gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Vefat eden anne-babaya karşı vazifemiz

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

ölen anneye dua vefat eden anne babaya dua babası vefat edenler Çoğumuzun annesi yada babası vefat etmiştir...
    İslâm’da hayırlı evlat, anne-babası hayattayken olduğu gibi vefatlarından sonra da onlara karşı sorumluluklarını ve vazifelerini yerine getiren kişidir.

Hayırlı evlat, anne ve baba için, onların amel defterini açık tutacak önemli bir manevî kazanç kapısıdır. Evladın okuduğu her sûre, getirdiği her salavat ve ettiği her dua o niyet etmese de anne ve babasının amel defterine anında kaydedilir.

Anne ve babası vefat eden evlatlara düşen bazı önemli vazifeler vardır. Bunlar;

- Anne ve babalarının dine uygun vasiyetlerini yerine getirmek.
    - Namazlardan sonra duâ edip sevaplarını onların rûhlarına hediye etmek.
    - Sevabı onlara olmak üzere oruç tutmak, hacca gitmek, kurban kesmek, fıtr sadakası vermek, varsa kalan borçlarını ödemek.
    - Kabirlerini ziyâret edip Kur’ân-ı Kerîm okumak.
    - Dostları ile görüşmek.
    - Ramazan’da sevâbı onlara olmak üzere fıtır sadakası vermek.
    - Ana-babanın sevdiği yemeği yapıp, fakirlere dağıtıp rûhlarını şâd etmektir.

2. zuzumm_

zuzumm_ Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    197
    Ödül Puanları:
    63
    benim babam öldü yalan yok bunların çoğunu yapmıyorum en azından Kur'an okumalıyım onuda bilmiyorum ama herzaman babamın evinden ona bi yasin çıkartırırım başkasına okutur yollarım bide sürekli 1 elham 3 ihlas okuyup ruhuna gönderirim Allah kabul ediyodur inşallah

Vefat eden anne-babaya karşı vazifemiz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kabul eden anne babalar

Kabul eden anne babalar

Kabul eden anne babalar Kabul eden ana-baba, genellikle seven ana-baba olarak nitelenir. Ana-baba, yalnız çocuklarını değil, kendilerini de kabul ederlerse, o zaman sevgi daha da etkili demektir. Kendini kabul eden ana-babanın, çocuklarının istekleri, ile bir büyüğün hak ve ödevlerini birbirinden ayıramayan aciz kişiler oldukları söylenemez. Çocuğa kendisi olmak hakkını tanıyan, fakat...
  2. Vefat eden ana-babalar için hayır yapabilirsiniz

Vefat eden ana-babalar için hayır yapabilirsiniz

vefat eden ünlüler vefat eden babaya sözler Hayırlı evlat anne ve babanın amel defterini açık tutacak önemli bir manevi kazanç kapısıdır. Okuduğu her sure, getirdiği her salavat ve ettiği her dua o niyet etmese de anne ve babasının amel defterine anında kaydedilir. Evlatların üstlerinde bazı önemli vazifeler vardır. Bunlar, anne ve babalarının dine uygun vasiyetlerini yerine getirmek,...
  3. Karı-Kocanın Birbirlerine Karşı Vazifeleri...

Karı-Kocanın Birbirlerine Karşı Vazifeleri...

kadının kocasına karşı sorumlulukları kadının kocasına karşı görevleri islamiyette kocanın karısına görevleri kocanın karısına kadına Aile ve aile fertlerinin karşılıklı görevleri pedagoji, sosyoloji, hukuk vb. bilimlerin alanına giren önemli konulardan biridir. Bu bilimlerin her biri, farklı bir açıdan bu konuya yaklaşmıştır. Biz burada bu yaklaşımların tümüne değinecek durumda değiliz....
  4. Yakını vefat eden bir kimseye ne deriz?

Yakını vefat eden bir kimseye ne deriz?

Yakını vefat eden bir kimseye ne deriz? Selam melekler size sorum, çok basit ama Yakını vefat eden bir kimseye ne deriz?
  5. annem vefat etti 6 yıl oldu babam başka biriyle evlendi ve

annem vefat etti 6 yıl oldu babam başka biriyle evlendi ve

avukat bey yine ben şimdi benim annem vefat etti 6 yıl odu babam başka biriyle evlendi ve şuan babamın oturduğu ev annemle babam önceden almışlardı ve ben şimdiki babamın evlendiği kadına kalsın istemiyorum ev çünkü onun hiçbi hakkı yok zaten babamında maaşı kalıyor kendisine normalde mahkemeyle bölüşülse sanırım bana %75 kadına %25 i kalıyo değilmi ama ben evi ona bırakmak istemiyorum o zaman...

Sayfayı Paylaş