gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.616
  Beğenilen Mesajlar:
  1.517
  Ödül Puanları:
  113

  Yaş faktörü tüp bebek tedavisini etkilermi ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Başarılı bir gebelik için kadının yaşı önemli faktördür.Tüp bebek yöntemi kısırlık tedavisinde olumlu sonuçlar versede kadının yaşı bu başarıyı etkileyebiliyor.Yani her yaşta tüp bebek tedavisi aynı olumlu sonucu vermiyor.Peki ileri yaşta tüp bebek tedavisini olumsuz etkileyen faktörler nelerdir ? Tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.Öncesi ; Tüp bebek hakkında tüm merak edilenler , Başarısız tüp bebek tedavisi kaç kez denenmeli adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.
  Tüp bebek tedavisinde başarı oranı ve yaş faktöründeki ilişkiyi şöyle açıklamaya çalışalım.Yaş ilerledikçe kadının yumurta rezervinde azalma oluyor ve aynı zaman da kaliteli yumurtalar üretilmiyor.Özellikle 37 yaş sonrası yumurtalarda azalma başlıyor.Bu durum çocuk sahibi olmayı engelliyor yada erken dönem gebelik kayıplarına sebep oluyor.Fakat 40 yaşında olan kadınlarda preimplantasyon genetik tanı yöntemi uygulanıyor ve olumlu sonuçlar alınabiliyor.Bu yöntemle gebe kalam şansı % 25-30 civarındadır.İleri yaşta olan bayanlara önerimiz anne olmayı ertelemeyin.Normal gebelikte olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de kadının yaşı önemlidir.Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı varmıdır , ileri yaş tüp bebek başarısını etkilermi tüm detayları uzmanlarından derleyerek paylaşmaya devam ediyoruz.  tüp bebek yaş sınırı.jpg


  Tüp bebek tedavisinde, gebeliğin başarı ile sağlanabilmesi için en önemli faktörün kadının yaşı olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Serkan Oral, her ne kadar tüp bebek uygulaması kısırlık sorunlarının çözümü için en etkin ve en başarılı tedavi yöntemi olsa da her yaşta aynı başarı oranlarının elde edilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Kadının yaşı ilerledikçe tüp bebek tedavisinde başarı oranlarının da düştüğünü dile getiren Op. Dr. Serkan Oral, “Bunun sebebi kadının yaşının ilerlemesiyle yumurta kalitelerinin azalması, yumurta geliştirmenin daha zor olması, yumurta rezervlerinin yetersiz olması gibi faktörlerdir” diyor.

  Op. Dr. Serkan Oral, tüp bebek tedavisinde kadın yaşı hakkında bilgi verdi:

  Anne ve baba adayları, bebek sahibi olma yaşlarını ertelediklerinde, tüp bebek tedavisi ile bebek sahip olabileceklerini düşünüp endişe etmeyi bırakırlar. Ancak durum maalesef böyle değildir. Normal gebeliklerde olduğu gibi, tüp bebek tedavisinde de kadının yaşı oldukça önemlidir. Gebeliğin sağlanması adına kaliteli ve yeterli yumurta gerekmektedir. Tüp bebek tedavisi, erkek ve kadın üreme hücrelerinin laboratuarda birleştirilmesi ve oluşan embriyonun transfer edilmesi prensibi ile çalışmaktadır. Ancak bu tedavinin başarıya ulaşabilmesi, gebeliğin rahimde tutunabilmesi için sağlıklı yumurtalara ihtiyaç duyulur. Kalitesi yetersiz olan yumurtalar rahimde tutunamayabilir. Bu sebeple de yaşın ilerlemesiyle düşük, gebe kalamama gibi riskler daha da artar.

  Kadınların bebek sahibi olabilme şansları 35’ten sonra azalmaktadır. 40 yaşında bu doğurganlık yetisindeki azalma, oldukça belirgin hale gelir. 40 yaşının ardından bir kadının tüp bebek tedavisiyle hamile kalma şansı %20’den daha düşüktür. Tüm bunların dışında, önemli olan başka bir konu da 40 yaşının ardından gebe kalınsa bile düşükle sonuçlanma riskidir. Tüp bebek tedavisinde başarının sağlanmasına yardımcı olan en büyük faktör, kadının yaşıdır. Bunu da embriyo kalitesi takip eder.

