Uyuyarak Oruç Tutulurmu acaba ben uyuyorumda

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Uyuyarak Oruç Tutulurmu acaba ben uyuyorumda
Merhaba arkadaşlar ben dün orucumun çoğunu uyuyarak geçirdim ne yapim hava çok sıcak ve susamak var bir de:S Acaba Uyuyarak Oruç Tutulurmu?

Oruçluyken Uyunurmu

Gündüz Uyuyarak Oruç Tutulur Mu

Müslümanlar İmsak vaktinden güneşin batış anına kadar yemeden, içmeden ve cinsel temastan uzak durularak yerine getirilen bu ibadetten sonra yatsı namazı vakti ile birlikte de Ramazan ayına özel teravih namazı ibadetini yerine getiriyor.

Oruçlunun uykusu ibadet, susması tesbih, ameli kat kat edilmiş, duası makbul ve günahı affedilmiştir buyurdu… (Kenzül ummal)

Diğer bir hadisi şerifte ise Allah Rasul’ü

Oruçlunun uyuması ibadettir! (Suyuti, Cami’u el-Usul) buyurmuşlardır.

Buradan da anlaşılyor ki oruçlunun uyuması günah olmadığı ve orucun sıhhatine zarar vermediği gibi tam aksine oruc ibadetini ve sahuru daha dinç yapması ve Teravih namazlarını daha dinç bir şekilde yerine getirmesi için ve belki uyumadığı zamanda gıybet ve boş işlerle uğraşabilme ihtimalinden dolayı oruçlunun uyumasına ibadet sevabı verilmiştir… Peygamber Efendimiz (s.)’in kayyule yani öğle uykusu yaptığı bilinmektedir…

Burda Sözü edilen durum bir defa istisna bir olaydır. Ramazan`ı gün boyu uykuyla geçirmek, herkes için, her zaman söz konusu değildir. İşi, konumu ve meşguliyeti müsait olanlar yapabilir.Yapsalar bile, bir insanın sürekli uykuda kalması mümkün değildir. Bir defa öğle ve kindi namazlarında uyanıp kılması gerekir.İkincisi, bir insan çalışmasa bile,sorumlulukları vardır.

Takip etmesi, yürütmesi ve yapması gereken bazı işleri vardır.

Ramazan`da gündüz vaktinin ibadeti sadece oruç değildir. İnsan camiye, cemaate gider, eşiyle dostuyla görüşür, ihtiyaç sahipleriyle ilgilenir, dini hizmetlerini yapar.

Kış uykusuna yatar gibi sürekli gözü kapalı durmaz.

Geri