gebe
  1. TÜLSÜ35

TÜLSÜ35 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Uzak ülke Sri Lanka

Konu, 'Dünyadan ülke ve şehir tanıtımları' kısmında TÜLSÜ35 tarafından paylaşıldı.

DEVLETİN ADI: Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti BAŞŞEHRİ: Kolombo YÜZÖLÇÜMÜ: 65.610 km2
    NÜFUSU: 17.540.000
    RESMİ DİLİ: Sinhala, (Tamil, İngilizce)
    DİNİ: Budizm, Hinduizm, İslâm, Hıristiyanlık
    PARA BİRİMİ: Rupee

Hint Okyanusunda, Hindistan’ın güneydoğu ucundan yaklaşık 35 km uzakta, 5° 55’-9°50’ kuzey enlemleri ve 79° 42’-81°53’ doğu boylamları arasında yer alan, armudî bir şekle sahip, dünyânın en güzel tabiat manzaralarının bulunduğu yemyeşil bir çay adası olan ülke.
    Sri Lanka Adasının uzunluğu yaklaşık 435 genişliği de 225 km’dir. Adanın yüzölçümüyse 65.610 km2 kadardır.

Ülkede üç ana coğrafî bölge bulunur; kıyı bölgesi, merkezî güney bölge ve Hatton Yaylası.

Adanın orta güneyi dağlık olup, çoğu zirveler 2100-2500 m arasında yüksekliğe sâhiptir. Ülkenin en yüksek noktası olan 2527 m civârında bir yüksekliğe sâhip Pidurutalagala bu bölgede yer alır. Bu dağların aşağılara doğru olan bölümleri ormanlarla kaplı tepelikler ve ağaçlıklı yaylalıklardır. Adanın güney kıyı kesimiyse, oldukça düz ve geniştir. Sri Lanka dağlarından 16 nehir akar ve herbiri en az 96 km uzunluktadır. En uzunları yaklaşık 182 km uzunluktaki Mahaweli Ganga ve ikincisi de 167 km’lik Aruvi Aru nehirleridir. Ülkenin kıyıları umûmiyetle kumlu plajlarla örtülüdür ve yer yer mercan kayalıklara rastlanır.

Siyâsî Hayat

Sri Lanka Cumhûriyeti, başkanlık sisteminde olup, idârî olarak 24 idârî bölgeye ayrılır. Her bir bölgede, merkezî hükûmetin atadığı bir hükûmet temsilciliği bulunur. Parlamento 225 üyeden meydana gelir ve altı senelik bir dönem için seçilir. Parlamento üyelerinden seçilen kabîne üyelerine başbakan başkanlık eder ve hükûmeti kurar ve yürütür.[​IMG]

Uzak ülke Sri Lanka konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Srİ Lanka

Srİ Lanka

SRİ LANKA Coğrafi Verileri Konum: Güney Asya'da, Hint Okyanusunda ada, Hindistan'ın güneyinde yer alır. Coğrafi konumu: 7 00 Kuzey enlemi, 81 00 Doğu boylamı Haritadaki konumu: Asya Yüzölçümü: 65,610 km² Sınırları: 0 km Sahil şeridi: 1,340 km İklimi: tropikal mason Arazi yapısı: Çoğunlukla alçak, düz ve inişli çıkışlı ovalar, güneyde ve orta kısımda dağlar yer alır. Deniz seviyesinden...
  2. UzaKLarDasIN...

UzaKLarDasIN...

...UzaklardasıN... Ben uçurumun kenarında, Sen aşağıdasın.. Düşemiyorum!! Elimi bağrıma götürdüğümde dokunabiliyorum belki sana ama gözlerimden yüreğime inen kilometrelerce damar kadar uzaksın bana..Yüreğimden gözlerime parıltı olana kadar, yollar eksilitiyor çehreni ! Gel az biraz, yaklaş! Ne Olur ! ? Aç kollarını yada Düşeyim ne olur ! ? ...UzaklardasıN... Ben uçurumun kenarında, Sen...
  3. Sri Lanka Kağıt Paraları

Sri Lanka Kağıt Paraları

1987 - 10 Rupees 1992 - 10 Rupees 1992 - 50 Rupees 1995 - 100 Rupees 2004 - 500 Rupees
  4. Uzak

Uzak

uzak duruyorsun artık yakın kalmaktan korkuyorsun... kim aldı ki eline neşteri... ve kim ayırdı ki seninle beni... kırık dökük parçalarımı toparlamaya başladım... iyiyim aslında sen nasıl olduğumu sormasan da... eskisi gibi konuşmasan da benimle iyiyim... sadece nefes alırken birşeyler batıyor göğüs kafesime.. bir de ister is...temez ağlayıveriyorum durup dururken...ama iyiyim..cidden.. senden...

Sayfayı Paylaş