gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113

Uyurken ağızdan salya gelmesi

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Uyurken ağızdan salya akması birkaç nedenden kaynaklanabilir. Salya akması sıkça rastlanan bir durum olsa da, bazen ciddi bir sorunun belirtisi olabilir.Salya ağızdan sızan tükürüğü tanımlamak için kullanılır. Salya normalde ağız içindeki bakterileri öldürmek ve sindirimi başlatmak için üretilen bir sıvıdır.

Yan Tarafa Doğru Uyumak

Siz de yan tarafınıza uyuyanlardan mısınız? Yan olarak uyuduğunuz zaman, yer çekimi ağzınızın açılmasına sebep olur ve salyalarınızı yutmak yerine yastığınıza akıtır. Bu, uyurken salya akmasının en çok karşılaşılan sebebidir.

Sinüs Enfeksiyonu

Yutkunma ve nefes alma problemlerinizin sebebi sinüs enfeksiyonu olabilir. Bu, uyurken salya akmasının nedeni de olabilir. Ayrıca grip olduğunuzda durumunuzun daha kötü olduğunun farkına varabilirsiniz. Geniz yolunuzun tıkanmasının, ağzınızdan nefes almanızın ve ağzınızdan salya akmasının nedeni bu tıkanıklıklardır.

7.jpg

Mide Ekşimesi ya da Reflü (GERD)

Haddinden fazla salya akıtma nedenlerinden biri de mide ekşimesi ya da reflü olabilir. Ekşime, mide asitinin yemek borusunu uyarmasına neden olur. Bu aynı zamanda aşırı salya üretiminin de sebebidir.

Alerjiler ya da Zehirlenme

İç burun iltihabı, besin alerjisi, zehirlenme ve özellikle de böcek ilaçları ve böcek zehrine karşı reaksiyondan dolayı vücudunuz aşırı salya üretebilir. Ciddi alerjiler ya da zehirlenmeler bazen hayati tehlike içeren durumlar içerebilir. Bu yüzden alerji ya da zehirlenme durumları meydana geldiğinde bir sağlık kuruluşundan anında yardım istemek önemlidir.

Bademcik İltihabı

Bademcikler boğazınızın arka kısmında bulunan bezlerdir. Bu bezler bazen iltihaplanır ve boğazınızda birikmiş olan salyaları yutmanızı engeller. Bu iltihaplanma salya akmasına neden olan bademcik iltihabı olarak adlandırılır.

Belirli İlaçları Kullanmak

Bazı özel ilaçların yan etkilerinden biri aşırı derecede salya akıtmasıdır. Bu ilaçlar merkezi sinir sistemi yatıştırıcıları, antidepresanlar, morfin ve ağız kuruluğunu giderici gibi ilaçlardır.Diğer Sebepler

Hamileliğin yan etkisiyle oluşan reflü ve mide bulantısı
    Yüksek asit içeren diyetler
    Mononükleoz
    MS Hastalığı
    Parkinson Hastalığı
    Ruh ve sinir hastalıkları
    Diş ile ilgili problemler

Uyurken Salya Akması Nasıl Önlenir?

Uykudayken ağzınızdan salya akması bilinmeyen bir sağlık probleminden olabilir. En iyi tedavi yöntemini bulmak için öncelikle sorunu belirlemelisiniz. Zaman kaybetmeden alerji, zehirlenme, sinüs enfeksiyonu, bademcikler, diş problemleri ya da ruh ve sinir hastalıkları gibi hastalıkların tedavisi için doktora görünmeniz önemlidir. Aşağıda uyurken salya akmasının önüne geçmek için bazı basamaklar bulunuyor.

Sırtüstü Uyumak

Sırtüstü uyumak güzel bir fikir çünkü sırtüstü uyumak salyanın, boğazınızdan gitmesi gereken yer olan aşağıya doğru akmasını sağlar. Kendinizi sıkıştırmak güzel bir fikir, böylece uyurken yön değiştiremezsiniz. Sırtüstü uyumaya başlayın ve durumunuzda önemli bir gelişme olduğunu fark edeceksiniz.

Başınızı Destekleyin

Gece uyurken başınızı destekleme size yardımcı olabilir. Vücudunuzu dikey olarak desteklemek salya akıtacak olan ağzınızın kapalı tutmaya yardımcı olacaktır.

