gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113

Uyuyarak oruç tutulurmu?

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Bir hoca, (Uyuyarak oruç tutan sevab yerine hava alır ve sevabına ancak rüyada kavuşur, sevabını hayâl bile edemez) diyor. Ben, gece çalışıyorum, gündüz uyuyorum, sadece namaz vakitlerinde uyanıyor, namazımı kılıp yatıyorum. Benim oruçlarım boşa mı gidiyor? CEVAP Hayır, oruçlunun uyumasının mahzuru olmaz. Aksine uyuması bile sevab olur. Gece çalışmasanız bile, gündüz uyuyabilirsiniz. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
    (Oruçlunun uykusu ibadettir.) [Deylemi]

Bir beyit de şöyledir:
    Oruçlunun uykusu, elbette ibadettir,
    Oruçluyken uyumak, ne büyük saadettir.

9.jpg

Uyumak kötü bir şey değildir. Ölü gibi yatan, Allahü teâlânın lütfuyla, uyurken de sevab kazanıyor. Uykuda günah yazılmaz, çünkü şuurlu olarak bir günah işlemiyor. Bir hadis-i şerif meali:
    (Şu üç kişiden kalem kaldırılır [günah yazılmaz]: Uyuyan kimse uyanana kadar, çocuk büluğa erene ve deli olan iyileşinceye kadar.) [Ebu Davud]

Eğer oruçlu, abdestli yatmışsa ayrıca sevab alır. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
    (Abdestli olarak yatan, uykudayken, gündüz saim [oruçlu], gece kaim [gece uyanıp ibadet eden] gibi sevaba kavuşur.) [Deylemi]

Yatarken hayırlı işleri yapabilmek için istirahat etmeye, namaza kalkmaya, uyanınca hayırlı işler yapmaya niyet etmeli! Böyle niyet edenin uykusu ibadet olur. Âlimler bunu bilip böyle niyet ettikleri için, Peygamber efendimiz, (Âlimlerin uykusu ibadettir) buyuruyor. Bir kimse de, gece ibadet etmek niyetiyle yatsa, fakat uyanamasa, niyeti sebebiyle yine sevab kazanır. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
    (İbadete niyet edip yattıktan sonra, uyuyup kalana, niyeti sebebiyle gece ibadet etmiş gibi sevab yazılır, uykusu da kendisine sadaka olur.) [Nesai, İbni Mace]

Oruçlu kimse, uyanıkken namaz kılamıyor, hayırlı işler yapamıyorsa, gıybet ediyor veya günah olan işler yapıyorsa, uyuması onun için daha iyi olur. Uyumakla günahlardan kurtulmuş olur. (Uyuyan, orucun sevabını hayâl bile edemez) demek ilmî değil, indî bir sözdür.

Uzun ve sıcak günlerde oruç tutmak, kısa ve soğuk günlerde oruç tutmaktan ve maniler arasında sıkıntılı oruç tutmak daha sevabdır diye kendini sıkıntıya sokmak yanlış olur. Sıkıntı tabiî olarak gelmeli, kendi elimizle kendimizi sıkıntıya sokmamız sevab olmaz.

Uyuyarak oruç tutulurmu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sahura Kalkmadan Oruç Tutulurmu

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulurmu

sahura kalkmadan oruç tutulurmu sahura kalkmadan oruç tutulur mu nafile tutulur mu niyetlenmeden tutulurmu kalkamadım Sual: Sahura kalkmadan oruc tutmakta mahzur var midir? CEVAP Sahura kalkmamak gunah degildir. Ancak sahura kalkmak cok sevaptir. Bir yudum su icmek icin de olsa, sahura kalkmalidir! Hadis-i seriflerde buyuruldu ki: (Sahura kalkin, sahurda bereket vardir.) [Buhari]...
  2. Hamileyken Oruç tutulurmu?

Hamileyken Oruç tutulurmu?

hamileyken oruç tutulurmu hamilelikte oruç tutulurmu hamile iken hamilelikte tutulur mu hamile iken oruc tutulur mu arkadaşlar ben 2 aylık hamileyim.Ramazanda geldi çattı.oruç tutmakla ilgili hiç bir sıkıntım olmadı şimdiye kadar ama o zamanlar karnımda böyle güzel bir şey taşımıyordum:)ve üstelik bu sene herkes sanırım oruç tutmakta zorlanacak malum kış gibi kolay olmayacak artık.gebeliğin...
  3. Mevlid Kandilinde Oruç Tutulurmu

Mevlid Kandilinde Oruç Tutulurmu

Mevlid Kandilinde Oruç Tutulurmu ? Arkadaşlar Mevlid Kandilinde Oruç Tutulurmu bu konuda dini bilgileri olan arkadaşlarımdan cevap bekliyorum
  4. Gebelikte oruç tutulurmu?

Gebelikte oruç tutulurmu?

ramazan ayı oruç tutmanın faydaları Selam kızlar malum ramazan ayı yaklaşıyor ve en önemlisi yaz aylarına denk geliyor normalde bile tutmak çok zorken gebelik döneminde daha bşr zor uzamanlar gebelerin tutmasını önermiyorlar çünkü gebenin gün içerisinde bol sıvı alması ve iyi beslenmesi gerekiyoru gebe kadınların kan sekerı normal ınsanlara gore daha fazla dusuyormus bu yuzden ac kalmayı...
  5. Uyuyarak Oruç Tutulurmu acaba ben uyuyorumda

Uyuyarak Oruç Tutulurmu acaba ben uyuyorumda

Merhaba arkadaşlar ben dün orucumun çoğunu uyuyarak geçirdim ne yapim hava çok sıcak ve susamak var bir de:S Acaba Uyuyarak Oruç Tutulurmu?

Sayfayı Paylaş