  Tüp bebek tedavisinde kadının yaşı ve tüp bebek şansı

  Tüp bebek tedavisine duyulan ihtiyaç, kimi zaman erkek kaynaklı olurken, kimi zaman da kadın kaynaklı olmaktadır. Ancak sorunun kaynağı ne olursa olsun, tedavinin başarılı olup olmayacağı kadının yaşı ile oldukça yakından ilgilidir. Kız çocuklarının doğar doğmaz belli bir yumurta rezervleri vardır. Bu rezervler, adet dönemine kadar azalır. Menopoz döneminde ise en az olduğu sürece girmektedir. Kadının yaşı 35 ve üzerinde olduğu zaman yumurta yaşlanması denilen durum yaşanmakta ve yumurtaların kalitesi gittikçe düşmeye başlamaktadır. Sayıca da oldukça azalan yumurtalar, gebelik şansının azalmasına yol açar. Bu sebeple de bir kadının en doğurgan dönemi 25-35 yaş arasıdır.

  Bundan dolayı da tüp bebek tedavisi de olsa, gebelik şansı yaşla beraber azalmaktadır. İlerleyen yaşlarda gebeliğin düşükle sonuçlanma riski, bebekte anomali olması ve zor doğum gibi riskler artmaktadır. 40 yaşında olan gebe bir kadının düşük riski, 18-34 yaş arasındaki bir gebe kadının düşük riskinden % 45 daha fazla olmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle bu oran, daha da artış göstermektedir.

  Menopoz döneminde gebe kalınır mı?
  Menopoz dönemi, kadının artık adet görmemesi anlamına gelir. Menopoza girme yaşı ülkeden ülkeye ve kadından kadına göre değişebilse de, ülkemizde menopoz yaşı ortalama olarak 45-47’dir. Dünya ortalamasında ise menopoz yaşı 49’dur. Menopoza 40 yaşından önce girilmesi ise, ‘’erken menopoz’’ olarak adlandırılır. Erken menopozun çeşitli sebepleri vardır. Bunlar:
  dr-serkan-oral-2

  Yumurtalık kistleri,
  Beslenme düzeninin kötü olması,
  Sigara kullanmak,
  Genetik sebepler,
  Geçirilen cerrahi müdahaleler olarak sayılabilir.
  Erken menopoz, kadının doğurganlığının erken yaşta sona ermesi demektir. Bu sebeple de oldukça ciddi bir konudur. Ailesinde, erken menopoz hikayesi olan kadınlar, erken menopoz için risk altındadır. Bu sebeple de düzenli olarak doktor kontrollerine gitmesi ve yumurtalık rezervlerini ölçtürmesi gerekir. Yumurtalıklarında kist bulunan ya da genetik sebeplerle risk altında olan kadınların bu kontrolleri aksatması anne olma şanslarını etkilemektedir. Sigara kullanımı, toksik maddeler, sağlıksız beslenme gibi olumsuz faktörler, üreme sağlığını etkileyen faktörlerdir. Sigara kullanmak yumurta kalitesini oldukça düşürmekte ve yumurtlamasında işlev bozukluğuna yol açmaktadır.

  Erken menopoz riski, kadının anne olma şansını etkileyen bir durumdur. Menopoz dönemindeki kadınlarda, yumurtanın ürettiği östrojen hormonu azalır. Östrojen seviyesinin düşmesi ise kadınlarda idrar yolu enfeksiyonuna, idrar yolu kuruluğuna, vajina kuruluğuna ve kemik erimesi gibi çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Günümüzdeki teknolojik gelişmeler ile erken menopoz tedavisi ile gebelik şansı muhafaza edilebilmektedir. Yumurta dondurma, kök hücre gibi tedaviler oldukça umur vericidir.
  Kaynak:medikalakademi.com

   
 2. Feraceli ybz

  Feraceli ybz Forum Okuru

  MİLLET KIRK YAŞİNDA DOGURUYOR VALLA BUDA ŞANS MESELESİ
   
 3. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.616
  Beğenilen Mesajlar:
  1.517
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba , İşte o 40 lı yaşlar risk grubu..Yorumunuz için teşekkür ederiz.Sevgiler..
   
