gebe
  1. büşra.shid

büşra.shid Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    175
    Ödül Puanları:
    0

yardım kızlaaaaaaaaaar

Konu, 'Dert Köşesi' kısmında büşra.shid tarafından paylaşıldı.

diyetisyen maaşları beslenme ve diyetetik maaşları diyetisyenler ne kadar maaş alır beslenme ve diyetetik okuyanlar diyetisyen 2011 melaikelerim benim ocağınıza düştüm :) aranızda beslenme diyetetik okuyan ya da arkdaşı bu bölümde olan varmı? bu bölümle ilgili okuyan kişilerin bildiklerine düşündüklerine ihtiyacım var :) öpüldünüz :oppucuk::oppucuk:

2. aysil

aysil Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücü yetiştirilir ve araştırma yapılır. Diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında, yataklı tedavi kurumları, diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapılabilir. Toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışılabilir. Beslenme eğitimcisi olarak. Eğitim kurumlarında çalışılabilir, araştırma ve endüstiri kuruluşlarında görev alınabilir.
    Programın Amacı: Beslenme ve diyetetik programının amacı, beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin, sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Beslenme ve diyetetik programında eğitimi süresince temel kimya, biyoloji, fizik, matematik, istatistik, psikoloji, sosyoloji derslerinin yanı sıra beslenme biyokimyası, beslenme ilkeleri ve besinler, fizyoloji, anatomi, mikrobiyoloji, kişisel ve toplumsal sağlık, aile planlaması, toplum beslenmesi ve beslenme hastalıkları epidemiyolojisi, besin kimyası ve analizi, ana-çocuk beslenmesi, kurum beslenmesi, besin kontrolü, yönetim ekonomisi alanlarında dersler verilir. Üçüncü yılın sonunda sağlık ocakları ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde 6 hafta süreli halk sağlığında beslenme, son sınıfta bir yıl süreli hastane ve kurumlarda beslenme stajı yaptırılır.

Gereken Nitelikler:Beslenme bilimi biyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji ve besin bilimi ile yakından ilgili bir alandır. Bu nedenle, beslenme ve diyetetik alanında çalışacak kişilerin doğa bilimlerine meraklı ve bu alanda iyi yetişmiş olmaları gerekir. Ayrıca sabırlı, başkaları ile işbirliği yapabilen, düşüncelerini başkalarına aktarıp onları etkileyebilen kimseler bu alanda başarılı olabilirler.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Dört yıllık eğitimi başarı ile tamamlayanlara "Diyetisyen" ünvanı verilir. Diyetisyen sağlık hizmetleri sınıfı içerisinde yer alır. Başarılı öğrenciler, beslenme ve diyetetiğin yanı sıra biyokimya, anatomi, fizyoloji, halk sağlığı ve metabolizma dallarında lisansüstü eğitime devam edebilirler. Diyetisyenler, yönetici diyetisyen, tedavi diyetisyeni ve halk sağlığı diyetisyeni olarak ayrılırlar. Yönetici diyetisyen hastane, okul, yurt, endüstri ve kamu kuruluşları gibi kurumlara, besin maddelerinin satın alınması, hazırlanması, pişirilmesi ve servisiyle uğraşır. İnsanların en iyi ve en ekonomik yönden beslenebilmesi için gerekli beslenme planlamasını yapar, uygulanmasını denetler. Tedavi diyetisyeni, hastaların durumuna göre verilecek özel diyetleri düzenler, yemeğin hastaya verilmesini ve hasta tarafından tüketilmesini sağlar. Taburcu olan ve polikliniğe gelen hastaları, evde uygulamaları gereken diyet konusunda eğitir. Halk sağlığı diyetisyenleri sağlık merkezlerinde görev alırlar ve halkın sağlıklı beslenmesi için gerekli önerilerde bulunurlar. Ayrıca diyetisyenler gıda teknolojisinde eğitimci ve danışman olarak da çalışmaktadırlar.

Çalışma Alanları: Mezunların çalışma alanları dört grupta toplanabilir:

1. Diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında yataklı tedavi kurumları diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapabilirler.
    2. Toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışabilirler.
    3. Beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak eğitim kurumlarında çalışabilirler.
    4. Araştırma ve endüstri kuruluşlarında görev alabilirler.

Diyetisyenlik ülkemizde yeni gelişen bir meslek alanıdır. Okullarda, sosyal hizmet kurumlarında, hastanelerde, kamu ve endüstri kuruluşlarında vb yerlerde diyetisyenin çalışmalarından yararlanma eğilimi artmaktadır. Bu nedenle iyi yetişmiş bir diyetisyenin iş bulma sorunu olmayabilir.

3. büşra.shid

büşra.shid Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    175
    Ödül Puanları:
    0
    canım bilgilerin için çok saol ama bu tarz bilgilere bende ulaşabiliyorum zaten,okunaya başladıktan sonra işin iç yüzünü görmüş oluyorsun o yüzden okuyor olan kişilerle direkt konuşmayı daha çok istiyordum :) ynedeçook saol :) :)

4. büşra.shid

büşra.shid Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    175
    Ödül Puanları:
    0
    konu güncellensin die ardarda yazıyorum mesaj yöneticilerimiz kusuruma bakmasın kural ihlal ediyorum ama :D melekler,sınav açıklandı ve benim beslenme diyetetik bölümünün iş bulma olanağı açısından sağlam işin içinde olan birinden bilgi almam gerek yazayım mı yazmayımmı karar veremiyorum lütfen yardımcı olun..

