gebe
  1. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83

Yeni Anayasa ve senato önerisi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

Başbakan Erdoğan’la önceki gece görüşmesinin ardından dün basın toplantısı düzenleyen TBMM Başkanı Toptan, Anayasa Mahkemesi’nin yetkisini aştığını söyledi. Çift kamaralı sistemi tartışmaya açan ve ’Yeni bir Anayasa ile senato’ öneren Toptan, "Bana bu konuda telkin yapılmadı, liderleri toplamayı düşünüyorum. Endişe ve dileklerini yüzlerine söylesinler" dedi. TBMM Başkanı Köksal Toptan, Anayasa Mahkemesi’nin türban kararını, "dengeli bir üslupla" eleştirdi. Toptan, Yüksek Mahkeme’nin yetkisini aştığını belirterek, "Kuvvetler ayrılığı ilkesi sorgulanabilir hale gelmiştir. Yetki alanın genişletmesi ileride başka sorunlar doğurur" dedi. Önceki gece Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşen Toptan, açıklama yapması konusunda "kimseden telkin almadığını" belirtti. Önümüzdeki hafta liderleri toplamayı planlayan Toptan, "Liderler bir araya gelerek endişelerini ve dileklerini birbirlerinin yüzüne söylesin. Meydanlarda ve medya aracılığıyla konuşmanın sakıncaları var" dedi. Toptan şu mesajları verdi:

Yetki hatırlatması

Yasamayı denetlemenin şart ve şekilleri, hem Anayasa hem de ilgili yasalarda açıkça belirtilmiştir. Yargı, Anayasa ve hukuk devleti ilkelerine göre sonuca varır. Ancak erkler, Anayasa’dan doğan haklarını kullanırken kendilerini başka bir erk yerine koyamaz ve olmayan yetkiyi kullanamaz, başka erkin yetkisini elinden alamaz, o alana müdahale edemez. Anayasa değişikliğinin içeriği başka bir şey, 148. maddeye göre yetki kullanması yahut yetki aşımını kullanması ayrı bir şeydir. Böylece Yüksek Mahkeme, ilgili Anayasa maddesini yorumlayarak, bir sonuca varma yetkisinin ötesine geçmiştir.

Çift kamaralı sistem

Elbirliğiyle demokrasiyi savunmalıyız. Bize düşen, siyasal ve hukuksal yapılarımızı bu anlayışa uygun duruma getirmektir. Bu çerçevede yeni bir Anayasa yapımı yanında belki çift kamaralı, yani senatoyu da artık Türkiye’nin tartışmasının yararlı olabileceğini düşünmekteyim.

Liderler zirvesi

Herkes bilmelidir ki Meclisimiz; yüksek temsil gücüyle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Anayasa’da belirlenen ilkeler çerçevesinde millet ve tarih önünde ettiği yeminine sadık kalarak milleti için doğruları yapmaya devam edecektir. Bütün bunları karşılıklı konuşmak ve değerlendirmeler yapmak üzere önümüzdeki süreçte parlamentomuzda temsil edilen siyasi partilerin liderlerini ortak bir toplantıya çağırıyorum.

Toptan, daha sonra sorulara şu yanıtları verdi:

Öneriyorum, yetkim yok

Ben Anayasa değişikliği ve senato sistemi konusunda bir düşünce ortaya atıyorum. Benim bir girişimde bulunma yetkim de yok. Ama bunu Türkiye’nin tartışmasını istiyorum. Çift kamaralı sistem. Bütün Avrupa parlamento sistemlerinde var. O zaman Anayasa Mahkemesi üzerindeki bu kadar yükü de Anayasa Mahkemesi’ni bu kadar tartışmayı da belki azaltabiliriz. Yüksek Mahkeme de daha rahat çalışma imkanı bulabilir. Bunu da ilk kez burada açıklıyorum. Ne bana böyle bir telkin yapıldı ne de ben bunu başkasıyla paylaştım.

