gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Yaralanma

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

YARALANMALARDA İLK YARDIM YARA NEDİR?

Çeşitli nedenlerle vücut dokularının bütünlüğünün bozulması yada bir kısmının kaybına YARA denir. Yaralar 2 şekilde görülebilir:

Açık Yaralar, Kapalı Yaralar.

AÇIK YARALAR:

Deri yüzeyinde görülebilen yaralara Açık Yaralar denir.

Sıyrık şeklindeki yaralar.

Kesik şeklindeki yaralar.

Delici yaralar.

Ezici yaralar.

Yırtılma şeklindeki yaralar.

Ateşli silah yaraları.

Isırma yaraları.

Yanık yaraları.

KAPALI YARALAR:

Deri yüzeyinden görülmeyen, deri altı doku yaralanmalarına Kapalı Yara denir.

YARALANMALARDA İLKYARDIM:

YAPILMASI GEREKENLER:

Yaralıyı emniyetli bir yere alarak oturtunuz veya yatırınız.

Varsa önce kanamayı durdurunuz.

Ellerinizi sabunlu su ile yıkayınız.

Yara üzerindeki varsa giysileri dikiş yerinden sökünüz veya kesiniz.

Yara çevresinde varsa kılları temizleyiniz.

Yara üzerine pansuman koyduktan sonra yara etrafını sabunlu su ile temizleyiniz ve yaraya değmeyecek şekilde tentürdiyot sürünüz.

Yara kirli ise pansumanı kaldırıp, yarayı merkezden dış çevreye doğru ılık sabunlu su ile yıkayınız.

Yara üzerine pansuman koyup, sargı bezi ile sarınız.

Yaralı kısmın altına kalın karton vb. koyup sararak tespit ediniz, dinlendiriniz.

Ağrıyı, şişliği ve morluğu önlemek için o bölgeye havluya sarılı buz koyunuz.

Yara içinde batık cisimler varsa, simitçik yapıp koyunuz ve sargı bezi ile sarınız.

YAPILMAMASI GEREKENLER:

Yara üzerine tentürdiyot ve benzeri antiseptik sürmeyiniz.

Yara üzerine yara tozu, pudra, merhem, kül, tütün vb. şeyler koymayınız.

Yara üzerine pamuk koymayınız.

Batmış olan cisimleri çıkartmayınız.

Yaraya ve pansuman malzemesine el sürmeyiniz.

Yaralanma konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. menisküs yaralanmaları

menisküs yaralanmaları

menisküs yaralanmaları Sporcularla özdeşleşen menisküs yaralanması küçük bir zorlanma, düşme, çarpma, şiddetli bedensel egzersizler, aşırı gerilme gibi hareketler sonucunda ortaya çıkabiliyor. Genel olarak sporcu yaralanması olarak bilinen menisküs yırtılmasının aslında hemen her kesimden insanın başına gelebileceği bildiriliyor. Uzmanlar, hastalığın erken tedavi edilmemesi durumunda...
  2. Yaralanmalarda ilk yardım..

Yaralanmalarda ilk yardım..

yaralanmalarda ilk yardım video kesik pansumanı Yaralanmalarda ilk yardım YARALANMA Deri ve derialtı dokularının hasarına YARA denilmektedir. Yaralanmalarda genellikle ağrı ve fonksiyon kaybı vardır. Yarayı açık ve kapalı olmak üzere iki başlık altında inceleyebiliriz. Her türlü açık yara enfeksiyon için açık bir kapı demektir. O nedenle yaraya hemen müdahale edilmelidir. KAPALI...
  3. Küçük yaralanmalar

Küçük yaralanmalar

Önce sakin olun! Bilmelisiniz ki, siz ne kadar dikkat ederseniz edin, bütün çocuklar düşe kalka büyür ve mutlaka ufak tefek yaralarla tanışır. Önemli olan; ilk müdahaleyi nasıl yapacağınızı ve hangi durumlarda doktora başvuracağını bilmeniz… İşte bilmeniz gerekenler… Çocukları İlahi bir güç korur gibidir. Merakla, olabilecek kötü sonuçları hiç hesaba katmadan yaptıkları tehlikeli hareketler...
  4. Çocuklarda diş yaralanmaları

Çocuklarda diş yaralanmaları

Melişler çocuğunuzda diş yaralanması olursa yapmanız gerkenler:) Çocuklarda dişlerin zarar gördüğü kazalarda zaman kaybetmeden müdehalede bulunulmalıdır.Doğru tanı koyulması çok önemlidir.Bunun için hekiminiz size kazanın ne zöman ve nerde olduğunu darbenin ne taraftan geldiğni kaza sonrası baygınlık,kusma hafıza kaybı vb.olup olmadığını soracaktır.Verilen bilgiler doğrultusunda en doğru...
  5. Doğum Yaralanmaları

Doğum Yaralanmaları

Sevgili hamiş meleklerim; her 1.000 çocuktan 2 ila 7 tanesi doğum esnasında zarar görmekteymiş. Doğum yaralanmaları, en mükemmel doğum bakımı uygulanan durumlarda bile ortaya çıkabilmekteymiş.Ama bu durumu özellikle tetikleyen olaylar da bulunmaktaymış.Gelin bunların neler olduğunu öğrenelim. Doğum Yaralanmaları Doğum yaralanması, bebeğin doğumu esnasında ana rahminden dışarı çıkarken...

Sayfayı Paylaş