Uzaktaki işletim sistemi!

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Uzaktaki işletim sistemi!
Cloudo: İnternetteki işletim sisteminiz.

Bir işletim sistemi düşünün; Windows gibi ama sadece internet üzerinden kullanılıyor. İşte Cloudo.

Son zamanların en tartışılan ve en heyecan verici konularından biri olan cloud computing, yani sisteminizdeki her şeyin bilgisayarınızda değil, internet üzerinde tutulması pek çok kişi için bugün halen bir bilim kurgu konusu. Fakat İsveçli yeni kurulan bir firma bu konuda çok önemli bir adım attı. Aralarında Hakan Bilgin adlı Türk bir sistem mimarisi uzmanının da bulunduğu beş kişilik ekip, Cloudo adını verdikleri işletim sisteminin betası ile bilgisayarınızdaki her şeye, her yerden erişebileceğiniz bir işletim sistemi hazırladılar.
Son derece etkileyici ara yüzü sayesinde oldukça kolay bir kullanım sunan Cloudo'nun ekranın bir PC masaüstünden farkı yok. Üstelik bu uzaktaki sisteminizi kullanmak için tek ihtiyacınız olan şey bir tarayıcı. Cloudo yüklenmeye hazır pek çok uygulama ile birlikte geliyor. Medya oynatıcı, Paint benzeri bir program, metin işleme program ve tabi ki pek çok oyun.
Cloudo isteyen geliştiricilere kendi uygulamalarını hazırlama imkanı da tanıyor. Daha sonra satılacak olan bu uygulamalardan geliştiricilere kardan pay da verilecek. Diğer yandan sistem, yapılan reklam anlaşmaları sayesinde ücretsiz olarak kullanılabilecek.

Geri