yalan konuşmak

FiRaRi_MeLeK

Daimi Üye
Üye
yalan konuşmak
yalan konuşmak
Yalan söylemek çok kötü birşey olduğu söylenir...bazende yalanları masum göstermek için isim bile takılır BEYAZ YALAN gibi mesela.aslında yalan hiçde kullanılması gerekmeyen bir yöntem ve gidilmemesi gereken bir yol ama nedense yalana bir çıkış yolu gibi bakarsız..Peki yalan söylemenin sebepleri neler?Acaba neler bizi yalan söylemeye itmektedir?Bence yalan söylemek bir hastalık ve bu hastalığın tedavisi ve teşhisi doğru yapılmalı...en bildik yalan söyleme sebepleri ise bunlarmış:
1:Yersiz utangaçlık ve çekingenlik: Bazı kimseler,bazı şeylerden dolayı yersiz yere utandığı için yalan söyler ki bu utangaçlığın önünü alsın.Halbuki hadis-i şerifle de beyan edildiği gibi bu tür utangaçlıklar akılsızlıktan başka birşey değildir...
2:Haset ve kin: Birine karşı hasedi ve eski bir kini olduğu için onun hakkında yalan söylüyor.Onun iyiliklerini örtmeye veya tersine yorumlamaya kalkışıyor ve ona yersiz kusurlar bulmaya çalışıyor....
3:İmanın zayıflığı: ALLAH'tan korkmadığı ve onu kendisine hazır ve nazır görmediği için yalan söylüyor.Halbuki bütün söylediklerinin kaydedildiği ve hepsinden hesaba çekileceğini bilir ve inanırsa ister istemez yalan söylemekten kaçınır...
4:Kendini temize çıkarmak: Bazen kendi kusurlarını örtmek ve kendini suçsuz göstermek için yalana yelteniyor ve suçu başkalarının üzerine yıkmaya çalışıyor.Şu cümleleri çok duymuyormuyuz?: ''Benim dersim iyiydi ama,öğretmen bana gıcık gittiği için zayıf aldım!'' yada ''Ben iyi çalıştım ama sınav çok zordu!'' ve benzeri bahaneler...
5:Şaka ve eğlenme: Bir çok zaman yalan şakadan başlar ve azar azar artar ve ciddileşir.Bu yüzden İmamlarımız,yalanın şakasından da ciddisinden de sakındırmışlardır.Resul-i Ekrem (s.a.a)buyurmuştur:''Halkı güldürmek için yalan konuşan kimseye yazıklar olsun,yazıklar olsun,yazıklar olsun!''...
6:Kendinde bir eksiklik hissetmek: Bazıları aşağılık kompleksine kapılarak eksikliklerini tamamlamak için yalan söyler ve kendilerini daha iyi göstermeye çalışırlar...
7:Makam ve mal hırsına: Birçokları yalan konuşmadan makam veya servete,paraya pula erişemeyeceklerini gördükleri için yalan konuşurlar...

Geri