Vergi yükünü azaltacağız

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Vergi yükünü azaltacağız
Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, önümüzdeki dönem uygulayacakları reform ve atacakları adımlarla, vergi yükünü daha da aşağıya çekecek imkanlara kavuşacakları düşüncesinde olduğunu bildirdi.

Uluslararası Yatırımcılar Derneğinin (YASED) 27. Olağan Genel Kurul toplantısına onur konuğu olarak katılan ve “Türkiye Ekonomisi ve Uluslararası Yatırımlar” konulu bir konuşma yapan Şimşek, kayıt dışılığı azaltmada yaptırımların ve kayıt dışılığa iten faktörleri ortadan kaldırmanın önemine işaret etti. Bunların başında vergi yükünün geldiğini söyleyen Şimşek, önümüzdeki dönemde kayıt dışılığı azaltmaya yönelik bir çaba içinde olacaklarını belirtti.

Bir yandan bütçe imkanlarını oluşturup, bu imkanlarla vergi yükünü aşağıya çekmek istediklerini, bir yandan da yaptırımları, Gelir İdaresini güçlendirmeleri gerektiğini ifade eden Şimşek, YASED üyelerine seslenerek, “Kayıt dışı sizin gündeminizin birinci maddesi ama bizim de gündemimizin birinci maddesi” diye konuştu. Şimşek, kayıt dışılıktaki sürecin bir günde oluşmadığı gibi bunun bir iki yılda tamamen ortadan kalkmayacağını, buna uzun soluklu bir mücadele olarak bakmak gerektiğini kaydetti.

Vergi ve teşviklerle ilgili olarak da Şimşek, şunları söyledi:
“Keşke bizim bütçe imkanlarımız olsaydı veya kamu çok çok daha küçük olsaydı veya kamunun ihtiyacı küçük olsaydı, biz aslında belki de vergileri çok çok daha aşağıya çekebilirdik. Hükümetimiz döneminde kurumlar vergisini yüzde 20'ye indirdik. Bence doğru ve cesaretli bir adım. Sonuçlarını da görüyoruz. Son derece sağlıklı bir adım olmuştur. Yine gelir vergisindeki dilimleri azalttık, oranları yani üst limitleri aşağı çektik.

Aslında genel olarak bakarsanız bazı iş kollarında sektörlerde vergi oranları bayağı yüksek. Buradaki problem veya zorluk şöyle; bir yandan kamunun ciddi bir kaynak ihtiyacı var, bir yandan da hakikatler... O vergilerin de aşağıya çekilmesi lazım. İkisini dengeyi bozmadan sağlıklı nasıl yapabiliriz, bütün çaba orada. Ama ben şuna inanıyorum bu önümüzdeki dönemde uygulamaya koyacağımız reformlarla, atacağımız adımlarla vergi yükünü daha da aşağıya çekecek imkanlara kavuşuruz diye düşünüyoruz.”

Hürriyet

Geri