Uyuşma ve karıncalanma (nedenleri ve önleyebilme)

Konu, 'Sinir Hastalıkları' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi  sol kol uyuşmasının nedenleri ayak uyuşmasının nedenleri kol baş el ve ayak uyuşması Vücudunuzun bir bölümünde his kayboldu (uyudu) ya da sanki iğne batıyormuş gibi oluyor.

  Nedenleri

  Sinir veya kan damarına basınç : Vücudunuzun bir tarafı üzerinde uzun süre zor bir pozisyonda oturuyor, dayanıyor veya uyuyordunuz. Genellikle de vücut “uyandıkça” iğne batıyor gibi olduktan sonra hareket ettiğinizde uyuşma geçiyor. Dirseğinize abanmak ulna sinirinize basınç yapar ve dördüncü ve beşinci parmaklarınızda karıncalanma ve uyuşma olur.

  Karpal tünel sendromu : Elinizdeki (baş parmaktan yüzük parmağına kadar) ve bileğinizdeki uyuşma geceleri artıyor ve parmaklarınız, baş parmağınız ve eliniz kuvvetsizleşti. Muhtemelen kuvvet gerektiren aletleri ya da bilgisayarı sık kullanan veya sürekli tekrarlamalı hareketler yapan birisiniz. Bu durum kendiliğinden geçer ya da ağrı kesici ve bileklik gerekebilir.

  Raynaud hastalığı : El ve ayak parmaklarınız uyuşuyor ve beyazlaşıyor, sonra mavileşiyor, soğuk havalarda kızarıyor ve ısındıklarında acıyor. Küçük kan damarlarıyla ilgili bir rahatsızlığınız var demektir.
  Servikal (boyun omurgasında osteoartrit : Elinizde kısmi uyuşma ve karıncalanma var. Muhtemelen 50 yaşını geçtiniz ve boynunuz zaman zaman sertleşip ağrıyor. Servikal ostreoartrit söz konusu olabilir.

  Boyun ağrısı omuzlarınıza, uyuşma ve karıncalanma kollarınıza vurursa ve sallanmadan yürüyemiyorsanız, servikal spondiloz olabilir.

  Disk fıtığı : Sırtınızın alt kısmında hareket edince artan bir ağrı var, baldırınızda veya bacaklarınızda ağrı, uyuşma ve karıncalanma oluyor. Disk fıtığı veya disk kayması eklemlerde omurga kemiklerinin arasındaki düz, yuvarlak yastıkların yerinden çıkmasıdır. Sırtta yaralanma, kas zayıflığı veya şişmanlık sık görülen nedenleri arasındadır.

  İnme veya geçici iskemi krizi : Kol ve bacaklarda güçsüzlük olsa da olmasa da vücudunuzun bir tarafında uyuşma ve karıncalanma, anlaşılamaz konuşma, bulanık veya çift görme, bilinç bulanıklığı ve baş dönmesi var. Bu uyarıcı belirtiler geçici iskemi krizinin veya inmenin habercisi olabilir.

  Kendiniz Ne Yapabilirsiniz? Dolaşımı düzenlemek için uyuşan bölgeye masaj yapın. Uyuşan vücut bölgesini hareket ettirin. Giysilerinizi gevşetin. Raynaud hastalığında, el ve ayaklarınızı ısıtın. Disk kayması varsa, dizlerinizin altına yumuşak bir yastık koyarak yere uzanın veya dizlerinizin arasına yastık alarak yatın. Sıcak bir zemin üzerine uzanın. Boyun ve sırttaki sertleşme için ibuprofen veya aspirini deneyin.

  Önleme Uzun süre aynı pozisyonda oturmak, dayanmak ve yatmaktan sakının. Doğru oturup kalkın. Düzgün duruş omuriliğiniz ve boynunuzdaki baskıyı kaldırır. Dik oturun, göğsünüzü kaldırın, çenenizi hafifçe eğin ve başınızı kulaklarınız omuzlarınızı değinceye kadar hareket ettirin. Sigarayı bırakın. Dolaşım sisteminizi etkiler. Tekrarlamalı işleri yaparken mola verin veya başka iş yapın. Klavyeyle çalışma mahalliniz el, bilek ve kol pozisyonu için uygun olmalıdır.

  Öteki Nedenler Aşırı soğuk Dolaşım sorunu Romatizmal artrit Şeker hastalığı


   
 2. mehmet imik

  mehmet imik Forum Okuru  sol kol ve ayak uyuşması
  bu bana yaklaşık 4 yada 5 aydır oluyor bu aralar daha cok sıklaştı ve genellikle gece oluyor bu
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  ayak karıncalaması neden oluyor
  sol ve sağ ayağım.kolum karıncalaşıyor.
   
 4. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  benim her saniye ayağım uyuşuyor ne yapabilirim
   
 5. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  4 gündür başımda ağrı ve uyuşma var.şakaklarımda basınç başımın arka tarafındada uyuşma oluyor ve sadece tatlı şeyler yedikçe geçiyor sebebi ne olabilir acaba ?
   
 6. SadmiN

  SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi  Sadece tatlı şeyler yediğinizde geçiyorsa bana göre kan şekeriniz düşüyordur. Ama bu durumda mutlaka tahlil ve gerekli tetkikleri yaptırın. Başka hastalığın habercisi de olabilir.
   
 7. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  Merhabalar,
  Benim sol kolumda ve elimde aşır bir uyuşma ve karıncalanma oluyor.Nedenleri ne olabilir bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen.
  Teşekkürler.
   
