gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Yapay organizma üretiliyor

Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Bilimde yapay organizmaya çok az kaldı. İkinci adım da tamam... [​IMG]
    Bilim dünyası yapay bir organizma yaratma yolunda önemli bir adım attı ve ilk kez bir bakterinin sentetik DNA dizilimini oluşturmayı başardı.

Amerikalı bilim adamları DNA yapısını ilk kez yeniden oluşturmuş oldu. Araştırma, yapay organizma yaratılmasının üç aşamasından ikincisi. İlk aşamada, geçen yıl bir bakterinin DNA dizilimi, bir başka bakteriye nakledildi. Son aşamada ise, üretilen bakterinin sentetik gen diziliminden yapay bakteri hücresi üretilmesi denenecek.

Bu bakteri, yaklaşık 580 gene sahip... İnsanın DNA diziliminde ise yaklaşık
    36 bin gen var. Yapay bakteri üretme tekniğinin , biyoyakıt üretimi, zehirli atıkların zararsız hale getirilmesi gibi alanlarda kullanılabileceği belirtiliyor

2. ms_enemy

ms_enemy Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Yapay organizma üretiliyor

çok ilginç... paylaşımın için sağol canım

3. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Teknoloji ve bilim gittikçe daha da fazla ilerliyor. Bundan bir 50 yıl sonra neler yapılmış olacak kim bilir. Ellerine sağlık canım.

4. ms_enemy

ms_enemy Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    11
    Ödül Puanları:
    0

haklısın bilgecim.. her geçen gün hayretler içerisinee düşüyorum

Yapay organizma üretiliyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Karıncalar: Süper Organizma

Karıncalar: Süper Organizma

Bazı karınca kolonileri, süper organizmalara dönüşmüş durumda. Bu kolonilerde zorunlu bir barış egemen, savaş durmuş. Kızıl karıncalar düşman tanımıyor. Tavuk ve karaca yavrularına saldıracak kadar cesur olan bu küçük yaratıkların son kurbanı bir karınca araştırmacısıydı. Karıncalar Amerikalı biyolog Stanley Schumann 'ı bahçede çalışırken yakaladılar. Dizlerinin üzerine çökmüş vaziyette...
  2. Yapay DÖllenme

Yapay DÖllenme

ineklerin döllenmesi insanlarda döllenme video ineğin döllenmesi inek dölleme inek Erkek ve dişi üreme hücrelerini doğanın izlediği yöntemden daha başka bir yöntemle bir araya getirmek düşüncesi oldukça eskidir. Yapay döllenmenin en kolay yolu, arıların bir takım çiçek ve bitkileri tohumlamak için kullandıkları yöntemi uygulamaktır. Büyükbaş hayvan üretiminde ineklere veteriner tarafından...
  3. Yapay Tatlandırıcılar

Yapay Tatlandırıcılar

dekstroz nedir yapay yiyecekler nelerdir içinde tatlandırıcı olan gıdalar tatlandırıcı olan gıdalar içeren Hazırlayan: Uzman Diyetisyen Şeniz Ilgaz En çok sevdiğimiz besinler nelerdir diye düşündüğümüzde, genellikle aklımıza ilk gelen tatlı besinlerdir. Tatlıya düşkünlük insanlık tarihi kadar eskidir. Pek çok insan şekerin ve diğer enerji içeren tatlandırıcılar ile hazırlanan besinlerin...
  4. Yapay Deri

Yapay Deri

Yapay Deri Sıvı PVC´nin gözenekli, ince dokulara dönüştürülmesiyle üretiliyor. Soğuduktan sonra sıcak etkili emprime makinesi ile istenilen deri çeşidi dokusu kumaşa kazandırılıyor.
  5. ülkemizde nerelerde elektrik üretiliyor

ülkemizde nerelerde elektrik üretiliyor

Bir ödevim var ve sizden yardım bekliyorum.Ülkemizde elektrik üretilen yerler hakkında bilgi verebilir miisniz lütfen..

Sayfayı Paylaş