 4. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.616
  Beğenilen Mesajlar:
  1.517
  Ödül Puanları:
  113
  Yaş ilerledikçe kadınların üreme fonksiyonların da azalma olur. Kalitesiz yumurta üretimi ile birlikte ,sağlıksız gebelikler oluşabilmekte yada gebelik elde edilememektedir. 37 Yaşın dan sonra bayanların yumurta kalitesi düşer.Bu noktada gebelik planı ertelenmememeli , en kısa sürede gebelik elde edilmelidir.Destek ürünlerle yumurtanın kalitesi korunmalı , hekim kontrollerini aksatmamalıdır.Yumurta kalitesinin düştüğünü nasıl anlarım ? Yapılan hormonal tetkitleri ile yumurta rezervinin durumu değerlendirilir ve gerekirse tedavi ile en kısa sürede gebelik sağlanabilir. Hormon tetkitleri genel de adetin 2-3. günü yapılmaktadır.Sevgili ziyaretçilerimiz ,ileri yaş gebeliğinin yol açtığı doğumsal anomaliler için aşağıda ki linki ziyaret ediniz..


  İleri yaş gebelikte doğumsal anomaliler
   
Yaş faktörü tüp bebek tedavisini etkilermi ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kısırlık Tedavisinde Tüp Bebek

  Kısırlık Tedavisinde Tüp Bebek

  Türkiye’de toplum yapısının temelini aile oluşturmaktadır. Bir ailenin devamı için doğurganlığın önemi büyüktür. Çiftler evlendikten sonra çevrenin ve aile büyüklerinin en sık sordukları soru çocukla ilgilidir. Özellikle kırsal kesimlerde çocuk sahibi olmak mutlak bir gereklilik ve prestij olarak algılanmaktadır. Bu nedenle, evli çiftler 3-4 ay gibi bir evlilik süresi sonunda çocuk istiyorum,...
 2. Kızlar Tüp Bebek Tedavisinde Yaş Sınırı Kaçtır lütfen cevap verin

  Kızlar Tüp Bebek Tedavisinde Yaş Sınırı Kaçtır lütfen cevap verin

  Tüp Bebek Tedavisinde Yaş Sınırı Kaçtır bu konuda bana bir zahmet cevap verin ben tüp bebek yaptırmak istiyorum yaşım 38 bunun bir sınırı var mı? Aranızda tüp bebek yaptıran ve yaş sınırı hakkında bilgisi oaln varsa lütfen cevap versin. Sedef...
 3. Tüp Bebek Tedavilerinde yaşla artan riskler ve korkular

  Tüp Bebek Tedavilerinde yaşla artan riskler ve korkular

  tüp bebekte yaş sorunu,tüp bebekte başarısızlık korkusu,tüp bebekte stres,tüp bebekte yaş problemi,tüp bebek ve yaşla gelen sorunlar hakkında bilgiler Yaş 35 yolun yarısı eder". İnsan daha 35 olmadan, bundan yıllar önce hatta, 35'in bir dönüm noktası olduğunu, şimdiye kadar yukarıya doğru ilerleyen hayat çizgisinde artık aşağı inişin başlayacağını biliyor. Öyle ya, hayatın bir...
 4. Tüp bebek tedavisinde yaşla ilgili korkular

  Tüp bebek tedavisinde yaşla ilgili korkular

  35 yaşından sonra tüp bebek başarı oranı,yaş sorunu tüp bebek şansını azaltırmı,tüp bebek tedavisinde kadının yaşı,tüp bebek tedavisinde erkeğin yaşı,tüp bebek tedavisinde ideal yaş,tüp bebek tedavisinde zamanlama hakkında bilgiler "Yaş 35 yolun yarısı eder". İnsan daha 35 olmadan, bundan yıllar önce hatta, 35'in bir dönüm noktası olduğunu, şimdiye kadar yukarıya doğru...
 5. Tüp bebek tedavisinde stresin etkisi

  Tüp bebek tedavisinde stresin etkisi

  Doğal yolla gebe kalamayan çiftler için tüp bebek tedavisi büyük bir umut kaynağı oluşturmaktadır. Fakat tüp bebek tedavisi psikolojik anlamda sabır ve pozitiflik gerektiren bir süreçtir. Stresin ve olumsuz düşüncelerin tedavinin başarısına gölge düşürmesi istenmeyen bir durumdur. Stres birçok hastalığın kökeninde olduğu gibi hem kısırlığın nedeni hem de tüp bebek tedavisinin başarısızlık...

Sayfayı Paylaş