Yalın Röportajı

kaprisli

Yeni Üye
Üye
Yalın Röportajı
yalın röportaj yalının röportajları yalın röportajları ile röportaj 2010

"Ben Bugün" adlı albümünü çıkalı bir hafta olan başarılı sanatçı Yalın ve gazeteci Ayşe Özyılmazel keyifli bir röportaj gerçekleştirdi.İşte o röportaj!

Eurovision sona erdi, Yalın'ın Eurovision sorunsalı başladı. Yeni şarkısı Bit Pazarı'nın yarışma birincisi Norveç'in Fairy Tales şarkısı ile olan benzerliği yüzünden zor günler geçiren Yalın'la eleştirileri, yeni albümünü, aşkı ve hayallerini konuştuk

yalin-9475.jpg

- Ah be kardeşim başınıza neler geldi?

- Başıma gelen geldi, daha da gelir. Başıma gelen her şeye "Eyvallah," demeyi öğrendim.

- Sıcak gündemden başlayalım, Eurovision'u kazanan Norveç'in şarkısını ilk ne zaman dinlediniz?

- Eurovision final gecesinden yaklaşık 10 gün önce bir arkadaşım dinletti. Bu şarkıyla beraber Almanya ve Yunanistan'ın şarkısını da dinledim.

- Haberler çıktı, ilk tepkiniz?

- Şaşırdım çünkü şarkıların introlarının kemanla çalınıyor olması dışında benzerlikleri ve bir kopya durumu olmadığına eminim. Bu saçma durumun içine çekilmiş olmaktan, insanların ve kendi zamanımı bu konuya harcamış olmaktan üzüntü duyuyorum.

- Aylarca albümüne emek vermiş bir müzisyende bu haberler ne yaratır?

- Çok büyük hayalkırıklığı yaratıyor. Türk müzisyenlerine güven olmadığını ve kendi öz melodilerimize sahip çıkamadığımızı düşündürür. Çünkü Bit Pazarı'nın introsundaki melodi hangi enstrümanla çalınırsa çalınsın Anadolu'ya ait bir melodi. Kaldı ki benim bu albüm için, prodüktörüm Alper Erinç'e getirdiğim ilk şarkılarda ve bilgisayar kayıtlarında aranjmanın yapıldığı tarihler 2007 aralık olarak gözüküyor.

- Bu ne? Kötü şans mı? Tesadüf mü? Herkesin başına gelebilir mi?

- Herkesin başına gelebilir. Maalesef başarının cezasız kalmadığı bir düzende yaşıyoruz.

- Peki müzisyenlerin çıkıp sizi eleştirmesi?

- Besteci olarak beni bağlayan bir durum yok, bu aranjmanla ilgili bir konu. Alper de bugün kameralara bilgisayar tarihini gösterdi. Akıl sağlığı yerinde olan, müzik kulağı olan herkes bu iki şarkının birbirinin kopyası olmadığını bilir. Bu saçmalıkların dışında durmayı tercih ediyorum.

- Son albümüzden bu albüme tarzınız değişmiş. Nedir sizde değişen?

- Tarzım değişmedi aslında, değişen benim. Üç albümdür sakladığım, biraz daha deli tarafım.

- Sizde deli bir taraf vardı da bugüne kadar biz mi görmedik?

- Konserlerime gelmiş olanların fark ettiği ama şarkıları radyolardan ve CD'den dinleyenlerin bilmediği şeyler bunlar. İnsanın bin türlü hali vardır. Üç albümdür gizlediğim hallerimden bazılarına yol verdim.

ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN

- Hangi haller bunlar?

- İsyankâr, deli, sorgulayan ve muzır.

- Tatlı çocukluktan bilerek mi uzaklaştınız? Sıkıldınız mı yoksa zamanla insan kendiliğinden mi değişiyor?

- Ben bugün böyle hissediyorum.

- Ya yarın?

- Allah sonumuzu hayır etsin.

- Bu albümdeki favori lafınız?

