gebe
  1. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83

Yeni başkanlık sistemi

Konu, 'Anayasa Hukuku' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

Karma melez niteliktedir.Yürütme cumhurbaşkanı ve bakanlar kuruluna ait,yasama ise parlamentoya aittir.Başkan halk tarafından seçilir.Bu başkanlar sembolik değil icrai yetkilerle donanmıştır.Bu yetkileri bakanlar kurulu ile paylaşır.Halk iki ayrı seçimle başkanı ve parlamentoyu seçer.İki ayrı seçim olur.Parlamento genel seçimleri sonucunda çoğunluktaki parti hükümeti kurar çoğunlukta değilse koalisyonla hükümeti kurabilir.Yasma ve yürütmenin yetkileri parlamenter sistemdeki gibidir.Aynı şekilde güvenoyu vardır.Hükümet görevi süresince yine bu güvenoyunu korumak zorundadır.Cumhur başkanının meclisi fesih yetkisi vardır.Bu sınırlı değil başkan dilediği zaman fesih yetkisini kullanabilir. 1923 de yapılan değişikliklerle rejimin adı cumhuriyet oldu.Cumhurbaşkanlığının adı kondu.Hükümetin oluşum prosedürü de değişti.CB. meclis üyeleri arasından başbakanı seçer başbakan da bakanlar kurulunu seçer onaylanmasından sonra yürürlüğe girmiş olur.
    kaynak:frmpaylaş.com

Yeni başkanlık sistemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. 'Yeni Teşvik Sistemi Gelecek'

'Yeni Teşvik Sistemi Gelecek'

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın açıklayacağı hükümet programında, ilk kez yeni bir sanayi stratejisi ve politikası olacağını açıkladı. Çağlayan, sanayileşmede rekabet gücünün, üretim ve istihdamın artması, işsizlik konusunda kazanımların olacağı yeni bir dönem yaşanacağını dile getirdi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, makamındaki ilk...
  2. Başkanlık sistemi..

Başkanlık sistemi..

Yasama yetkisi “kongre” denilen organdadır.Yürütme yetkisi ise başkana aittir.Başkan, “yasama organı” kongreyi feshedemez aynı şekilde kongrede başkanı feshedemez.Sadece başkanın ağır bir suç işlemesiyle başkan feshedilebilir(impeechment) Başkan halk tarafından seçilir(oylama ile yada dolaylı olarak halkın seçiciler kurulunu seçmesi ve bu kurulun da başkanı seçmesi gibi).Aynı zamanda halk...
  3. Yeni ÖSS Sistemi ve Katsayı Değişikliği

Yeni ÖSS Sistemi ve Katsayı Değişikliği

yeni öss sistemi katsayı öss yeni sistem katsayı sistemde okul puanı diyetisyenlik puanları İstifalarla, tartışmalarla üniversitelere giriş için yapılan sınav sisteminde yine değişiklikler yapıldı. Puan türleri değişti, katsayı problemi ele alındı. Meslek liselerinin önü açıldı. Eskide FM (sayısal) alandan hep Tıp hem Mühendislik seçilirken artık Tıp için biyoloji puanına, Mühendislik için...
  4. 2010 öss yeni sistem

2010 öss yeni sistem

BU YIL SINAVA GİRECEK ARKADASLARIM SİSTEM BASTAN SONA DEGİŞMİŞ DURUMDADIR ARTIK LEHİNİZE MİDİR ALEYHİNİZE Mİ ONA SİZ KARAR VERİN KİMİNE GÖRE İYİ KİMİNE KÖTÜ BANA SORARSANIZ BANA KARIŞIK GELDİ AMA....:S 2010 öss Yeni sınav sistemi 2009-2010 YÖK üniveristeye giriş sınavlarında değişiklik yaptı. Yüksek Öğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal...
  5. Yeni Bireysel Emeklilik Sistemi

Yeni Bireysel Emeklilik Sistemi

Yeni Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında bilgi verir misiniz bana şimdiden tşklerimi sunuyorum.

Sayfayı Paylaş