Yaptığın hatalardan vazgeç, cildini kurtar!

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
Yaptığın hatalardan vazgeç, cildini kurtar!
Cilt problemlerine ‘‘güle güle’’ diyerek ışıldayan sağlıklı bir cilde sahip olmak senin elinde. Bunun için yaptığın 7 hataya ‘‘dur’’ demen yeterli!

Ergenlikle beraber, tüm vücudumdaki değişimler kadar yüzümdeki değişiklikler de beni dehşete düşürmüştü. Bazen, yüzümdeki sivilcelerin tüm ihtişamıyla 10 km öteden belli olduğunu hisseder, kapatmak için kendimi parçalardım. Hele hele sokaktaki o pürüzsüz, bebek ciltli kızları görünce oturup ağlamak gelirdi içimden. Ama sonra sorunumun çözüm yollarını öğrendim. Artık yaptığım hataları tekrarlamazsam, cildimin eskisi kadar güzel olacağını çok iyi biliyorum. Sen de cilt problemlerine benim kadar kafa yoruyorsan, işe hatalarından vazgeçmekle başlamalısın!

Hata 1: Fazla şeker, çikolata yemek
Çikolata ve şeker yemenin cilde zarar verdiği kesin olarak söylenmiyor. Ama her şeyde olduğu gibi tatlıyı da fazla kaçırmak, cildin sağlığını korumak açısından hiç iyi değil. Cildinin sağlıklı ve pürüzsüz olabilmesi için yediklerine son derece özen göstermelisin. Özellikle vitamin ve mineral dolu yiyecekler tüketmek çok önemli. Günde beş parça taze meyve ve sebze yemek bunun için yeterli olacaktır. Eğer sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirirsen, arada bir çikolata ya da tatlı kaçamağı yapmanın hiçbir sakıncası olmayacaktır.

Cildinin iyi beslenmesi için şu besinleri yemeye özen göster:

Kivi: C vitamini deposu olan bu yeşil meyve, enfeksiyonlarla mücadele etmek ve cilt kusurlarını engellemek açısından oldukça faydalı.
Deniz ürünleri: Vücuttaki mineral seviyesini yükseltmenin en iyi yolu, bol çinko içeren deniz ürünleri yemek!
Ispanak: Seni ve cildini güçlendirecek süper bir sebze. Her zaman yemeye bak!

Hata 2: Cildi bakımsız ve korumasız bırakmak

Dış etmenler en çok yüzü etkiler. Sadece hava almaya çıksan bile, sert bir rüzgar, güneş ve kirlilik, cildini yıpratmaya ve soldurmaya yeter. Uzmanlar, cildi korumanın en etkili yolun yüksek koruma faktörlü nemlendiriciler olduğunu söylüyor. Sağlığın için kendine dikkat etmeli, güzelliğin için bakımlı gezmelisin.

Hata 3: Bakım ürünlerini bilinçsizce kullanmak
Evet, maalesef ‘‘kendime özen gösteriyorum’’ diye fazla fazla sarfettiğin bakım kremleri, düşündüğün gibi cildine daha iyi gelmiyor. Oysa asıl yapman gereken, yüzü sadece temizlemek ve tonik sürmek, nemlendiriciyi ise sadece cildin ihtiyacı olan bölgelerine sürmek. Örneğin burun ve çene bölgeleri, yağ bezleri açısından oldukça zengindir. Bu bölgelere fazla nemlendirici sürmemen senin açından faydalı olacaktır. Ayrıca cilt tipini iyi bilmeden bakım ürünü almaya kalkmamalı, annenin kremlerini kullanmamalısın. Bu konuda en iyi yol, bir güzellik uzmanına danışıp cilt tipini öğrenmen ve kullanacağın ürünleri ona göre belirlemen!

Hata 4: Yok yere stres yaratmak

Her şeyi problem eden, en küçük olayları bile büyüten insanlar, hayatlarını stres dolu geçirirler. Bu içsel sorun, herkeste farklı dışa vurur. Kimi stresliyken başağrısı çeker. Kimisinde ise sivilceler beliriverir. Sonuçta sinirli, endişeli, kaygılı ya da stresli olmak cilde hiç iyi gelmez. ‘‘Düşük not aldım’’, ‘‘hiçbir şey anlamadım’’, ‘‘öğretmenle takıştım’’ gibi sorunlarla kendi kendini yiyip bitirmek, sadece seni üzmekle kalmaz, aynı zamanda cildine de zarar verir. Stresten uzaklaşmanın en etkili yolu ise spor yapmak. Stres yüklü olduğunda yüzme, step, jimnastik gibi seni rahatlatacak sporları yapmayı deneyebilirsin. Ayrıca güzellik uykusuna yatmak, senin için iyi bir cilt onarım mekanizması olacaktır. Bol bol uyumakla her sorununa çare bulabilirsin.

Hata 5: Sivilcelerle oynamak

Çenendeki sivilce birkaç gündür büyüdükçe büyüdü. Artık iyice sıkılacak pozisyona geldi ve sen ondan kurtulmak için daha fazla bekleyemeyeceksin. Ama dur bakalım! Onu sıkman demek, sivilcenin iyice yayılması ve enfeksiyonun derinleşmesi demektir. Zor olduğu bir gerçek, ama sivilcenin kendi kendine sönmesini beklemek en iyisi. Bu esnada kapatıcı kullanabilirsin. Üzerine de fondötenini sürdün mü, biraz olsun için rahatlayacaktır. Ancak bunu da abartmamakta yarar var. Sürekli fondöten kullanman, cildinin hava almasını engelleyecek, bu da sivilcenin geçeceği varsa da geçmemesine neden olacaktır.

Hata 6: Makyajı temizlemeden yatmak

Akşam makyajını temizlemeden yatmak belki işine geliyor, ama cildinin nefes almasını engellemekle büyük bir hata yaptığını bilmelisin. Cildin, özellikle akşam uyurken kendini yeniler. Bu yüzden geceleri cilt temizliğine daha bir özen göstermelisin. Bunun için saatlerce ayna karşısında kalmana hiç gerek yok. Bir yüz yıkama ürünü ile yüzünü yıkamak ve ardından tonik sürmek sadece 10 dakikanı alacaktır. Böylece hem sen hem de cildin rahat bir uykuya geçebilirsiniz.

Hata 7: Sigara içmek, alkol kullanmak
Alkol ve sigaranın cildine vereceği zarar, hiçbir şeyle kıyaslanmayacak kadar büyük. Sadece sigara içilen bir ortamda bulunmak bile cildine son derece zarar verir. Bu iki cilt düşmanı, vücuduna zehirli toksinler pompalar ve vücudun bunlarla savaşabilmek için vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Alkol, vücuttaki oksijen ve C vitaminini yakarak, cildin yeni ve sağlıklı hücreler üretebilmesi için ihtiyaç duyduğu amino asitleri yok eder. Böylece cildin soluk alması son derece güçleşir. Bütün bunlar ne anlama geliyor, biliyor musun? Cildinin ve tabii ki vücudunun sağlıklı olabilmesi, sigara ve alkolden uzak durmana bağlı.

süper bilgiler gerçekten bunları her zaman okumak için kopyalıyorum ki gözümün önünde olsun ve özellikle çikolata hatasından kurtulayım:D

Geri