İlaçları Doktorunuza Danışın

Aldığınız ilaçların yan etkisi olarak vücudunuz aşırı derecede salya üretebilir. Şüpheli ilaçları kullandığınızda vücudunuzda bir değişiklik meydana getiriyorsa doktorunuza anlatın ve ona görünün.

Burnunuzdan Nefes Alın

Uyurken salya akmasının ana nedenlerinden biri ağızdan nefes almaktır. Devamını da yap

Derin Nefes Alma Egzersizleri Yapın

Ağızdan nefes almak için belli bir nedeniniz yoksa günlük rutin işlerinizin arasına derin nefes alma egzersizlerini eklemek de güzel bir fikir olabilir. Bu egzersizler doğru nefes alma alışkanlığı kazanmanıza ve stresinizi daha iyi kontrol altına almaya yardım eder.

Alerjiler İçin
    Eğer alerjileriniz sizi burnunuzdan nefes almaya zorluyorsa OTC alerji ilaçları alın. Burun yolunuzu temiz tutmak içinen iyi yöntemi öğrenmek amacıyla bir alerji uzmanına başvurabilirsiniz.

Uyurken ağızdan salya gelmesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. uyurken seyrettim

uyurken seyrettim

Seni uyurken seyretmek, nefes alışını duymak için sessizce odana girdim. Gözlerin kapalı, huzur içindesin. Saçının bukleleri melek yüzünü çevreliyor. Birkaç dakika önce içimin sıkıldığını fark ettim. Dikkatimi işime veremedim ve bu yüzden sessizce seninle konuşmak üzere odana geldim. Bu sabah yavaş giyindiğin için sabırsızlanıp, sana söylendim. Saçını tararken “acıyor” dediğinde sana kızgın...
  2. Uyurken konuşurmusunuz

Uyurken konuşurmusunuz

Bekar evlerini bilen bilir her zaman kalabalıktır çoğu zamanda bir kanepede 2 kişi yatılır ben gece uyumuşum yanımda uyuyan sabah anlatıyor ben: bugs bunyy bugs bunny arkdaşım: ne dion lan b:yok yok cin ali cin ali Alm manyakmısın besmele çek yat lan B:doğru çekimde post makinası soğumasın benimle aynı kaderi paylaşan kader mahkumları varmı ???????????????? benim gibi...
  3. Ağızdan Ağıza Pazarlama

Ağızdan Ağıza Pazarlama

Ağızdan ağza pazarlama yöntemi Kişilerin herhangi bir pazar eylemini ve bunun sonucunda satın alınan mal veya hizmetle ilgili deneyimlerini ve başlarından geçenleri diğer müşterilere anlatarak onların alış-verişini etkilemesi insanlık tarihi kadar eski bir olgu. Yani daha dün keşfedilmiş bir olay değil. Yüzlerce yıldır insanlar alış veriş yaparlar ve satın aldıkları mal ve hizmetle ilgili...
  4. Uyurken Güzelleşebilirsiniz

Uyurken Güzelleşebilirsiniz

cilt bakımı cilt güzelliği Gece uykuya daldığınızda alacağınız ufak tefek bazı önlemlerle cilt bakımınızın devam edeceğini biliyor musunuz melekler ? İşte uyurken güzelleşmenin tüyoları :tik: Siz uyurken cildiniz kendini yeniler. Bu nedenle yatmadan önce uyguluyacağınız ürünlerin cilde nüfuz etmesi çok daha kolay olur. İşte uyurken güzelleşmek için yapmanız gerekenler CİLDİNİZİ...
  5. Hamilelikte Ağıza Aci Ekşi Su Gelmesi

Hamilelikte Ağıza Aci Ekşi Su Gelmesi

hamilelikte ağıza acı su neden gelir,hamilelikte ağıza ekşi su gelmesi,gebelikte ağıza acı su gelmesi,gebelikte ağızda tatsızlık,hamilelikte tat almada bozukluk hakkkında bilgiler Reflü mide içerisndeki sıvıların yukarı doğru yemek borusuna geri kaçmasıdır. Bu durumda göğüste ve mide bölgesinde yanma ve ağıza acı ekşi su gelmesi gibi şikayetler olur. Reflü hamile olmayan kişilerde de...

Sayfayı Paylaş