gebe
  1. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

Vergi Levhanızı tastik etmeyi unutmayınız!!

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

kendi uyarı levhamızı yapalım vergi levhası tasdik süresi 2011 [​IMG]

Arkadaşlar, ticari kazanç sahipleri (basit usule tabi olanlar dahil), yazıhanesi olan zirai kazanç sahipleri, serbest meslek erbabı, (münhasıran telif geliri elde edenler hariç) adi şirketler, kolektif şirketler ve adi komandit şirketler, vergi levhası asmak zorundalar.

Bu zorunluluk Kurumlar Vergisi mükelleflerinde ise anonim şirketler, limited şirketler ve eshamlı komandit şirketler için, gayri faal veya tasfiye halinde olsalar dahi söz konusu. Bunlar dışındaki Kurumlar Vergisi mükelleflerinin vergi levhası asma mecburiyetleri yok.

Nerelere asılmalı
    Birden fazla işyeri veya şubesi bulunan mükelleflerin, beyanlarına göre tek bir vergi levhası düzenlemesi ve bu levhayı çoğaltarak diğer işyeri veya şubelerine asmaları; adi ortaklık, kolektif ve adi komandit şirket şeklindeki işletmelerde ise her bir ortak için ayrı ayrı vergi levhası doldurulması ve gerekli yerlere asılması gerekir.

Tasdik ettirilen vergi levhalarının mükelleflerce; büro, merkez, şube, satış mağazası, çiftçi yazıhanesi gibi işyerlerine ve taşıt işletmelerinde taşıtlardan her birinin içine, iş sahipleri, personel ve müşteriler tarafından kolayca görülebilecek ve okunabilecek şekilde asılması zorunlu. Çok katlı mağazalarda ise her kat için bir adet vergi levhasının asılması gerekmekte.

Kim tasdik etmeli
    Vergi levhaları, Gelir veya Kurumlar Vergisi bakımından bağlı bulunulan vergi dairesine tasdik ettirilmekte. Ancak bu levhayı tasdik yetkisi, ayrıca vergi dairesinin yanı sıra, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir veya Yeminli Mali Müşavir unvanlı meslek mensuplarına da verilmiş. Meslek mensupları da her yıl mayıs ayı sonuna kadar vergi levhasını tasdik ettikleri mükelleflere ilişkin bilgileri, haziran ayının 25'ine kadar kendilerinin bağlı olduğu vergi dairelerine bir yazı ile bildirmek zorundadırlar.

Tasdik yaptırmayanlara ceza
    Vergi levhası tasdik ettirerek asmak mecburiyetinde olanların, yasal süresi içinde levha tasdik ettirmediklerinin veya gerekli yerlere levha asmadıklarının tespiti halinde, özel usulsüzlük cezası uygulanmakta.
    Cezalı duruma düşmemek için mayıs ayında, vergi levhalarının tasdik ettirilerek işletmelerin görünür bir yerine asılmasında fayda var.

muhasebenet'ten alıntıdır.

Vergi Levhanızı tastik etmeyi unutmayınız!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Levha

Levha

Nasihatte bulunmaya, yararlı söz söylemeye, bilgi ve tecrübesiyle insanlara faydalı olmaya delalet eder.Çok güzel geçecek bir iş yolculuğuna çıkacaksınız demektir. Çok güzel geçecek bir iş yolculuğuna çıkacaksınız demektir. Rüyada levha görmek yakinda hayirli bir yolculuga çikacagina delalet eder.
  2. Vergi

Vergi

Vergi memuru (tahsildar) olduğunu görmek yetenek ve kıymetinin iyi olmasına, kamu görevi üstlenmeye, malının zekatını vermekten hoşlanmamaya yahut bir şeyden tiksinmeye, Vergi memuru olduğunu görmek bazen zulme ortak olmaya, can yakıp beddua almaya; Verggi memuru görmek borcunu ödemeye, elçiye ve emanetçiye, polise yahut şerli ve rüşvet alan birine, Vergi vermek malın eksilmesine yahut sadaka...
  3. Allah’a dua etmeyi sakın unutmayın

Allah’a dua etmeyi sakın unutmayın

sevdiğini unutmak için dua bir şeyi unutmak için dua Rabbinize yalvara yalvara ve için için dua edin. şüphesiz O, haddi aşanları sevmez. Düzene konulması (ıslah)ından sonra yeryüzünde bozgunculuk (fesad) çıkarmayın; O’na korkarak ve umut taşıyarak dua edin. Doğrusu Allah’ın rahmeti iyilik yapanlara pek yakındır. (Araf Suresi, 55-56) Allah’ın tüm insanların Rabbi olduğu gibi sizin de Rabbiniz...
  4. Unutmayın..

Unutmayın..

İnternette dolaşırken bu güzel yazı ile karşılaştım... Ve sizlerle paylaşmak istedim.. Okurken ne kadar da güzel bir yazı dedim... okudum okudum ve en son cümleyi okuduğumda anladım ki öğreneceğim daha çok şey var... Umarım sizlerde benim gibi beğenirsiniz.... Çocuklarınızı iyi yetiştirin. Doğruları söyletin Canı istemediği içiVazoyu kim kırdı dediğinizde ben kırdım diyebilsin....
  5. beyninizi unutmayın

beyninizi unutmayın

:d045:Beyninizi Beslemek için Reçeteler &nbsp Zihinsel fonksiyonlarınızı gerçekleştirmek ve geliştirmek için düzenli beslenme gereklidir. Genellikle kalp için yararlı olan yiyeceklerin beyin içinde faydalı olduğu kabul edilmektedir. Çünkü optimal sonucu sağlayabilmek için her iki organ içinde oksijen akışının sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle kalp rahatsızlıkları ve zihinsel...

Sayfayı Paylaş