gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Walter Benjamin

Konu, 'Biyografi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Walter Benjamin 15 Temmuz 1892'de Berlin'de dünyaya geldi. Benjamin; Berlin, Freiburg im Breisgau, Münih ve Bern'de felsefe öğrenimi gördü. 1920'de Berlin'e yerleşerek edebiyat eleştirmenliği ve çevirmenlik yapmaya başladı. 1928'de sunduğu Ursprung des deutschen Trauerspiels (Alman Tragedyasının Kökenleri) adlı doktora tezi Frankfurt Üniversitesi'nde geri çevrilince zaten pek sıcak bakmadığı akademik kariyerden bütünüyle vazgeçti. Ernst Bloch, Theodor W. Adorno ve Bertolt Brecht'in etkisiyle 1930'larda giderek Marksizme yakınlaşan Benjamin 1933'te Almanya'yı terk ederek Paris'e yerleşti. Burada edebiyat dergilerine ve New York'ta Adorno ve Horkheimer tarafından yayımlanan Sosyal Araştırmalar Dergisi'ne eleştiri ve denemeler yazdı. 1939 yılında, Alman mülteciler tarafından yayımlanan bir dergide çıkan yazısı nedeniyle Alman vatandaşlığından çıkarıldı. Almanların Fransa'yı işgal etmesi ve Paris'teki evini Gestapo'nun basması üzerine Fransa'nın güneyindeki Port-Bou kentine kaçtı; burada polis tarafından Gestapo'ya teslim edileceğini öğrenince , 26 Eylül 1940'da intihar etti. Bu ölümü Bertold Brecht 'Hitler'in Alman edebiyatına verdiği ilk ciddi kayıp olarak' yorumlamıştı.

alıntı

Walter Benjamin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Benjamin

Benjamin

Benjamin (Ficus Benjamina) Dutgillerdendir. Anavatanı Tropikal Asya'dır. 500 civarında türü bulunmaktadır. Hep yeşil olarak kalan benjaminin oval biçimli, ucu sivri, parlak yeşil veya alacalı, çok canlı görünüşlü yaprakları vardır. Dalları ince olduğundan aşağıya doğru sarkık dururlar. 1,5 metreye kadar uzayabilirler ve yeterince yer sağlanırsa...
  2. 2009 benjamın roberts gelinlikleri

2009 benjamın roberts gelinlikleri

gelinlik arayısı içinde o kadar genç kız var ki özelliklede yazın gelmesiyle yogunlasan düğün telası içinde gelinliğimi almaya az zamanım kaldı diyenlerin sesini duyar gibiyim :) aradan çıksın diye sakın bütün modellere bakmadan almayın sonra vah vah tüh tüh edersiniz hayatta bir kere giyilen degerli kıyafetiniz çok güzel olmalı degil mi ? benjamın roberts koleksiyonunu da görmenizi tavsiye...
  3. Benjamin Franklin kimdir?

Benjamin Franklin kimdir?

benjamin franklin neyi icat etti benjamin franklin kimdir hayatı Benjamin Franklin kimdir?Benjamin Franklin'in hayatı ve buluşları nelerdir sorusuna yanıt olarak merak ettiğiniz bilgileri sizler için sunuyorum. Benjamin Franklin, 1706 Boston doğumlu, çok yönlü bir kişilik oldu. 10 yaşından sonra resmi bir eğitim olmadan, o kendi kendine yazar kendi satirik makaleler, bilim adamı, mucit,...
  4. Benjamin Franklin Sözleri

Benjamin Franklin Sözleri

Benjamin Franklin Sözleri Selam millet sizden Benjamin Franklin Sözlerini rica ediyorum.
  5. benjamin franklin sözleri lazım

benjamin franklin sözleri lazım

Merhaba bana İngilizca yazılmış Benjamin Franklin sözleri lazım, bulabilir misiniz ? :)

Sayfayı Paylaş