 8. deneme

  deneme Forum Okuru  bu bana yaklaşık 4 yada 5 aydır oluyor bu aralar daha cok sıklaştı ve genellikle gece oluyor bu
   
 9. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  merhaba. sırtımda,omurgamdan sol tarafım dahil karnıma kadar olan kısım,yani gövdemin sol tarafı sık sık uyuşuyor.son 2 haftadır günde 5,6 ya kadar arttı ve çok rahatsız ediyor.sebebi ne olabilir?
   
 10. rahmetli

  rahmetli Forum Okuru  ayaklarım uyuşuyor neden
   
Uyuşma ve karıncalanma (nedenleri ve önleyebilme) konusuna benzer içeriklerimiz
 1. uyuşma karıncalanma nedir neden olur

  uyuşma neden olur el uyuşması neden olur dil uyuşması sol kol kol Şikayet Vücudunuzun bir bölümünde his kayboldu (uyudu) ya da sanki iğne batıyormuş gibi oluyor. Nedenleri Sinir veya kan damarına basınç : Vücudunuzun bir tarafı üzerinde uzun süre zor bir pozisyonda oturuyor, dayanıyor veya uyuyordunuz. Genellikle de vücut “uyandıkça” iğne batıyor gibi olduktan sonra hareket ettiğinizde...
 2. uyuşma ve karıncalanma

  baş uyuşması baş karıncalanması yüz uyuşması neden olur yüz yüzün Şikayet Vücudunuzun bir bölümünde his kayboldu (uyudu) ya da sanki iğne batıyormuş gibi oluyor. Nedenleri Sinir veya kan damarına basınç : Vücudunuzun bir tarafı üzerinde uzun süre zor bir pozisyonda oturuyor, dayanıyor veya uyuyordunuz. Genellikle de vücut “uyandıkça” iğne batıyor gibi olduktan sonra hareket ettiğinizde uyuşma...
 3. Geceleri Elinizde Uyusma İle Mi Uyanıyorsunuz...

  uyusma ayak parmaklarında uyuşma ayak baş parmak uyuşması hamilelikte ellerde uyuşma ve ağrı gece ellerde Gece elinizde uyuşma ve sızıyla mı uyanıyorsunuz Meleklerim? Elinizin ağrısı sık sık uykularınızı mı bölüyor? El bileğinde sinir sıkışması olabilir melişlerim. Sinir sıkışması genelde elini çok kullananlarda görülüyor. Sinir sıkışması, vücudumuzdaki sinirlerin anatomik seyirleri...
 4. sol elinde uyusma oluyor

  sol elimde uyuşma var elimde uyuşma var kizlar benim iki,uc gundur sol elimde uyusma oluyor,doktora gidecegim fakat burada kapali,kismetse pazartesiye randevu alacagim,boyle bir sorunu veya bilgisi olan var mi.
 5. ellerde uyuşma nedeni

  ellerin şişmesinin nedenleri el uyuşmasının nedenleri elde uyuşma hamilelikte el uyuşmasının ellerde uyuşma ewet kızlar bende oluyor peki sizdede oluyormu?:hasta: ELLERDE UYUŞMA NEDENİ? Geceleyin elinizdeki uyuşma ile mi uyanıyorsunuz? Gece elinizde uyuşma ve sızıyla mı uyanıyorsunuz? Elinizin ağrısı sık sık uykularınızı mı bölüyor? El bileğinde sinir sıkışması olabilir. Sinir sıkışması...
 6. serçe parmağımda karıncalanma

  Yaklaşık onbeş gündür sol el serçe parmağımda karıncalanma ve hafif bir uyuşma var.Nedenini ve ilaç tedavisi varmı diye merak ediyorum.
 7. Serçe ve Yüzük Parmaklarında Karıncalanma

  parmaklarda karıncalanma serçe parmak, yüzük parmağı, karıncalanma, neyin belirtisidir, hangi hastalık, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Zaman zaman hepimizde olabilen bir şikayettir parmaklarda karıncalanma..Kendi kendimize teşhisler koymaya çalışırız,oysa en doğrusu en yakın zamanda bir doktora görünmektir.Aşağıda ki makalede serçe ve yüzük parmağında...
 8. hamilelikte ellerde uyuşma neden olur?

  hamilelikte uyuşmalar magnezyum eksikliği selam kızlar hamilelikte sürekli bi atraksiyonlar oluyor değilmi :) eee anne olmak okadarda kolay değil tabiki El uyuşmaları genelikle 5 .aydan itibaren görünür nedeni çünkü kilo alımı artmış ve vucutta ödemler artmış olmasıdır.bu sebeplede ellerde uyuşukluk görünür aslında hamilelikte düzenli beslenmek ve az kilo ile bitirmek her anlamda daha...
 9. uyuşma var

  Sağ El serçe parmağı ve yüzük parmağında uyuşma var ve ayak parmakları
 10. HAMİLELİKTE ELLERDE UYUŞMA

  gebelikte ellerde uyuşma,gebelikte ellerde karıncalanme,gebelikte ellerde hissizlik,gebelikte ellerde ağrı,hamilelikte ellerde güçsüzlük,hamilelikte ellerde karıncalanma hakkında bilgiler Gebelikte zaman zaman ellerde uyuşma, karıncalanma, yanma, ağrı, sızlama hisleri olabilir hatta daha ileri derecede olursa güçsüzlük, hissizlik gibi şikayetler de eşlik eder. Hasta özellikle başparmak ve...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. sol ayağım uyuşuyor

  ,
 2. ayağım uyuşuyor

  ,
 3. sağ bacağım uyuşuyor

  ,
 4. sağ tarafım uyuşuyor,
 5. Sağ ayağım uyuşuyor,
 6. sol bacağım uyuşuyor,
 7. başimin sağ tarafi uyuşuyor,
 8. sol tarafım uyuşuyor neden,
 9. ayağımın üstü uyuşuyor,
 10. kafamın sağ tarafı uyuşuyor