gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Uyuyarak Oruç Tutulurmu acaba ben uyuyorumda

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Merhaba arkadaşlar ben dün orucumun çoğunu uyuyarak geçirdim ne yapim hava çok sıcak ve susamak var bir de:S Acaba Uyuyarak Oruç Tutulurmu?

2. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Oruçluyken Uyunurmu

Gündüz Uyuyarak Oruç Tutulur Mu

Müslümanlar İmsak vaktinden güneşin batış anına kadar yemeden, içmeden ve cinsel temastan uzak durularak yerine getirilen bu ibadetten sonra yatsı namazı vakti ile birlikte de Ramazan ayına özel teravih namazı ibadetini yerine getiriyor.

Oruçlunun uykusu ibadet, susması tesbih, ameli kat kat edilmiş, duası makbul ve günahı affedilmiştir buyurdu… (Kenzül ummal)

Diğer bir hadisi şerifte ise Allah Rasul’ü

Oruçlunun uyuması ibadettir! (Suyuti, Cami’u el-Usul) buyurmuşlardır.

Buradan da anlaşılyor ki oruçlunun uyuması günah olmadığı ve orucun sıhhatine zarar vermediği gibi tam aksine oruc ibadetini ve sahuru daha dinç yapması ve Teravih namazlarını daha dinç bir şekilde yerine getirmesi için ve belki uyumadığı zamanda gıybet ve boş işlerle uğraşabilme ihtimalinden dolayı oruçlunun uyumasına ibadet sevabı verilmiştir… Peygamber Efendimiz (s.)’in kayyule yani öğle uykusu yaptığı bilinmektedir…

Burda Sözü edilen durum bir defa istisna bir olaydır. Ramazan`ı gün boyu uykuyla geçirmek, herkes için, her zaman söz konusu değildir. İşi, konumu ve meşguliyeti müsait olanlar yapabilir.Yapsalar bile, bir insanın sürekli uykuda kalması mümkün değildir. Bir defa öğle ve kindi namazlarında uyanıp kılması gerekir.İkincisi, bir insan çalışmasa bile,sorumlulukları vardır.

Takip etmesi, yürütmesi ve yapması gereken bazı işleri vardır.

Ramazan`da gündüz vaktinin ibadeti sadece oruç değildir. İnsan camiye, cemaate gider, eşiyle dostuyla görüşür, ihtiyaç sahipleriyle ilgilenir, dini hizmetlerini yapar.

Kış uykusuna yatar gibi sürekli gözü kapalı durmaz.

Uyuyarak Oruç Tutulurmu acaba ben uyuyorumda konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hamileyken Oruç tutulurmu?

Hamileyken Oruç tutulurmu?

hamileyken oruç tutulurmu hamilelikte oruç tutulurmu hamile iken hamilelikte tutulur mu hamile iken oruc tutulur mu arkadaşlar ben 2 aylık hamileyim.Ramazanda geldi çattı.oruç tutmakla ilgili hiç bir sıkıntım olmadı şimdiye kadar ama o zamanlar karnımda böyle güzel bir şey taşımıyordum:)ve üstelik bu sene herkes sanırım oruç tutmakta zorlanacak malum kış gibi kolay olmayacak artık.gebeliğin...
  2. Niyet etmeden oruç tutulurmu

Niyet etmeden oruç tutulurmu

niyetlenmeden oruç tutulur mu niyetlenmeden oruç tutulurmu niyet etmeden tutulurmu niyet etmeden tutulur mu oruç niyeti, niyetlenmeden oruc tutulurmu, niyet etmeyi unuttum ne yapmalıyım, niyet nedir, nasıl edilir hakkında bilgileri oruc niyet etmeden tutulmaz melekelrim mutlaka niyetinizi edip öyle yatın işte niyet hakkında bilgiler Niyet etmeyi unutursak oruç kabul olur mu? Niyetsiz...
  3. Gebelikte oruç tutulurmu?

Gebelikte oruç tutulurmu?

ramazan ayı oruç tutmanın faydaları Selam kızlar malum ramazan ayı yaklaşıyor ve en önemlisi yaz aylarına denk geliyor normalde bile tutmak çok zorken gebelik döneminde daha bşr zor uzamanlar gebelerin tutmasını önermiyorlar çünkü gebenin gün içerisinde bol sıvı alması ve iyi beslenmesi gerekiyoru gebe kadınların kan sekerı normal ınsanlara gore daha fazla dusuyormus bu yuzden ac kalmayı...
  4. Şevval Orucu Cuma Günü Tutulurmu acaba ne dersiniz

Şevval Orucu Cuma Günü Tutulurmu acaba ne dersiniz

selam arkadaşlar acaba Şevval Orucu Cuma Günü Tutulurmu bu konuda bilgisi olan var ise aranızda lütfen bana da yazsın.
  5. Uyuyarak oruç tutulurmu?

Uyuyarak oruç tutulurmu?

Bir hoca, (Uyuyarak oruç tutan sevab yerine hava alır ve sevabına ancak rüyada kavuşur, sevabını hayâl bile edemez) diyor. Ben, gece çalışıyorum, gündüz uyuyorum, sadece namaz vakitlerinde uyanıyor, namazımı kılıp yatıyorum. Benim oruçlarım boşa mı gidiyor? CEVAP Hayır, oruçlunun uyumasının mahzuru olmaz. Aksine uyuması bile sevab olur. Gece çalışmasanız bile, gündüz uyuyabilirsiniz. Bir...

Sayfayı Paylaş