Yaşadığın Hayat Ne Öğretti Sana Diye Sordum İçimdeki Minik Kıza...

Angel_tears

Yeni Üye
Üye
Yaşadığın Hayat Ne Öğretti Sana Diye Sordum İçimdeki Minik Kıza...
Yaşadığım hayat belki milyonlarca şey öğretti bana 25 yılım boyunca...Ama hala yaşıyorum...Burdayım.Ve eğer hala yaşıyor olacaksam gelecekte de daha milyonlarca öğreneceğim şey var yaşamdan.Ama şimdilik şu anda şimdiye kadar neler öğrenmiş olduğumuza bir göz atalım derim ben...İşte yaşamın hayatımın bana naçizane öğrettikleri ve benim sayabileceğim kadar ki olanlar...1-Yaşam öncelikle külli ve cüzzi bir kaderim olduğunu ve bu külli kaderim için ancak Allahıma dua edip iman edip ondan medet ummam gerektiğini diğer kalan cüzzi kaderim içinse yaşamın sunduğu seçenekleri karşısında mantığımı ve duygularımı harmanlayıp bir bütün haline getirip sonuç olarak buna göre kişiliğime göre seçim yapmamı2-Aşkın ve sevginin insanı ne yaşta olursa olsun hemencecik sarıp sarmalıyıvereceğini ve sanki sihirli bir değnekle bir peri sana dokunmuşçasına senin pembe hem de pespembe gören gözlerle bu dünyaya bakmanı sağlayabileceğini3-Aşkın gerçekten hemen hemen tüm duygulardan güçlü ve karmaşık olduğunu insanın 'asla'larını bile yeri geldiğinde yıkabileceğini4-Alışkanlıkların her ne olursa olsun ne kadar zor olursa olsun bir gün değişebileceğini ve değişmeyen tek şeyin gerçekten de değişim olduğunu5-

Hayatın getirileri ve götürülerinde kusursuz bir dengenin varolduğunu ve bir çarkın buna bağlı olarak döndüğünü6-Hayatta yaşanılması muhtemel herşeyin sadece insanlar için varolduğunu7-Ne zamannasıl ve niçin nerde ne olacağından asla emin olmamam gerektiğini8-Yaşadığım olumsuz her durumda belki de hayatımın en kötü durumlarında ve dönemlerinde bile ne olursa olsunhayattan ne kadar yara alırsam alayımdüştüğüm yerden kalkarken ne kadar canım acırsa acısınbir şekilde kalkmam ve yola devam etmem gerektiğini9-Yaralarınacılarınsancıların en iyi merhemininen kuvvetli ve en etkili ilacının sadece zaman olduğunu10-Hayatta her şeyin geçici olduğunu ve herşeyin bir anda bitip yıkılma ihtimalinin olduğunu11-Maddi ve manevi anlamda insanın herşeyini kaybedebileceğini ve bu gibi durumlarda insanın nefes alıp vermeye devam etmesi için yalnızca kendisine tutunması gerektiğini12-Eğer içindeki kaleiçindeki kişiliğin sağlamlık kalitesi ne kadar yüksek olursa o kadar çabuk toparlanılabileceğini asıl direnme ve her olumsuz durumun üstesinden gelebilmek adına kişinin kendi içindeki o küçük sese ve o güce güvenmesi gerekliliğini13-Shakespare'in bir sözünde dediği gibi 'Geçmişteki hatalardan yakınmak yeni dertler edinmektir'. sözünün doğruluğunu ve buna paralel olarak geçmişin bir sanise öncede kalan anılar topluluğu olduğunu ve o anılar ister kötü olsun isterse iyi onlarla birşekilde yüzleşip onları hazmedip tüm muhakemesini yapıp sonra o muhakemenin sonucunda çıkardığım sonuçları hayatım boyunca hep aklımın bir köşesinde tutmayıtüm bunları sonsuza dek bir anı olarak hatırlamayı ama yola onlarla değil onlardan aldığım derslerle devam etmeyi14-

Dünyada bende dahil olmak üzere hepimizin birgün ölebileceğini ve ünlü bir italyan atasözündeki gibi 'Tavla bittiğinde şahında matında aynı yere konacağını'... yani tüm insanların gitmek üzere olduğu bir ölümün olduğunu15-Hayatıma öyle ya da böyle bir sebepten dolayı kabul ettiğim her insanın bana birgün bir şekilde hata yapabilme ihtimalinin sonuna kadar varolduğunudolayısıyla kimseye hiç umarsızca güvenmemem gerektiğini16-

