gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Yalnız Türkiye’de yaşayan 561 canlı için son şans

Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

likya orkidesi malatyadaki çalı türleri Türkiye’nin 561 noktasında yaşayan 561 canlı türünün dünyanın bir başka coğrafyasında eşi benzeri yok. Bu türler, yalnızca Türkiye’de ve Türkiye’nin de yalnızca o bölgesinde yaşıyor. Ne yazık ki bu türler, büyük bir yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Türkiye’nin bu doğal ve genetik zenginliği, düşüncesizce ve kısa vadeli kazançlar uğruna yok ediliyor. Doğa Derneği’nin yaptığı açıklamaya göre 51 uluslararası kuruluşla ve Atlas Dergisi’yle 2 yıldır yapılan işbirliği sonucu, tüm dünyada ve Türkiye’de en fazla yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan türlerin tam olarak nerede yaşadıkları belirlendi. Türkiye’de bu canlılar arasında 550 bitki, 8 balık, 1 kurbağa, 1 memeli ve bir 1 kelebek türü bulunuyor. 561 türün önemli bir kısmı Akdeniz bölgesinde yaşıyor. Antalya, tek noktaya sıkışmış türlerin en zengin olduğu ilimiz. Doğu Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu ise yok olan türlerin yoğunlaştığı diğer bölgelerimiz. Öte yandan Türkiye’nin yurtdışına da kaçırılan en nadir kurbağası ‘Toros kurbağası’ (Rana holtzi) Niğde’de, memeli türü ‘Silifke kirpifaresi’ (Acamys cilicicus) Mersin’de, kelebek türü ‘Malatya kelebeği’ (Polyommatus dama) ise Malatya’da bir tek noktada yaşıyor.Yok olan bitki türleri arasında en çok dikkat çeken türlerden biri olan Likya orkidesi’nden (Ophrys Iycia) tüm dünyada sadece 40-200 birey kaldığı ve bu bireylerin de bir mezarlıkta yaşadığı biliniyor. Likya orkidesinin yok olmasının nedeni, köklerinin salep ve dondurma üretimi amacıyla toplanması.

Yalnız Türkiye’de yaşayan 561 canlı için son şans konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hakan Altun - Son Şans

Hakan Altun - Son Şans

Yıllar yılı sana gönül verdim de ne oldu? Kadir kıymet bilmez şu var beni mi buldu? Kalbimdeki pencereyi kapattım sandım Çıkagel apansızın yine karıştım Gözlerini unuturken duydum sözlerini Madem ki bir daha çıktın sen karşıma Al beni koynuna İşte son şans sana verdiğim gülüm Sabrım taştı ne olur etme zulüm Dünya kalmaz kalmadı hiç kimseye Vurdumduymaz olma, inat etme gülüm.
  2. Sigorta prim borcu affı için son şans

Sigorta prim borcu affı için son şans

SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının yeniden yapılandırılmasında başvuru süresi Pazartesi sona eriyor Prim borçlarının yeniden yapılandırılmasında Mayıs sonunda başlayan başvuru süresi Pazartesi günü sona ererken, bu kapsamda iki aylık sürede yapılan tahsilat 1 milyar 426 milyon 299 bin 529 YTL'ye ulaştı. Borçların başvurudan itibaren bir ay içinde ödenmesi gerektiği için borçluların büyük...
  3. Tehlike çanları 561 tür için çalıyor

Tehlike çanları 561 tür için çalıyor

Türkiye çapında iki yıldan uzun süren bir araştırmaya göre, Anadolu'da yaşayan 550 bitki, sekiz balık, bir kurbağa, bir memeli ve bir kelebek türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Doğa Derneği'nin öncülüğünde sekiz üniversiteden bilim adamlarının katılımıyla yapılan araştırmada, sadece Türkiye'de bulunan 561 canlı türünün nesillerinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirlendi....
  4. Yaşayan En Büyük Canlı Nedir?

Yaşayan En Büyük Canlı Nedir?

yaşayan en büyük canlı, nedir, nerede yaşar, büyüklüğü nedir, dev bitki, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Yaşayan en büyük canlının bir mantar olduğunu biliyor muydunuz? Ve bu, çok nadir görülen bir tür de değildir. Kesilmiş bir ağaç kütüğünün üzerinde büyüyen bal mantarından (Armillaria ostoyae) muhtemelen bahçenizde vardır. Dua edin şu ana kadar...

Sayfayı Paylaş