilerin ise gün boyunca zaman zaman beyinlerine giden kan miktarının düştüğü ve bu sırada "beyinlerinin adeta durduğu" belirlendi.
    Böyle durumlarda yeterli derecede uyuyamayan kişilerin işitsel ve görsel algılama yeteneğinin düştüğünü kaydeden uzmanlar, "Böyle anlarda beyin, vücudun istemdışı uyuma isteğine karşı çıkamıyor" şeklinde konuştu.
    Uzmanlar, uykunun beyin için önemini ortaya koyan araştırmanın, uykusuz bir şekilde araç kullanılmasının tehlikelerine de işaret ettiğini söyledi.

alıntı

Uykusuz kişinin beyni durabilir! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. bebeginizin uykusu

bebeginizin uykusu

Bebeğinizle iletişime geçeceğiniz zaman, onun hemen uyku öncesi olmamalıdır. Ninnilerde "uyusun da büyüsün" derler. Bu bir bakıma doğrudur. Bebeğiniz karnı doyup, altı temizlenip, birazcık uyanık kaldıktan sonra günün büyük bölümünü uykuda geçirir. Ancak her bebeğin uyku düzeni de aynı değildir. Hiçbir neden yokken bebeğiniz uyumuyorsa endişe etmeyin. Kendi uyku süresini kendi...
  2. Erkek beyni

Erkek beyni

Erkek beyni 'sistematik' düşünmeye, kadın beyni ise 'empatik' düşünmeye programlanmıştır. 'The Importance of Being Trivial' (Önemsiz Olmanın Önemi) adlı kitabında yazar Mark Mason erkek beyninin ufak detaylara ilgisini açıklıyor. Kitap, "Bu erkekleri hiç anlayamıyorum" diye şikayet eden kadınlar için önemli bir başvuru kaynağı olabilir. The Times gazetesi de böyle düşünüyor olmalı...
  3. Güzellik Uykusu

Güzellik Uykusu

Derin bir uykuya dalan insanın vücudundaki hormon düzeyi dengelenir ve hücreleri yenilenir... Uyku, güzelliğin en etkili ilacı. Geceleri cildimiz, gündüze oranla kendini sekiz kat daha çabuk yeniler. Hücreler ve damarlar aktif bir şekilde çalışır ve cilt daha gergin olur. Gece yatmadan önce süreceğiniz bir nemlendirici de sabahları cildinizin daha pürüzsüz olmasını sağlar. Midenizin geceleri...
  4. erkek beyni

erkek beyni

Bak işte ben bu araştırmanın sonucuna inanıyorum:DBu araştırmayı yapanın emeğine sağlık.Bu araştırmanın sonucu bizlerler paylaşanada teşekkürler.Bende sizinle paylaşayım dedim:D:D Hollanda'da Radboud Üniversitesi'nin araştırmasına göre erkek güzel bir kadınla ilk karşılaşma anında ben sonraki bir kaç dakika içinde çok sağlıklı düşünemiyor. Bu iddia güzel kadınların erkekleri salaklaştırdığı...
  5. Prensesin Uykusu

Prensesin Uykusu

Bir Çağan Irmak filmi olan "Prensesin Uykusu" yakın bir zamanda vizyona girerek sinemaseverlerle buluştu.Sizlere bu yepyeni Çağan Irmak filminin konusu ve oyuncuları hakkında genel bilgilere geçiyorum. Gösterim tarihi: 19.Kasım.2010 Yönetmen: Çağan Irmak Oyuncular: Çağlar Çorumlu, Sevinç Erbulak, Genco Erkal, Alican Yücesoy, Şevval Başpınar, Ayşenil Şamlıoğlu, Funda...

Sayfayı Paylaş