Ailenin insan hayatındaki en değerli ve en özel şeylerden biri olduğu ve bu yüzden insanın aile bağlarını kolay ve çabuk yitirmemesi gerektiğini17-Sevmeyi kucaklıyorsam acıyı da aynı oranda kucaklamam gerektiğini18-İnsanın kendini zaman içinde çözmesi ve doğrularınıyanlışlarını şahsına münasıriyetini zaman içinde farketmesi gerektiğini19-Vicdan sahibi olmanın yanısıra vicdanının sesine kulak vermeyi gerçekleştirmenin hatalarımı yarı yarıya indirebilme gücüne sahip olduğunu20-Bu yüzden de vicdanımın sesine kulak vermeyi21-Arkadaşlığın dostluğun sevmenin ve sevilmenin çok değerli ve önemli olduğunu22-İnsanın bir çok arkadaşının ama bir ya da iki tane dostunun olabileceğini23-

Hoşgörü ve enayilik arasındaki o ince çizgiyi farkedebilmeyi24-Ağlamanın zayıflık göstergesi olmadığını aksine güzel bile olduğunu25-İnsanın birçok konuştuğu kişinin arasında aynı frekansa sahip çok az kişi olabileceğini26-İnsanın kendisini ne kadar doğru ve düzgün ifade ederse etsin karşısındakinin onu kişinin kendi ifade ettiği şekliyle değil kendi algılama şekline göre anlayabileceğini27-Kimsenin ben de dahil olmak üzere dört dörtlük olmadığını28-Herkesin kendi hayatında kendince birtakım hatalarının varolabileceğini29-Konuşmadan önce iki kere düşünmem gerektiğini30-En kötü kararın bile kararsızlıktan iyi olduğunu31-

Kişilik sahibi olmanın insana dünyada yaşayacağı çok nadir olan huzurlardan birini yaşattığını ve buna bağlı olarak insanın yanlışlarını da doğrularını da günahlarını da sevaplarını da kucaklaması gerektiğini yani kişinin önce kendisini sevmesi gerektiğini32-Yaşamda saygınınsaygı duymanın sevgi kadar önemli ve vazgeçilemez olduğunu33-Her işte bir hayırın varolduğunu34-Mutluluğun büyük başarılarda ya da büyük olan anlarda değil yaşamın en küçük ve en gizli anlarında saklı olduğunu35-'Ahmak insan mutluluğu dağların zirvesinde bulur akıllı olan ise ayaklarının dibinde'...sözünün doğruluğunu36-Şükretmenin ve sahip olduklarınla yetinmenin çok büyük ve önemli bir olgu olduğunu37-Güzelliğin ya da çirkinliğin görenin gözünde varolduğunu38-Güzellik ve yakışıklılık kavramlarının gerçekten esas alınmaması gerektiğini çünkü geçici olduğunu bana göre bunun şahsına münasırlıkta bir sözde bir tavırda bir düşüncede asıl bir ruhta gizli olduğunu ve baki olan güzelliğin ve yakışıklılığın bu olması gerektiğini, Cahilliğin gidebileceğini ama eşekliğin her dem baki kalabileceğini39-Pratik zekanın çok önemli ve değerli olduğunu40-Söylenilen ya da verilen sözlerin önemine ancak ve ancak davranışlarda gördüğümüz zaman inanmamız gerektiğini41-Müziksiz ve danssız bir yaşamın varolamayacağını42-Yaşın çoğu zaman önemli olmadığını ama çoğu zaman önemli olanın olgunluk olabileceğini43-Güven duygusunun öncelikle zamana daha sonra da karşımdaki insana bağlı olduğunu44-İnsan olmanın vicdanının sesine kulak vermenin maalesef her insana has olamayacağını ve bunu gerçekleştirebilen bir insanın herşeye sahip olduğunu bunun çok önemli bir erdem olduğunu45-Her hatanın bir bedeli olması gerektiğini...Ve daha sayamayacağım saymanın çok zaman alacağı ya da şu anda aklıma gelmeyen pek çok şey öğrendim.Hayata dair...Bunlar sadece yazabildiğim kadarıydı...Neyse böyle bir başlığı bir zamanlar bir dergide okumuştum.Ordan çıktım yola ve şimdiye kadar 'yaşadığın hayat ne öğretti' diye sordum içimdeki küçük kıza...O da bunları söyledi bana...Son olarak aklıma son anda gelen birşeyi daha eklemek istiyorum müsaadenizle o da şu ki;46-Hayat bana kadınların Venüs'ten erkeklerin ise Mars'tan geldiğini öğretti

Geri