yalancı ekmek kadayıfı

papatya57

Yeni Üye
Üye
yalancı ekmek kadayıfı
ekmek kadayıfı hamuru ekmek kadayifi hamurunun tarifi kadayıfı hamuru nasıl yapılır hamurunun yapılışı yalancı
Sevgili melişlerim oldum olasıya severim bu tatlıyı, yalançı demeyin sakın bana :) yalancı olan bu yani yalancı ekmek kadayıfı... Aslında doğrucu, yok olmadı :D:D Aslında güzel özel harika bir tatlı bu şimdi hep birlikte bu tatlının nasıl yapıldığını öğreniyoruz. İlk yapan kişi diğerine yanında çayla bunu ikram edecek ona göre :)

ekmek-kadayifi-9282.jpg

MALZEMELER:

Keki İçin:

*

3 yumurta
*

3 kahve fincanı şeker (birer parmak noksan olsun)
*

3 kahve fincaın un
*

1 pkt kabartma tozu

Karameli İçin:

*

2 su bardağı şeker
*

2 su bardağı sıcak su

Kreması İçin:

*

1 litre süt
*

2 yemek kaşığı nişasta
*

2 yemek kaşığı un

Üzeri İçin:

*

1 poşet kremşanti (75 gr)
*

1 çay bardağı süt

YAPILIŞI:

1.

Şeker ve yumurtayı mikserle en az 10 dakika iyice beyazlaşana kadar çırpın.
2.

Unu ve kabartma tozu eleyerek ekleyin ve kaşıkla yumurtaları söndürmeden karıştırın.
3.

Hamuru yağlanmış kalıba dökün ve 170 dereceli önceden ısınmış fırında pişirin. Soğutun.
4.

Karameli hazırlamak için şekeri teflon tencereye dökün ve ateşte iyice eriyip rengi koyulaşana kadar ısıtın. (en küçük ocak gözünde yapılırsa daha iyi sonuç verir)
5.

Rengi iyice koyulaşan şekere yavaş yavaş sıcak suyu dökün ve katılaşacak olan şeker tamamen eriyene kadar karıştırarak kaynatın. Biraz sabır gerektiyor, olmadı diye pes etmeyin.
6.

Şeker eridikten sonra 2-3 dakika daha kaynatın ve soğumuş kekin üzerine şerbeti dökün. Soğumaya bırakın.
7.

Krema malzemelerini tencereye alın ve kaynayıp gözgöz olana kadar sürekli karıştırarak pişirin. Ocaktan alıp ılıtın, ılıdıktan sonra mikserle 2-3 dakika çırpın.
8.

Soğuyan kekin üzerine ılık kremayı dökün.
9.

Krem şantiyi sütle çırpın ve düzgünce soğumuş kremanın üzerine sürün. (krema soğuk olmassa şanti erir)
10.

Üstünü istediğiniz biçimde süsleyin ve buzdolabında iyice soğutup servis edin.

Notlar:

1.

Kullandığım bardak 200 gr lık olanlardan.
2.

Tepsinin boyutu 27×27 kare borcam
3.

Süslemede önce hindistancevizi serpip servis yapmadan hemen önce tepside biriken karameli tatlının üzerine damlattım. Servisten hemen önce yapın, hemen yayılıyor.

Geri