20 yılda seçim isterlerse

"Meclis’te Anayasa’yı değiştirecek çoğunluğu ele geçirmiş bir parti, seçimleri 20 yılda bir yapar mı?" endişesi bana göre çok vehim. Bu parlamento 5 yıl olan yasama dönemini 4 yıla indirmiştir. Böyle bir parlamento 20 yıla çıkarır mı? Demokrasi gelenekler rejimidir. Kuşkulardan, vehimlerden kurtulmamız gerekir. Haa.. ’Anayasa’nın 148. maddesi yanlıştır, Anayasa Mahkemesi Anayasa değişikliğini esastan da inceleyebilir’ denilirse o başka.

Güldüren ceza sorusu

Vakit muhabiri: Anayasa Mahkemesi kararınının altında imzası olanlarla ilgili yaptırım söz konusu olamaz mı? Malum TCK 311 çok açık. Meclis’in görevlerinin engellenmesiyle ilgili. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Köksal Toptan: (Gülerek) Yok yok. Yani Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını beğenmeyebiliriz, eleştirebiliriz, bu bizim hakkımızdır. Anayasa Mahkemesi kararları yanlış da olabilir, bunlar başka bir şeydir, ama sizin söylediğiniz buna cezai yaptırımla karşı çıkmak hukuk sistemimizde düşünebileceğimiz bir şey olamaz.

kaynak:hürriyet.com

Yeni Anayasa ve senato önerisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bütçe, anayasa ve kadın hakları

Bütçe, anayasa ve kadın hakları

Bütçe, anayasa ve kadın hakları Bütçe ve anayasa tartışmaları içinde kamuda kadın ağırlığının azalmasına dikkat eden yok ... bütün bunlar olup biterken, dikkati çeken bir tablo vardı. Kürsünün kendisine göre sol yanındaki hükümet sıralarında, her zaman olduğu gibi tek hanım vardı: Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, hanım hanımcık oturuyordu. Kürsünün sağ yanındaki uzmanlar sıralarında ise...
  2. Keneye vazelin ve zeytinyağı önerisi

Keneye vazelin ve zeytinyağı önerisi

Kene ısırması sonucu yaşanan ölümler, bilim adamlarını da değişik önlemler arayışı içine yöneltiyor. Bu konuda bir teklif de Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Güler Yaylı'dan geldi. Prof. Yaylı, kene ısırıklarında zeytinyağı ve vazelin kullanılmasının uygun olduğunu belirtti....
  3. Yeni Kanunda Anayasa Mahkemesinin iptal gerekçeleri dikkate alındı mı?

Yeni Kanunda Anayasa Mahkemesinin iptal gerekçeleri dikkate alındı mı?

Anayasa Mahkemesi iptal kararı doğrultusunda, Kanunda; memur ve diğer kamu görevlilerinin diğer sigortalılarla ortak yönleri aynı, statü farklılıklarına ilişkin durumları ise 5434 sayılı Kanundaki hükümlere uygun bir şekilde ayrı maddelerde düzenlenmiştir. Kanunun yürürlük tarihinden sonra göreve başlayan kamu görevlileriyle ilgili hükümler, olmazsa olmaz bazı farklılıklar dışında diğer...
  4. Anayasa Mahkemesinin Yeni Başkanı Kim oldu 2011 yılı için

Anayasa Mahkemesinin Yeni Başkanı Kim oldu 2011 yılı için

Kızlar dün anayasa mahkemesinin yeni başkanı seçildi kim oldu yeni başkan ? Aynımı kaldı devam mı etti acama.
  5. Yeni Anayasa Mahkemesi Başkanı Yeniden Haşim Kılıç Oldu Melek'ler

Yeni Anayasa Mahkemesi Başkanı Yeniden Haşim Kılıç Oldu Melek'ler

yeni anayasa mahkemesi başkanı anayasa mahkemesi yeni başkanı kim haşim kılıç haberleri burada arkadaşlar. Yeni Anayasa Mahkemesi Başkanı, eski başkan Haşim Kılıç oldu Melek'lerim. 17 oydan 13'ü alan Yeni Anayasa Başkanı Haşim Kılıç 2011 Anayasa Mahkemesi Başkanlığını 2014 yılına kadar devam ettirdikten sonra emekliye ayrılacak arkadaşlarım. Ülkemize hayırlı uğurlu olsun diyor ve Haşim...

Sayfayı Paylaş