gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Velayet Nedir?

Konu, 'Tasavvuf' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

velayet nedir velayet ne demektir ne demek Veli, Allah'a dost veya Allah için dost olan kimsedir. Allah-u Zülcelal, veli kullarını her an gözetir, korur ve bir an bile onları kendi nefisleriyle başbaşa bırakmaz. Veli, Allah'a yakın olan kimsedir. Kurbiyyet, yani Allah'a yakınlık; mekan olarak değil, marifetullahta istiğrak, O'nun kudretine, azametine tam iman, zikr-i daim ve hakikî kulluktur. Çünkü, Allah-u Zülcelal ayet-i kerime de şöyle buyurmuştur:
    “Allah, iman edenlerin velisidir. Onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır.” (Bakara; 257)
    Velayetin şartı; Kur'an ve Sünneti muhafazadır, tam tatbik etmektir.
    Velayet iki kısımdır: Velayet-i Amme; bütün mü’minler için geçerlidir.
    Velayet-i Hâssa: Seyr-i sülûk erbabına ait velayettir ki; kulun Hak'ta fenasından ve Hak'la bekasından ibaret bir haldir.

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Velayet Nedir?
    emeğine sağlık

Velayet Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Boşanma velayet

Boşanma velayet

boşanma,boşanma dilekçesi,boşanma davaları,boşanma davası,velayet,velayet davası Bu konular sadece başlık olarak isimlerini duyduğumuz an dahi tüylerimizi ürperten kavramlar.Sadece çocuklarimiz için değil muhakkak bu sorunla yüzleşmek zorunda kalan yetişkinler içinde öyle.Üstelik bu dönemde taraflar,yetişkin olduğunu dahi unutup çocuklasabiliyor.Gerek biz yetişkinler gerekse de çocuklarimiz...
  2. Velayet Davası Nedir?

Velayet Davası Nedir?

velayet davası, nedir, nasıl açılır, avukat açıklamaları, öneriler, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Boşanma aşamasına gelen çiftlerin en büyük sorunlarından biri çocuğun velayetinin kime kalacağıdır.Sırf bu yüzden eşler arasında gerilim yaşanabilir.Ya da boşanma gecikebilir. Avukat Halil Taygün'den velayet davası hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenelim......
  3. Velayetin düzenlenmesinde neler göz önüne alınır?

Velayetin düzenlenmesinde neler göz önüne alınır?

Velayet, ana babanın velayeti altındaki çocukların kişiliklerine ve mallarına ilişkin hakları, ödevleri, yetkileri ve yükümlülükleri içerir. Ana ve babanın çocukların kişiliklerine ilişkin hak ve ödevleri, özellikle çocukların şahıslarına bakmak, onları görüp gözetmek, geçimlerini sağlamak, yetiştirilmelerini ve eğitimlerini gerçekleştirmektir. Bu noktada; çocuğun, eğitim ile istenilen...
  4. 5 yaşındaki çocuğun velayeti

5 yaşındaki çocuğun velayeti

iyi günler. benim 5 yaşında çocuğum var. ben eşimden ayrılmak istiyorum. ama çocuğumun velayetini ben almak istiyorum.ama onlar vermezler diye cesaret edemiyorum.eşim içki kullanıyor.bana velayetin verilme ihtimali nedir
  5. Çocuğumun velayetini nasıl alırım

Çocuğumun velayetini nasıl alırım

Merhaba.Sorudan da anlayacağınız gi,bi boşanıyorum ve çocuğumu eşime vermek istemiyorum.Velayet için ne gibi koşullar lazım, ne yapmalıyım?

Sayfayı Paylaş