gebe
  1. befam

befam Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

yeni aldığınız kıyafetleri yıkamadan giymeyin...

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında befam tarafından paylaşıldı.

Yeni aldığınız iç giyim, çorap ya da farklı kıyafetleri yıkamadan giymeyin. Çünkü bu ürünler, hazırlanma ve üretim aşamasında farklı ortamlarda üretiliyor-depolanıyor. Üzerlerinde çok miktarda toz birikebiliyor.
    Ayrıca boya işlemi nedeniyle, boya artıkları kumaşta kalabiliyor.

Yeni aldığı bir kıyafeti kim hemen üzerinde görmeyi
    istemez ki? Peki bu durum ne kadar hijyeniktir hiç düşündük mü? Pamuktan ipliğe,
    iplikten kumaşa, kumaştan da bitmiş mamule dönüşen yeni kıyafetimiz uzun bir
    üretim süreci sonrası elimize ulaşır. Yapısı itibarıyla tozu içine çeken dokuma
    ve örme kumaşlar hijyenik olmayan koşullarda depolanır. Depodan kesime, kesimden
    makinelere geçiş esnasında birçok işçinin çalıştığı atölye ortamındaki tozu
    içine hapseder. Dikim sonrası yıkama yapılmış olsa bile bu yıkama kumaşa
    yumuşaklık vermeye yöneliktir. Son aşamada paketlemeye ve oradan da mağazaya
    ulaşan yeni kıyafetimiz elimize tüm bu ortamların tozunu almış bir şekilde
    gelir. Bir diğer risk faktörü de boyama sonrası kumaş üzerinde kalan boya
    artıklarıdır. Boyahanelerde yapılan yıkama işlemleriyle kükürt içerikli bu
    artıklar kumaş yüzeyinden uzaklaştırılmaya çalışılsa da özellikle koyu renklerde
    tam başarı sağlanamayabilir. Vücuda direkt temas eden kükürt, insan sağlığına
    zarar verebilir. Özellikle cilde direkt temas eden iç giyim, çorap, gömlek,
    kazak, eşofman gibi tekstil ürünlerindeki bu toz ve boya artıkları yıkamayla
    uzaklaştırılmazsa cildi tahriş edip kaşıntı yapabilir, alerjik bünyelerde
    rahatsızlık hissi uyarır ve terle beraber kötü koku oluşturabilir. Vücuda direkt
    temas eden yeni kıyafetlerin yıkanmadan giyilmesi iş görüşmesi, sınav gibi
    önemli durumlarda kaşıntıya yol açıp konsantrasyonun dağılmasına sebep olabilir.

Ne yapmalı?

Yeni alınan tekstil ürününü, giyilmeden önce
    makinenin en kısa programında tersinden yıkayın.

İç giyim, çorap ve
    cildi daha hassas olan bebek ve çocukların kıyafetlerinde bu hususa mutlaka
    uyulmalıdır.

Yeni doğan bebek kıyafetleri her ihtimale karşı yıkama
    sonrası orta ayarda ütülenirse hassas ve çok ince olan ciltlerine daha uygun
    hale getirilmiş olur.

Yıkama işlemi sayesinde ürün üzerindeki toz ve
    boya artıklarından kurtulmuş oluruz. Yeni kıyafetimiz bu haliyle daha
    hijyeniktir.

2. zuzumm_

zuzumm_ Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    197
    Ödül Puanları:
    63
    faydalı paylaşm olmuş ellerine sağlık cnm

3. *Gizemli Kıs*

*Gizemli Kıs* Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    265
    Ödül Puanları:
    0
  4. KeLeBeK's

KeLeBeK's Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    186
    Ödül Puanları:
    63
    Tekstil sekrörünün içinde olmamdan dolayı gözümle senelerce herbirine şahit oldum.Kesinlikle yıkmadan giymeyin!
    Çünkü her biri yerlerde tozun içinden olmasından ziyade çalışanlarda üstüne basıyor,e gerisini siz düşünün artık.
    Paylaşım için teşekkürler canım:)

yeni aldığınız kıyafetleri yıkamadan giymeyin... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kıyafetlerinizi yıkamadan etiketini okuyun!

kıyafetlerinizi yıkamadan etiketini okuyun!

etiketlerdeki semboller etiketlerdeki sembollerin anlamları yıkama sembolleri ve anlamları giysi etiketlerinin camaşır yıkama işaretleri Tekstil ürünleri üzerinde yer alan etiketlerdeki yıkama talimatlarını içeren grafik sembollerin, toplumun çoğunluğu tarafından bilinmediği, bundan dolayı da birçok giysinin kullanılamaz hale geldiği bildirildi. Tekstil ürünlerinin en uygun...
  2. yıkamadan giymeyin

yıkamadan giymeyin

konu tekrarı olduğu için siliyorum
  3. Yeni aldıklarım

Yeni aldıklarım

Dün arkadaşımla sırf rahat diye aldığım çizmeler ve uyumlu olması için aldığım çanta.Çantayı acilen ve başka aynı renkte bulmakta zorluk olduğu için beğenerek almadım ama uygun oldu:D Vizon rengi imiş ve ilginç bir renk kolay bulumadım.
  4. Yeni Aldığım Ayakkabım

Yeni Aldığım Ayakkabım

Dolgu topuk ayakkabıları çok severim.Uzun zamandır almayı planlıyordum ama kafama göre bişey bulamamıştım.Geçenlerde bir ayakkabıcıya girdim ve direk gözüme takıldı bu şekerler.Şansıma bu modelden tek bir tane kalmıştı.Eee ben de hemen kapıverdim :)O kadar rahat ki topuğu hiç hissetmiyo insan.Topuklu ayakkabıya hiç alışkın olmayan ben bile üzerinde ceylan gibi sekiyorum :DBakın bakalım...
  5. Yeni aldığım kozmetiklerim

Yeni aldığım kozmetiklerim

Kızlar,şimdiye kadar cildime düzenli bir şekilde hiç krem kullanmadım ama 33 yaşına girince hemen cildim için uygun bir krem almaya karar verdim..Cilt tipim karma esmer tenliyim ve cildim güneşten çok çabuk etkileniyor.Anında yanıyorum.Shıseıdo diye bir ürün aldım.Ürünün içeriği kesinlikle bitkisel.Bitkisel olduğu için cildime rahatlıkla güvenle kullanıyorum.Bunun yanında,Dermokilin...

Sayfayı Paylaş