5. nese355

nese355 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    183
    Ödül Puanları:
    43
    büşra cım bu bölüm yeni sanırım inş yardımcı arkadaşlarımız çıkarr..

6. büşra.shid

büşra.shid Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    175
    Ödül Puanları:
    0
    yeni sayılır ama çok da yeni değil,umarım olur kafam çorba oldu resmen ne yazcam ne etcem şaşırdım..teşekkür ederim ilginze :)

7. RefRa

RefRa Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    378
    Ödül Puanları:
    83
    Büştücüm :D:D Büştü demek istedim sana nedense umarım kızmazsın :)
    Bölümün neydi canım puanın nasıl... Bu arada sorunla alakalı bilgiye sahip değilim canım umarım yardıcı olcak birileri çıkaar :)

8. büşra.shid

büşra.shid Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    175
    Ödül Puanları:
    0
    büştüüü :D evet bu da yeni bir hitap oldu kızmam canım :D sayısaldım ben 1. bölümde sıralamam 17binlerde işte beslenme diyetetik geliyo ama bölüm hakkında şüpheliyim,ben mimarlık tercih etmeyi düşünüyorum işte mf4 te 30bin tatlm,senin nasıldı? inşallah çıkar birileri ama ben vazgeçmeye başladım bilenem :D

9. RefRa

RefRa Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    378
    Ödül Puanları:
    83
    Benim pek iç açıcı değil canım hayırlısı olsun ne diyelim

10. büşra.shid

büşra.shid Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    175
    Ödül Puanları:
    0
    amin canım hepimiz hakkında..

11. tuba.............

tuba............. Forum Okuru

cnm bende diyetetik yazmayı düşünüyorum ama parası çok azmış ben araştırdım hemşire kadar alıyolarmışdönerle birlikte 2bini bulmuyor dedi bi diyetisyen seneye kalmayı düşünüyorum bende sen başka bilgi aldıysan banada söyle

12. büşra.shid

büşra.shid Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    175
    Ödül Puanları:
    0
    hadi yaa :S ben maaş hakkında hep 5binden aşağı olmaz diye duymuştum :S ama diyetisyen diyosa bunu peki hiç yazmıyorum :D :dil: canım bide şu var bu bölümün aynı fizyoterapi gibi yasal koruması yok gördüğüm kadarıyla mesela muayenehane açma yetkileri alınmış ellerinden(ne kadar doğru bilmiyorum ama genel okuduğum bu yöndeydi) ve son yıllarda üstüste açılyo bir sürü yerde 4 5 seneye kadr yığılma olacağı söyleniyor..senin sınavın nasıldı ne yazmayı düşünüyosun??

ha bide ygs2 den mi yazacaktın mf3 ten mi?

13. tuba.............

mf3ten yazmayı düşünüyorum ben 20binlerde sıralamam ygs kötü bende ama napıcamı şaşırdım gitsem bi dert kalsam bi dert müfredatta değişmiş zaten o yüzden seneye kalmayada korkuyorum senin nasıldı sınav napmayı düşünüyosun

14. büşra.shid

büşra.shid Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    175
    Ödül Puanları:
    0
    bende tam tersydi ygs iyiydi lys kötydü o yzden ygs den yazacaktm diyetetiği 17bindm,mimarlık terch ettm ben bgn yaptm terchleride :) 2. sene işine gelicekse uğraş ama kalma derim ne uğraşcan o kadar sıralaman çok gzel,teknk bölm düşünmysn çok gzel yerler gelr,bde şey yaa müfredatı çok dert etme bence çok büyük değişiklik yapamazlar anca 1 2 başlık eklenr o da tm derslere değil..asıl kötü olan artık ygs de tüm testleri bu sene mat.ta ki gibi soracak olmaları :S

15. tuba.............

yani bu sene bütün testler zor olacak diyosun nerden duydun yani ben kalmayı düşünüyorum istediklerim olmuyo offfffffff napcam ben yaaa:(

yardım kızlaaaaaaaaaar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yardım :(

Yardım :(

Kızlar eşim inancı farklı mayıs ta 2 sne olucak evleneli ama kafama şu takıldı yarın bir gün çocuğumuz oldugunda nolucak .eşimle konuşamadım hiç içimde dert ya bi yardım lütfn :(
  2. Yardım !!

Yardım !!

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  3. yardım....

yardım....

merhabalar avukat bey size bir sorum olacaktı cevaplarsanız sevinirim . Şimdi kısaca anlatayım durumu.Benim annemin babası öldü. Ve ölmeden önce vasiyet fln tarzı bişi yazmadı ve toprakları bölüşülemedi.Her bölüşülmeye kalktığında kavga cıkıyor :D:D yeni bir yasa cıkacakmış acaba böyle bişi varmı onu soracaktım.Toprak bölüşümüne devlet el atıyormuş yani biz elimizi değmeden mahkeme mahkeme...
  4. Yardım

Yardım

Kızlar yardım annisler hamisler 1.5yasinda bebeğim var bugün hamile olduğumu öğrendim oğlum emiyor yardım ya memeden nasıl kesebilirim
  5. Yardım

Yardım

Moralim çok bozuk hamileyim ikinci bir çocuğuma seviniyorum fakat 1.5yasindaki oğlumu memeden kestim psikolojim bozuldu o her meme istediğinde içim acıyor kendimi suçluyorum

Sayfayı Paylaş