Yabancı uyruklu biri ile evlilik yapmak günahmıdır?

Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

1. handanca

handanca Daimi Üye

hristiyanla evlilik hristiyanla evlenmek islamda yabancılarla evlilik evlenmek günahmı yabancılarla Bu soruyuda çok merak ederek yazdım.

Eş olacak aday kendi dinindende dönmek istemiyor..

Bu durumda yapılacak evliliğin dinen durumu nasıldır?

2. makber

makber Yeni Üye

dinimizde uyruk ayrımı yoktur..müslüman olan herkes aynı asıldandır..
    sorunun cevabı ; müslüman bi erkek kafir bi bayanla onu (zor kullanmadan) müslüman edebilir düşüncesiyle evlenebilir..ama müslüman bi baya kafir bi erkekle (onu dininden çevirebilir)düşüncesiyle evlenemez..
    hüküm aynen bu şekildedir...

3. handanca

handanca Daimi Üye

Bir Hristiyanla evlenmek mesela. Günahmı anlamında sordum. Allaha şükür böyle bir düşüncem yok. Ama bilmek için sormuştum. Teşekür ederim.
    Müslüman olmayan kafirmi?

4. makber

makber Yeni Üye

evet handancacım müslüman olmayan herkes kafirdir...hiristiyan yahudi musevi ateist farketmez çünkü son inen din islamdır...hiristiyanlık ve yahudilik hak dindir fakat bir sonra gelen din ilk gelen dinin hükmünü kaldırır bu sebeple son gelen din islamiyettir...ayrıca hakiki hiristiyan ve hakiki yahudi kalmamıştır bu dinler değiştirilmiştir...

5. seerose

seerose Daimi Üye

Benim bir tanidigim bir hristiyanla evlendi ve esi de onun hristiyan oldugunu saniyormus,kadin kucuklukkten beri hristiyan olarak yetistim ben dinimi degistiremem diyor.Boyle de gider yani degistirmez,sonucta cocuklarina yazik..

6. makber

makber Yeni Üye

yani evlilik oyuncak değil iyice araştırılması gerekiyo kimdir nedir ne yer ne içer şu zamanda sadece malı varlığı araştılıyo.aslında çok yanlış değil mi..var varlık önde din arkada...RABBİM HAYIRLI İNSANLARLA KARŞILAŞTIRSIN...

7. Münzevi

Münzevi Aktif Üye

Amin efendim... Emeğinize sağlık...

Son düzenleme: 19 Ekim 2009
  8. kleopatra

kleopatra Yeni Üye

ger kadin müslüman ve erkek farkli dindense günah..ama erkek müslüman ve kadin kitap hlinden yabanci dindense olabilir ama kitap ehlinden olmasi sart bildigim ve okudugum kadariyla

9. tolgahan

tolgahan Forum Okuru

soru?

müslüman erkek kafir bayanla müslüman edebilir düsüncesi ile evlenip bir kac sene ugrasip müslüman olmayacagini anlarsa ne yapmalidir?

10. Münzevi

Münzevi Aktif Üye

Adam dinini önemsiyorsa zaten gayrimüslim bir bayanla izdivacı düşünmemelidir. Şayet böyle bir şey olduysa da evlenmeden önce dini meselelerin halledilmesi gerekir.
    Hz. Peygamber evlenilecek bir kadında aranacak vasıfları şöyle belirlemiştir:
    "Bir kadınla dört özelliği için evlenilir: Malı, asaleti, güzelliği ve dindarlığı. Sen dindar olanı tercih et."
    Hasılkelam bizim için sünnete riayettir önemli olan. Allah cümlemizi hayırlara ulaştırsın ...

Son düzenleme: 18 Ekim 2010
  11. ilkimsu

ilkimsu Yeni Üye

benimde kuzenim hristiyan bir adamla evlendi
    kişisel tercihleri her ikiside kendi dininde kaldı suanda
    anlaşmazlık yok ama çocuk olunca din kararında neler olur bilemem.
    herkes için hayırlısı olsun

12. berennaz

berennaz Forum Okuru

evlilik ömürlük yaşanıcak birşey aynı dinden aynı mezhepten olmalı insan

13. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye

Bir kadın asla farklı bir dinden bir adamla ewlenmemelidir..

14. @Kendi@

@Kendi@ Yeni Üye

konu başlıgını okudum sadece..açıklamasını okumadım..çünkü çok saçma günah olurmu hiç..dinimizde ayrımcılık yok....

allah herkesin allahı sadece müslümanın degil.

eger sen yabancıyla evlenirken dinini degiştirmiyosan her iki taraf biribirini oldugu gibi kabul ediyorsa sorun yok bence

15. ilkimsu

ilkimsu Yeni Üye

ben din hocasına sormuştum erkek laflarıyla baskılarıyla kadını müslüman yapabilirmiş o yüzden erkeğin yahudi ve hristiyan kadınla evlenmesi günah değilmiş.ama müslüman kadın farklı dindeki birisiyle evlenirse kocasının laflarından davranıslarından etkilenip dinini değiştirebilir örnek tuğce kazaz bir anlık hevesle değiştirdi dinini

Yabancı uyruklu biri ile evlilik yapmak günahmıdır? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Türkiye'de evlenecek yabancı uyruklu vatandaşların yapması gerekenler

fransız vatandaşı ile evlilik yabancı uyrukluların evlenmesi YABANCILARIN TÜRKIYE'DE EVLENMESİ Türkiye'de bir Türk vatandasi ile bir yabanci veya ayni devlet vatandasi olmayan iki yabanci ancak yetkili Türk evlendirme memuru önünde evlenebilirler. Aynı devlet vatandaşı olan iki yabancı kendi milli kanunu yetki vermis olduğu takdirde, o devletin Türkiye'deki temsilcilikleri önünde evlenme...
  2. Evlilik ile ilgili hadisler

evlilik ile ilgili hadisler evlilik ile ilgili ayetler hadisler evlilikle hadisleri
  3. Yabancı kadınlara erkeklere bakmak dinimizce günahmıdır?

dua eden eller Sual: Yabancı kadınlara bakmak günah mıdır? CEVAP Kadınlara da erkeklere de lüzumsuz veya şehvetle bakmak günahtır. Âyet-i kerimede mealen buyuruldu ki: (Ey Resulüm, müminlere söyle, harama bakmasınlar ve avret yerlerini haramlardan korusunlar! İmanı olan kadınlara da söyle, harama bakmasınlar ve avret yerlerini haramdan korusunlar!) [Nur 30] Hadis-i şeriflerde de...
  4. Evlilik İle İlgili Sözler

Evlilik İle İlgili Sözler lazım bana yeni Evlilik İle İlgili Sözler olursa çok daha iyi olur.
  5. Evlilik İle İlgili Bilmedikleriniz...

Evlilikle ilgili bilinmesi gerekenler Evlilik İle İlgili Evlenmeye karar verdikve evlilikle ilgili neler biliyoruz...Hadi gelin melekler bakalım evlilikle ilgili bilmediğimiz neler varmış ....Tabi bildiklerimizin yanında bilmediklerimiz fazlasıyla vardır ...İyi bir evlilik yürütmek için mutlu olabilmek için işte 21 öneri... Renk Renk Gelinlikler Bilinenin aksine aslında her gelin...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. dinimizde evli olan erkek ecnebi kadinla evlenmesi caizmi?

,
  2. dinimizde yabancıyla evlenmek

,
  3. yabancıyla evlenmek dinen