gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Yarım trilyon dolar Körfez'de eridi

Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Altı ülkeden oluşan Körfez Dayanışma Konseyi (GCC) üye ülkelerin borsalarının küresel finansal krizin başladığı geçtiğimiz Eylül ayından bu yana yarım trilyon dolarlık değer kaybına uğradığı bildirildi.
    Kuveyt Milli Bankası'nın yayınladığı en son rapora göre, bono ve emlak gibi diğer tür malvarlıkları da krizden etkilendi ve birçok Körfez yatırımcısının gelir ve serveti ciddi oranda azaldı. Raporda, bu düşüşün birçok kişiye zorluklar getirmesine rağmen borsada değer kaybeden hisselerin uzun vadeli yatırımcılar için cazip hale geldiği ve büyük avantajlar sağladığı kaydedildi.
    Bankanın raporunda Körfez ekonomisiyle ilgili daha geniş bir makroekonomik göstergeye de yer verildi.
    Tüm borsa pazar değerinin yurtiçi milli hasılaya bölünmesiyle, borsada işlem gören şirketlerin değerinin tüm ekonomik üretime oranla daha gerçekçi tespit edilebileceği iddia edildi. Bu hesaplamayla tüm Körfez ülkelerindeki oran 2002'de yüzde 48 olarak gerçekleşirken 2005 sonunda yüzde 182'ye ulaştı. Rapora göre bu oran, bölgedeki tüm borsaların değerinin bölgedeki tüm ekonomik üretimin 1.8 katına denk geldiğini gösteriyordu. Bu, sürdürülemez olduğu için çok geçmeden borsalar çöktü ve 2006 sonunda yüzde 94 seviyesine indi. Haziran 2008'de yüzde 101'e ulaşan oran, yıl sonunda sert bir düşüşle yarıya indi ve Nisan 2009 itibariyle yüzde 67 seviyesinde kaldı.
    Raporda, bu iniş çıkışların bölgedeki borsaların göreceli olarak küçüklüğünü gösterdiği ve yeteri kadar gelişememiş finansal sektöre işaret ettiği kaydedildi.

Yarım trilyon dolar Körfez'de eridi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Domuz

Domuz

rüyada beyaz domuz rüyada ısırması ısırması görmek beyaz görmek Düşmanla tabir edilir: Vahşi domuz servet ve güç sahibi olduğu halde kendisinden hayır ve iyilik görülmeyen insana, Domuzla cedelleşlek düşmanla kavgaya, domuzu yenmek yahut onu öldürmek düşmanı altetmeye, Bir yerdeki domuzları orada sürüp çıkarmak dünyaa hayatının güzelleşmesine, Bir domuza binerek onu istediği gibi sevk etmek...
  2. Emel Müftüoğlu - Yar Sana Hiç Doyum Olmaz

Emel Müftüoğlu - Yar Sana Hiç Doyum Olmaz

Ol desen yar olmaz Son desen son bulmaz Ah bu gönül macerası Öl desen ölünmez Dön desen dönülmez Yıllar sürer sancısı Sevda yolu dikenli Elbet gelir sonu Ben senin olamazsam Kıyar bana eloğlu Yar sana hiç doyum olmaz Kim seni ben gibi sevdi Seni gidi çapkın haylaz kurnaz Bu aşk beni benden etti Bana güç ver aşkım, bana güç ver Yolun açık olsun Ardına bakmadan gidiyorsan Git...
  3. Gazze'ye 4.5 milyar dolar yardım sözü

Gazze'ye 4.5 milyar dolar yardım sözü

Uluslararası bağışçılar, Gazze'nin imarı ve Filistin ekonomisi için 4,481 milyar dolar yardım sözü verdiler. Şarm El Şeyh'deki konferansa ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da katıldı. Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde Gazze'nin yeniden imarına ilişkin uluslararası bir konferans yapıldı. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın temsil ettiği konferansa, aralarında ABD Dışişleri Bakanı...
  4. AKP İzmir'de eridi

AKP İzmir'de eridi

CHP, İzmir Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimlerini kazanırken, 30 ilçenin 29'unu da kazandı. Seçimden önce çıtayı yüzde 51 olarak telaffuz ettiklerini ifade eden CHP İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hedeflerini tutturduklarını ve ciddi de bir fark attıklarını açıkladı. "Bu başarı İzmir'in başarısı. İzmirli 3,5 milyon hemşerimizin başarısı. Zor günlerimizde hep bizim yanımızda...
  5. Domuz gribi aşısı hakkında yardım!!!

Domuz gribi aşısı hakkında yardım!!!

Arkadaşlar biliyorsunuz domuz gribiyle ilgili salgın haberleri ölüm haberleri derken birde bu hastalığa karşı uygulanan aşının yan etkileri ve zararları konusunda uygulanmalımı uygulanmamalımı diye insanlar düşünce ve karar olarak ikiye ayrıldılar. Bu konuyu yazmamın sebebi bizde bir anne baba olarak hala korku içinde olmamız belki bilmeyenler için söylüyorum okullardaki öğrencilere...

Sayfayı Paylaş