Yabancı uyruklu biri ile evlilik yapmak günahmıdır?

handanca

Daimi Üye
Yönetici
Yabancı uyruklu biri ile evlilik yapmak günahmıdır?
hristiyanla evlilik hristiyanla evlenmek islamda yabancılarla evlilik evlenmek günahmı yabancılarla
Bu soruyuda çok merak ederek yazdım.

Eş olacak aday kendi dinindende dönmek istemiyor..

Bu durumda yapılacak evliliğin dinen durumu nasıldır?

dinimizde uyruk ayrımı yoktur..müslüman olan herkes aynı asıldandır..

sorunun cevabı ; müslüman bi erkek kafir bi bayanla onu (zor kullanmadan) müslüman edebilir düşüncesiyle evlenebilir..ama müslüman bi baya kafir bi erkekle (onu dininden çevirebilir)düşüncesiyle evlenemez..
hüküm aynen bu şekildedir...

Bir Hristiyanla evlenmek mesela. Günahmı anlamında sordum. Allaha şükür böyle bir düşüncem yok. Ama bilmek için sormuştum. Teşekür ederim.

Müslüman olmayan kafirmi?

evet handancacım müslüman olmayan herkes kafirdir...hiristiyan yahudi musevi ateist farketmez çünkü son inen din islamdır...hiristiyanlık ve yahudilik hak dindir fakat bir sonra gelen din ilk gelen dinin hükmünü kaldırır bu sebeple son gelen din islamiyettir...ayrıca hakiki hiristiyan ve hakiki yahudi kalmamıştır bu dinler değiştirilmiştir...

Benim bir tanidigim bir hristiyanla evlendi ve esi de onun hristiyan oldugunu saniyormus,kadin kucuklukkten beri hristiyan olarak yetistim ben dinimi degistiremem diyor.Boyle de gider yani degistirmez,sonucta cocuklarina yazik..

yani evlilik oyuncak değil iyice araştırılması gerekiyo kimdir nedir ne yer ne içer şu zamanda sadece malı varlığı araştılıyo.aslında çok yanlış değil mi..var varlık önde din arkada...RABBİM HAYIRLI İNSANLARLA KARŞILAŞTIRSIN...

ger kadin müslüman ve erkek farkli dindense günah..ama erkek müslüman ve kadin kitap hlinden yabanci dindense olabilir ama kitap ehlinden olmasi sart bildigim ve okudugum kadariyla

soru?

müslüman erkek kafir bayanla müslüman edebilir düsüncesi ile evlenip bir kac sene ugrasip müslüman olmayacagini anlarsa ne yapmalidir?

Adam dinini önemsiyorsa zaten gayrimüslim bir bayanla izdivacı düşünmemelidir. Şayet böyle bir şey olduysa da evlenmeden önce dini meselelerin halledilmesi gerekir.
Hz. Peygamber evlenilecek bir kadında aranacak vasıfları şöyle belirlemiştir:
"Bir kadınla dört özelliği için evlenilir: Malı, asaleti, güzelliği ve dindarlığı. Sen dindar olanı tercih et."
Hasılkelam bizim için sünnete riayettir önemli olan. Allah cümlemizi hayırlara ulaştırsın ...

Son düzenleme:
Geri