gebe
  1. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    970
    Ödül Puanları:
    113

Yasada, Hayasizca Hareketler Nasil Tanimlanmaktadir?

Konu, 'Kadın ve Hukuk' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

alenen hayasızca hareket hayasızca hareketler hareketlerde bulunma SORU: YASADA, HAYASIZCA HAREKETLER NASIL TANIMLANMAKTADIR? YANIT: TCK, ‘Alenen cinsel ilişkide bulunan ve teşhircilik yapan kişileri’ cezalandırıyor. Bu cezalandırmanın gerekçesinde ‘toplumun sahip olduğu ortak edep (ar ve haya) duygularının, edep törelerinin ihlali, incitilmesi ve hangi şekilde olursa olsun, edep ve ahlak temizliğine açıkça saldırı niteliği taşıyan hareketler, tutum ve davranışların cezalandırıldığı’ ifade ediliyor. (TCK: 225)
    SORUN: Gerekçede yer alan bu açıklama esas olarak yasa metni ile çelişiyor. Gerekçede hayasızca sayılan hareketlerin ‘her ne suretle olursa olsun’ biçiminde tanımlanmış olmasına karşın yasa metninde hayasız hareket olarak tanımlanan eylemlerin ‘aleni cinsel ilişki ya da teşhircilik olduğunun’ anlaşılması gerekmektedir. Gerekçede bu tanımın çok genel bir biçimde ifade edildiği görülmektedir ki böyle bir değerlendirme keyfi uygulamaların gündeme gelmesine neden olabilir. Bu maddenin gerekçesinde bir başka sorun ‘alenen cinsel ilişkide bulunma’ eyleminin ‘cinsel arzuların tatmini amacına yönelik her türlü davranış’ biçiminde tanımlanmış olmasındadır. Teşhirciliğin konusu da ‘kişinin cinsel organlarından ibaret değil’ biçiminde tanımlanmıştır. Oysa teşhircilik, cinsel organın teşhiri biçiminde anlaşılmalıdır. Cinsel ilişkiden anlaşılması gereken de filli cinsel ilişkidir. Yasanın bu anlamda yeniden düzenlenmeye gereksinimi bulunmaktadır. Aksi halde sokakta birbirine sarılmış iki insanın ya da kısa etek giymiş bir kadının bu madde kapsamında suçlanması söz konusu olabilecektir ki bu durum hukukla açıkla çelişecektir.

2. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    Cevap: Yasada, Hayasizca Hareketler Nasil Tanimlanmaktadir?
    paylaşım için tşklerrr..

3. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

orman arazisin de özellikle arastırıp bulunmayacak kadar gizli bir yerde sevgili ile oturup sarilmak da bu kapsama girermi ? birde bu 2 kisi nin resmi evlilikleri bulunup yasak sekilde bulusup ayni sekilde yakalanmasi bu suç kapsamina girer mi ?

Yasada, Hayasizca Hareketler Nasil Tanimlanmaktadir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Engellİlİk Hareketİ Nasil Olmali?

Engellİlİk Hareketİ Nasil Olmali?

Kıymetli dostlar, muhterem adminimiz musabenin mizah başlığında sorduğu, okuyan ve düşünen engelliye ne denir sualine verdiği o müthiş "engellektüel" tabirini hakeden biri olurmuyum düşüncesiyle ülkemizde engelliler hareketi nasıl olmalı sorusuna cevaplar aradım. Sizlerde aklınıza gelenleri yazarsanız çok memnun olurum. Türkiyede engelliler hareketi engel grupları arasındaki keskin...
  2. hayat yasaları

hayat yasaları

WILLOUGHBY YASASI Birine bir makinenin çalışmadığını kanıtlamaya çalışırsanız, makine o anda çalışacaktır. ANDREW YOUNG YASASI Eğer 100 işadamı yasal olmayan bir iş yapmaya karar verirlerse, o iş yasal olur. AXWELL'IN ÇIKARDIĞI SONUÇ Eğer havayı soluyabiliyor ama suyu içemiyorsanız, geri kalmış bir ülkedesinizdir. Oysa, suyu içebiliyor ama havayı soluyamıyorsanız, kalkınmış bir...
  3. iSViCRE'de Yasam

iSViCRE'de Yasam

isviçrede yaşam isvicrede yasam isviçre de yaşam isvicrede hayat isviçrede maaşlar iSViCRE'de Yasam Isviçre'de yasam... Genel anlamda insanin; dogup büyüdügü yerleri terkedip baska yerlere gitmesinin beraberinde getirmis oldugu sorunlar,gerek ayni ülke içinde gerekse ülke disinda hepimizin malumudur.Bu sorunlari indirgeme de kisinin kendisine tabii ki bazi görevler düsüyor.Bu kendisinin...
  4. Yasamın sırrı

Yasamın sırrı

Hep hayal eder insan "simdi bir deniz kenarinda olsaydim, bacaklarimi suya uzatmis, sevgilimin kollarinda uzansaydim. Kumsalda bir evde yasasaydim, hic bir seyi zorunlu oldugum icin yapmasaydim. Okumadan diplomaya, calismadan paraya sahip olsaydim. Sevdiklerimi hep yanimda, sevmediklerimi dunyanin bir ucunda tutsaydim"diye. Oysa mutlu olmak icin ihtiycain olan tek sey saglik....
  5. Karavanda yasam

Karavanda yasam

karavanda yaşam karavan hayatı karavan yaşamı caravan EŞİNİZ NERDE SİZ ORDAYSANIZ VE BİRDE KARAVANINIZ VARSA OHH HEM GEZİP HEM EVİNİZİN RAHATLIGINDA YASIYORSUNUZ DEMEKTİR AMA BU KARAVAN ÇOK DEGİŞİK GELDİ BANA...

Sayfayı Paylaş