gebe
  1. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48

VUK göre “Gayrimenkuller’de veya Elektrik Üretim ve Dağıtım Varlıklarında Maliyet Bed

Konu, 'Vergi Hukuku' kısmında *jellibon* tarafından paylaşıldı.

1-VUK göre “Gayrimenkuller’de veya Elektrik Üretim ve Dağıtım Varlıklarında Maliyet Bedelinin Artması” açıklayınız? [FONT=&quot]Gayrimenkullerde veya Elektrik Üretim ve Dağıtım Varlıklarında Maliyet Bedelinin Artması[/FONT]
    [FONT=&quot]Madde 272.- [/FONT][FONT=&quot]Normal bakım, tamir ve temizleme giderleri dışında, gayrimenkulü veya elektrik üretim ve dağıtım varlıklarını genişletmek veya iktisadi kıymetini devamlı olarak artırmak maksadıyla yapılan giderler, gayrimenkulün veya elektrik üretim ve dağıtım varlıklarının maliyet bedeline eklenir.[/FONT]
    [FONT=&quot](Bir geminin iktisap tarihindeki süratini fazlalaştırmak, yolcu ve eşya yükleme ve barındırma tertibatını genişletmek veya değiştirmek suretiyle iktisadi kıymetini devamlı olarak artıran giderlerle bir motorlu kara nakil vasıtasının kasa veya motorunun yenisi ile değiştirilmesi veya alımında mevcut olmayan yeni bir tertibatın eklenmesi için yapılan giderler maliyet bedeline eklenmesi gereken giderlerdendir.) [/FONT]
    [FONT=&quot]Gayrimenkuller kira ile tutulmuş ise veya elektrik üretim ve dağıtım varlıklarının işletme hakkı verilmiş ise, kiracı veya işletme hakkına sahip tüzel kişi tarafından yapılan bir ve ikinci fıkralardaki giderler bunların özel maliyet bedeli olarak ayrıca değerlenir. Kiracının veya işletme hakkına sahip tüzel kişinin faaliyetini icra için vücuda getirdiği tesisata ait giderler de bu hükümdedir.[/FONT]
    [FONT=&quot]Gayrimenkuller veya elektrik üretim ve dağıtım varlıkları için yapılan giderler hem tamir, hem de kıymet artırma giderlerinden terekküp ettiği takdirde, mükellef bu giderlerden maliyet bedeline eklenecek kısmı ayrı göstermek mecburiyetindedir.[/FONT]

VUK göre “Gayrimenkuller’de veya Elektrik Üretim ve Dağıtım Varlıklarında Maliyet Bed konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İnsandan elektrik üretimi mümkün mü?

İnsandan elektrik üretimi mümkün mü?

Bilim adamları, tren istasyonları, disko gibi kalabalıkların bulunduğu yerlerde insanların hareketlerini elektriğe çevirmenin yollarını arıyor. Eberji açığı için çeşitli formüller arayan bilim adamlarının son buluşu insan hareketinden elektrik üretimi. Amerikan Massachussetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) bilim adamlarının projesinin adı 'Kalabalık Çiftliği'. Amaç, tren istasyonları,...
  2. VUK göre “Demirbaşların” ve “Emtiaların” değerlemesini anlatınız?

VUK göre “Demirbaşların” ve “Emtiaların” değerlemesini anlatınız?

1-VUK göre “Demirbaşların” ve “Emtiaların” değerlemesini anlatınız? Demirbaş Eşya Madde 273 - Alat, edavat, mefruşat ve demirbaş eşya maliyet bedeli ile değerlenir. Bunların maliyet bedeline giren giderler, satınalma bedelinden gayri komisyon ve nakliye giderleri gibi özel giderlerdir. İmal edilen alat, edevat, mefruşat ve demirbaşlarda imal giderleri satınalma bedeli yerine geçer....
  3. VUK göre Terkin Türlerini sayınız ve açıklayınız

VUK göre Terkin Türlerini sayınız ve açıklayınız

tahakkuktan terkin terkin ne demek vuk ne demek vergi terkini vuk 1- VUK göre Terkin Türlerini sayınız ve açıklayınız? 1-Doğal Afetler Sebebiyle Terkin Madde 115 - Yangın, yer sarsıntısı, yer kayması, su basması, kuraklık, don, muzir hayvan ve haşarat istilası ve bunlara benzer afetler yüzünden: 1. Varlıklarının en az üçte birini kaybeden mükelleflerin bu afetlerin zarar verdiği gelir...
  4. VUK göre Tarh çeşitlerini sayınız ve açıklayınız

VUK göre Tarh çeşitlerini sayınız ve açıklayınız

tarh çeşitleri tarhiyat çeşitleri vergi tarhı nedir tarhiyat nedir türleri VUK göre Tarh çeşitlerini sayınız ve açıklayınız? 1- Beyannameye dayanan tarh Madde 25 - Vergi kanunlarına göre beyan üzerinden alınan vergiler "Tahakkuk fişi" ile tarh ve tahakkuk ettirilir. Bu esasa göre, vergi dairesince beyannamenin alınması üzerine bir tahakkuk fişi tanzim olunur ve bunun bir nüshası...
  5. VUK göre süre türlerini sayınız ve açıklayınız?

VUK göre süre türlerini sayınız ve açıklayınız?

vuk da süreler vuk süreler 1- VUK göre süre türlerini sayınız ve açıklayınız? Madde 14 1-Kanuni Süreler, : Vergi muamelelerinde süreler vergi kanunları ile belli edilir. (VUK 14/1) 2-İdari Süreler : Kanunda açıkça yazılı olmayan hallerde 15 günden aşağı olmamak şartıyla bu süreyi, tebliği yapacak olan idare belirler ve ilgiliye tebliğ eder.(VUK 14/2) 3-Yargısal Süreler : Yargısal...

Sayfayı Paylaş