gebe
  1. destina_

destina_ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Ve kararlar birer kibritti...

Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında destina_ tarafından paylaşıldı.

Adamın biri bilge bir kral olmakla ün salmış kralın yanına gider. Krala şunu sorar "Efendim söyleyin bana hayatta özgürlük var mıdır?" Kral "Elbette" der."Kaç bacağın var senin?" Adam soruya şaşırarak "İki efendim" der.

Kral "Pekala, tek bacağının üstünde durabilir misin?" "Elbette" diye cevap verir adam. Kral "O halde hangi bacağın üstünde duracağına karar ver". Adam biraz düşünür ve sol bacağı üstünde durmaya karar verir.

"Tamam" der kral "Şimdi de öteki bacağını kaldır." Adam şaşırır "Bu imkansız kralım" der. "Gördün mü?" der kral " Özgürlük budur. Sadece ilk kararı almakta özgürsün. Ondan sonrasında değil."

Tiziano Terzani'nin Atlıkarıncada Bir Tur Daha adlı kitabında okuduğum bu küçük öykü yıllardır tartışılan özgürlük kavramı üzerinde bir kez daha düşünmeme yol açtı. Hayat gerçekten böyleydi. İlk kararı alıyordun ve gerisi o ilk karara bağlı olarak gerçekleşiyordu. Hayat hata kabul etmiyordu. ilk kararın doğruysa işler yolunda gidiyordu ama eğer yanlış bir karar aldıysan, herşey zincirleme yanlış gidiyordu.

Mesela mesleğini seçerken... Hasbelkader, iyi düşünmeden, yeteneklerinin farkında olmaksızın bir meslek seçtiğinde ömür boyu işini zorla yapmaya mahkum oluyordun. İşinin başındayken başka bir iş yapmayı özlüyordun. Ama biliyordun ki; özgürlüğünü kullanmış ilk kararı vermiştin ve yeniden başlama cesaretin yoktu. Bazı insanlar vardı hayatta...Onlar ise herşeyi ardlarında bırakıp yeniden başlayacak kadar cesurlardı. Ama sen onlardan biri olamıyordun. Bunca emek bunca çalışmayı sanki çöpmüş gibi bir çırpıda atıveremiyordun. Oysa göz ardı ettiğin bir şey vardı. Hayat çok kısaydı ve mutsuz olduğun işlerle zaman öldürmek aynı zamanda ruhunu öldürmekle eş anlamlıydı.

Evlilik konusunda da iyi karar vermek gerekiyordu. Yanlış bir karar aynı evde yaşayan iki düşman yaratabilirdi. Aşk zorunluluğa dönüşebilir ve hayatını cehenneme çevirebilirdi. İlk kararı alıyordun, bu konuda özgürdün ama devamında senin kararına bağlı olmayan pek çok şey gerçekleşiyordu.

Hayat kararlardan ibaretti ve kararlar birer kibritti. Doğru yerde
    ateşlediğinde seni ısıtacak ateş, çorbanı kaynatacak ateş oluyordu, yanlış yerde ateşlediğin vakit ise içinde bulunduğun evle birlikte seni de yakıyordu.

Hayat öyle basite alınacak bir oyun değildi. Oyunun kurallarını bilmen ve ona göre oynaman gerekiyordu. Ama çoğu zaman oyunun kurallarını bilmek yetmiyordu. Çok daha önemli olan başka bir şey vardı. Kendini bilmek... Ne istediğini, neyin seni mutlu edeceğini ve kim olduğunu, neler yapabileceğini bilmek zorundaydın. Ancak o zaman doğru kararlar veriyor ve mutlu bir hayata sahip oluyordun.

Ve kararlar birer kibritti... Ya kendini yakıyordun ya da ısıtıyordun...

_alıntı

Ve kararlar birer kibritti... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kararlar kibrittir..

kararlar kibrittir..

Adamin biri bilge bir kral olmakla un salmis olan kralin yanina gider. Krala sunu sorar 'Efendim soyleyin bana hayatta ozgurluk var midir? 'Kral 'Elbette' der,'Kac bacagin var senin? 'Adam soruya sasirarak 'Iki efendim' der. Kral 'Pekala, tek bacaginin ustunde durabilir misin? ''Elbette' diye cevap verir adam. Kral 'O halde hangi bacagin ustunde duracagina karar ver'. Adam biraz dusunur ve...
  2. kibrit

kibrit

Kibrit Kibrik yakmak yahut onunla ocak vs. tutuşturmak hidayet ve menfaate, sevinç ve ferahlığa delalet eder.Ummadığınız bir anda yaşamınızda önemli değişiklikler olacak demektir. Rüyasında yanan kibrit gören, genç bir erkek iyi bir para kazanacağı rahatlayacağı yeni bir işe atılacaktır.; Orta yaşlı bir erkek için başkalarının sebep olacağı bir tartışmaya işaret eder. Bekar bir kız için,...
  3. Grev ve lokavt kararlarının tebliği

Grev ve lokavt kararlarının tebliği

Madde 28 - 27 nci madde uyarınca alınan grev ve lokavt kararları, karar tarihinden itibaren altı işgünü içinde karşı tarafa tebliğ edilmek üzere notere ve kararın birer örneği görevli makama tevdi edilir. Grev ve lokavt kararı işyerinde veya işyerlerinde kararı alan tarafça derhal ilân edilir.
  4. Hayatta kararlar birer kibrittir....

Hayatta kararlar birer kibrittir....

Adamın biri, Bilge bir kral olmakla ün salmış olan kralın yanına gider. Krala şunu sorar; 'Efendim söyleyin bana hayatta özgurluk var midir? ' Kral 'Elbette' der, 'Kaç bacağın var senin? ' Adam soruya sasirarak 'iki efendim' der. Kral 'Pekala, tek bacağının ustunde durabilir misin? ' 'Elbette' diye cevap verir adam. Kral 'O halde hangi bacagin ustunde duracagina karar ver'. Adam biraz dusunur...
  5. Aşkın Nur Yengi - Kibrit ve Alev

Aşkın Nur Yengi - Kibrit ve Alev

Aşkın Nur Yengi Kibrit ve Alev Şarkı Sözü Zalim gözlerinle sen bir kibrit çaktın Ben bir kor alevdim oldum yangın Senle öğrendim ki sevda tek yanmakmış Herkes aynı sevse aşk olmazmış ...Yakıp giden sen Yanıp sönen ben Kendimden mahrum oldum Aşk isterken Yakan mı söyle Yanan mı düşman Yanlış kaplerde öldü Aşk bin pişman Yürek hasarlı, başım dumanlı Geride enkaz çok Adın...

Sayfayı Paylaş