gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Yavuz Selim küpe takar mıydı?

Konu, 'Osmanlı Tarihi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Yavuz Sultan Selim'i tarih kitaplarında hep kulağında küpesiyle gördük. Peki o resimdeki gerçekten Yavuz mu? [​IMG]

Tarihçi Erhan Afyoncu, Şah İsmail'in tarih vesikalarında Yavuz Sultan Selim olarak gösterilmek istendiğini söyledi.

Bugün Gazetesi'nin haberine göre; önceki akşam düzenlenen bir sergide tarihi bir yanlışlık tekrarlandı. Takı sergisindeki Yavuz Sultan Selim, küpeli ve boynundaki gerdanlıkla resmedilmişti. Ancak o resimdeki Yavuz Sultan Selim değildi. Tarihçi Erhan Afyoncu şöyle konuştu:

YAVUZ'UN KULAĞINDAKİ KÜPE

"Bu yanlışlığın sebebi ise yıllardan beri bize Yavuz diye öğretilen küpeli resimden kaynaklanıyordu. Yavuz Sultan Selim denince aklımıza hep kulağı küpeli, palabıyıklı bir resim gelir. Bu resim tarih ders kitaplarında kullanıldığı için herkes Yavuz'u böyle tanır.

RİVAYET 1
    Hatta kulağındaki küpenin sebebini üzerine birçok hikâye uydurulmuştur. Yok Yavuz Sultan Selim kılık değiştirerek Tebriz'e gidip, Şah İsmail'i satrançda yenince şah Şehzade Selim'e yenilginin hırsıyla bir tokat atmış, Yavuz da bu tokat kulağıma küpe olsun diye küpe takmış.

RİVAYET 2
    Bir diğer rivayete göre de Yavuz Sultan Selim İslamiyet'in kutsal topraklarına hakim olunca "Hadimü'l-Haremeyn", yani Haremeyn'in hizmetkârı olduğunu göstermek için küpe takmıştır.

MİNYATÜRLERDE KÜPE YOK
    Yavuz Sultan Selim'e ait olduğu iddia edilen küpeli resim 18. yüzyıla ait bir Avrupalı ressam tarafından yapılmıştır ve Sultan Selim'le uzaktan yakından ilgisi yoktur. Yavuz'u gösteren 16. yüzyıla ait ve daha sonraki dönemlerde çizilmiş minyatürlerde sultanın kulağında küpe olmadığı gibi, portresi de çok farklıdır. Ayrıca "Selimname" isimli Yavuz Sultan Selim'in hayatını anlatan kitapların hiçbirisinde (Şükri-i Bidlisi, İdris-i Bidlisi, Celalzâde, Keşfi, Sücudi, İshak Çelebi vs.) sultanın küpe taktığına dair bir bilgiye rastlanılmaz. Türkmenler arasında küpe takmak eski bir gelenektir. Nitekim 1473'te Otlukbeli'nde Fatih Sultan Mehmed ile savaşan Akkoyunlu Türkmenlerinde küpe takanlar vardı (Neşri Tarihi, II, 819-821).
    Ayrıca Kalenderilik ve Bektaşilik gibi tarikatlarda dervişler dünyadan ve dünyevi nesnelerden soyutlandıklarını göstermek için mengüç (küpe) takarlar.

ŞAH İSMAİL'İ YAVUZ DİYE GÖSTERİYORLAR

Bu iki gelenek de Yavuz Sultan Selim'e değil Akkoyunlular'ın topraklarında Safevi Devleti'ni kuran Şah İsmail'e uymaktadır. Ayrıca Şah İsmail'e ait bazı minyatürlerde de şah küpeli ve palabıyıklı tasvir edilmiştir. Avrupalılar tarafından çizilmiş bu resmin tarih ders kitaplarında kullanılması maalesef çok büyük bir talihsizlik olmuş ve yanlış bir Yavuz imajı oluşmuştur. Yavuz'a ait olduğu iddia edilen bu resim bir daha tarih ders kitaplarında kullanılmamalıdır.

internethaber.com

2. NuRoVSkİ

NuRoVSkİ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Yavuz Selim küpe takar mıydı?
    ilk kez duyuyorum..ben baska nedenle biliyordum ama suan tam olarak hatırlayamadıgım için yazmıyorum..yanlıs bılgı yazmak ıstemem..emegıne saglık

Yavuz Selim küpe takar mıydı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yavuz Bingöl - Sele Verseydim

Yavuz Bingöl - Sele Verseydim

Bir pazardı kardı kıştı Çarpıp gittin kapıları Bir pazardı kardı kıştı Buralarda neyin kaldı Bu gönlümü sana değil ılgıt ılgıt yele verseydim Bu gönlümü sana değil boz bulanık sele verseydim Bu gönlümü sana değil ılgıt ılgıt yele verseydim Bu gönlümü sana değil boz bulanık sele verseydim Ben sarardım ayva küstü ıçimde bir taze mezar Ben sarardım ayva küstü Çiçeğime karlar yağdı Bu gönlümü...
  2. Yavuz Sultan Selim neden küpe takardı?

Yavuz Sultan Selim neden küpe takardı?

yavuz sultan selim neden küpe takardı yavuz sultan selim niye küpe takmış neden takmıştır Yavuz Sultan Selim'in küpe taktığını bilmeyen yoktur arkadaşlar tarihi tablolara şöyle bir baktığımızda zaten Selim'in portrelerde küpesini görürüz peki Sultan Selim neden küpe takıyordu bunu hiç düşündünüz mü? Bir rivayete göre Yavuz Sultan Selim ordusuyla Mısır’ı fethettiği zaman, orada köleleri...
  3. Yavuz sultan selim neden küpe takmıştır..

Yavuz sultan selim neden küpe takmıştır..

yavuz sultan selim neden küpe takmıştır hangi padişah küpe takmıştır kanuni sultan süleyman neden taktı kanuni taktı süleyman ın resmini kim çizdi Daha şehzadeliğinde halkın "Yavuz" dediği ve tam adı "Selim Şah" olan Sultan Selim, zevk ve sefadan uzak bir hükümdardı. Her zaman devlet işleriyle meşguldü. Yavuz'un bütün gösterişi, devlet işlerindeydi. Hususi hayatında mahcup,...
  4. Yavuz sultan selim neden küpe takarmış

Yavuz sultan selim neden küpe takarmış

Bir rivayete göre Yavuz Sultan Selim ordusuyla Mısır’ı fethettiği zaman, orada köleleri ziyaret etmiş. Çiftliklerde çalışan erkek kölelerin kulaklarında küpeleri görünce, neden taktıklarını sormuş. “Sultanım.” demişler. “Bunlar köle sınıfı olduğundan hür erkeklerden ayırt edilmeleri için bu küpeleri takarlar. Bu küpeler onların kölelik nişanıdır.” “Yaa öyle mi?” demiş Yavuz Sultan Selim,...
  5. Yavuz sultan selimin rüyası

Yavuz sultan selimin rüyası

YAVUZ SULTAN SELİM Bir gece yatağımda uyuyakalmışım. Sabah namazını kıldıktan sonra hizmetlerine koştum. -Bu gece görünmedin, ne işteydin? diye sordular. Birkaç gecedir uykusuz kaldığım için, bu gece gaflete geldiğimi ve hizmetlerinden mahrum olduğumu özürle beyan ettim. -İmdi, ne düş gördünse beyan eyle, buyurdular. -Arza kabil bir düş görmedim, diye cevap verdim. Tekrar buyurdular ki:...

Sayfayı Paylaş