- Deli deli bulduğum en iyi laf; 'uzaktan dünyalı.' En gurur duyduğum şarkı Terazi: Şimdi mahsulü yanmış tarlalar gibi yetersizliğine küskün âşık.

ZORA ÖRNEK ÇOK AMA KUVVET DE ÇOK

- Mükemmel aşk ne sizin için?

- Arkadaşlarımın bana "Ah be kardeşim başına ne geldi," dediği aşk, benim için işte mükemmel aşktır.

- Şarkılarınızı kim beğense şaşırırdınız?

- Türk sanat müziği icra eden ve dinleyen insanların benim şarkılarımı dinlemesine şaşırıyorum ve mutlu oluyorum.

- Bu işin en zor yanı ne sizce?

- Saçma sapan ve haksız birçok durumla mücadele etmek zorunda olmak. Örnek çok ama kuvvet de çok.

- Siz müzik piyasasında bir gruba dahil değilsiniz bu sanat dünyasında... Hep tek tabanca görünüyorsunuz. Bu özel bir seçim mi?

- Hiç kimsenin beni olmadığım şekilde göstermesine veya beni olduğumdan fazla duyurmasına ihtiyacım olmadığını düşünüyorum. Benim işim, yazdığım şarkıları benimle paylaşanlar ve bu şarkılarda kendilerinden bir parça bulanlarla.

ERKEK, KAÇANI KOVALAMAYI SEVER

- İnsan sizi dinlerken "İşte ideal sevgili," diyor. Gerçekten ideal sevgili misiniz?

- Bir Koç burcu olarak heyecanım boldur, heyecan kaybına tahammülüm yoktur. Eğer biraz heyecan ve biraz karışıklık aranıyorsa doğruyumdur.

- Ya ben bir şeyi merak ediyorum, bu erkeklerin karışıklık arama durumu nedir? Düz olan kadın kaybediyor mu, hep bulandırmamız mı lazım? Dürüst cevap!

- Maalesef erkek kaçanı kovalamayı sever. İşte o zaman gözü dışarıya kaymaz, akıllı kadın bu dengeyi doğru korumayı bilen kadındır ve onun sırtı yere gelmez. Biz erkekler kovalamayı çok severiz.

- Play Station sevdalısı yeni nesil erkek grubuyla nasıl baş edeceğiz?

- Play Station oynadığım kız arkadaşlarım var, öğren de gel!

- Yaralıyız, biraz ciddiyet lütfen.
- Gerçekten âşık bir erkek sevdiğine de zaman ayırmayı çok iyi bilir. Play Station tutkusu âşık olduğu kadını eksik hissettirmeyen erkek doğru bir âşıktır.

- İyi bir gözlemcisiniz, "Neden herkes doğru kadın yok, doğru adam yok," deyip hiç uğraş-mıyor? Bizim durumumuz ne?

- Bu aslında kişilerin kendileriyle ilgili işlerini daha tam olarak bitirememesinden ileri gelen bir sorun. İnsanların sürekli arayışta olması ve heyecan araması, elde etmenin verdiği güven ve gurur, maalesef işleri ters yönde çalıştırıyor.

- Şarkılara bakınca kolay kırılan, ağlayabilecek bir adam var ama Koç burcusunuz burnunuzdan kıl aldırmamanız gerekir. Hangisi doğru?

- Gizli gizli ağlamak çözümünü buldum diyebiliriz. Kolay ağlayabilirim ama karşımdakine göstermemek için uğraşırım.

10 MİLYON DOLARA AKLIMI SİGORTALATIRDIM

- Eski sevgili kâbusunuz nedir?

- Zamanında ayrılma nedenimiz olan mevzularla tekrar karşıma çıkması.

- Klasik soru ama insan merak etmeden duramıyor. Şarkılar hangi kadına? Tek bir kadın var mı yoksa hepsine mi, hayalinizdekine mi?

- Hayalimdeki birine de, hayatımda iz bırakmış hepsine de.

- Siz hiç sıra dışı, kurallara aykırı bir şey yapmazmış gibisiniz. Gerçekten öyle misiniz yoksa çaktırmıyor musunuz?

- Hatasız kimse olmaz, hata yapmadan da büyüyemezsin ama otokontrolüm yüksektir.

- Çılgınlık sizin için ne demek?

- Maksimum özgürlük.

- İçinizde yansıtmadığınız gizli biri var mı? Mesela Teoman gibi hiçbir şeyi takmayan, umarsız bir adam var mı?

- Hiçbir şeyi takmayan umarsız bir adam yok maalesef ama keşke olsaydı.

- Hadi bize en büyük kusurunuzu söyleyin.

- Mükemmeliyetçi olmam.

- İlk şarkınızı yazarken duygularınız neydi, şimdi ki duygularınız ne?

- İşler çok değişti tabii. Küçükken mahallede bisiklete binmekle şu an İstanbul trafiğinde araba kullanmak gibi.

- Kendinizi müzikte nereye konumlandırıyorsunuz? Yani Yalın'a göre Yalın nasıl biri?

- Şahsına münhasır.

- 10 milyon dolara sizi sigortalamak istediler, nerenizi sigortalatırdınız?

- Aklımı.

DÖRT TANE KIZ ÇOCUK İSTİYORUM

- Ne zaman fişi çekip dükkânı kapatasınız geliyor?

- Haksızlığa uğradığım zaman, bana yalan söylendiğini fark ettiğim zaman ve yaşadığımız dünyayla ilgili umudumu kaybettiğim zamanlar.

- Kendinizi billboardlarda, TV'de, gazetelerde görünce hissiniz?

- Görmüyorum. Ben bir yerdeysem şarkımı çalmasınlar istiyorum, TV'de görünce değiştiriyorum, çok utanıyorum.

- Sabah uyandınız aynaya baktınız, kendiniz hakkınızdaki fikriniz?

- Offf sakallarım yine çok uzamış.

- Hayalinizdeki aile fotoğrafı nasıl?

- Dört tane kız, gözleri gülen, sesi güzel. Bana en güzel bakan bir kadın ve hepsinin huzuru.

- 50 yaşında nasıl bir adam olacaksınız sizce?

- Çok kıskanç bir baba olacağım bence. Kızlarının peşinde diyar diyar gezen bir baba olabilirim.

- Olgun kadınlar mı, çıtır kızlar mı?

- İkisinin bir arada olduğu bir model varsa onu tercih ederdim.

- Kendinizden yaşça büyük bir kadınla çıkar mıydınız?

- Üç-dört yaş olur aynı şeyleri konuşabiliriz, kabul edilebilir ama fazlası bana mutluluk getirmez bence.

KAVGA ETMEM ÇÜNKÜ EDENİ ÇOK

- Burası bit pazarı çünkü: Eskiye rağbet oldu şarkılara nur yağdı.

- Bir tek ... eksik: Kızım eksik.

- Aklın mı yoksa aşkın mı?: Aşkım.
- Kadınlar beni seviyorlar çünkü: Ne bileyim ben.
- Evlenmem çünkü: Şu an zamanımın yüzde 100'ünü veremem.
- Evlenmek isterim çünkü: Zamanı gelmiştir.
- Eller havaya şarkı yazamam çünkü. Eller havaya eğlenmeyi sevmem.
- Kavga etmem çünkü: Edeni çok.
- Büyük olay çıkarabilirim çünkü: Haksızlık vardır.
- Ben farklıyım çünkü: Öyle olmam lazım.
- Sezen Aksu'dan hiç şarkı almadım çünkü: Ondan dinlemeyi seviyorum.
- Sanıldığı kadar romantik değilim çünkü: Romantik kavramlarımız uyuşmayabilir.
- Âşık olurum çünkü: Herkesin hayat resmini değiştirmeye ihtiyacı vardır.
- ....ken şarkı yazamam: Çok mutluyken.

- Sabah uyandınız aynaya baktınız, kendiniz hakkınızdaki fikriniz?

- Offf sakallarım yine çok uzamış.
:D akım bnm ya :D

Geri