gebe
  1. *Gizemli Kıs*

*Gizemli Kıs* Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    265
    Ödül Puanları:
    0

Yeni doğmuş bebeklerde kan zehirlenmesi nedir ?

Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında *Gizemli Kıs* tarafından paylaşıldı.

yeni doğmuş bebekler yeni dogmus bebekler dogmus bebek doğmuş bebek
    Yeni doğan bebeklerinize çok dikkat edin meleklerim yeni doğmuş bebeklerde ufakta büyükte olsa mutlaka bir hastalık gelişiyor onların sağlıklı olması için dikkat etmemiz gerekli peki bebeklerde kan zehirlenmesi nedir??

Genellikle bebeğin doğumunun ilk haftasında meydana gelen bir kan dolaşımı enfeksiyonu veya zehirlenmesidir.
    Yeni doğmuş bebeklerde kan zehirlenmesinin sebepleri nelerdir ?
    Deriden, tükürük guddelerinden, burun, ağız veya göbekten kana bakterilerin girmesinden ileri gelmektedir.
    Bu mikroplar kana doğumdan önce mi sonra mı girmektedir ?
    Bakteriler vücuda doğumdan önce veya sonra girmiş olabilirler; sonra da kan dolaşımına ulaşırlar.
    Kan zehirlenmesinin belirtileri nedir ?
    Gıda alamamak, kusmak, ishal, kilo kaybı, aşırı derecede rahatsızlık, yüksek ateş ve izpazmoz halleri.
    Kesin teşhis nasıl elde edilebilir ?
    Kanda bakterilerin bulunup bulunmadığını tespit etmek için kan kültürleri alınarak laboratuarda analize gönderilir.
    Kan zehirlenmesinin tedavisi nasıl yapılır ?
    Yeterli dozajlarda gereken antibiyotiklerin derhal verilmesiyle.
    Kan zehirlenmesinin komplikasyonları olabilir mi ?
    Evet. Zatürree, menenjit, peritonit, muhtelif organların apse yapması veya deri apseleri.
    Bu hastalıktan iyileşme şansları nedir ?
    Erken teşhis ve derhal tedaviye girişilmesiyle bu hastalıktan iyileşme şansı oranları yüksektir. Eğer hastalık erken teşhis edilmezse, enfeksiyon da ciddî ve hatta vahim ise, hasta çocuk, kısa bir süre içerisinde ölür.
    Kan zehirlenmesi önlenebilir mi ?
    Eğer annede doğumdan önce veya doğum sırasında herhangi bir enfeksiyon belirtisi görülmüşse. Bebeğe koruyucu ilâçlar verilmelidir. Çocuk herhangi bir deri veya göbek enfeksiyonu belirtisi gösterirse derhal, vakit kaybetmeden antibiyotik ilâçların verilmesine başlanmalıdır.....

Yeni doğmuş bebeklerde kan zehirlenmesi nedir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yeni doğmuş bebeklerde kanamalı hastalık nedir ?

Yeni doğmuş bebeklerde kanamalı hastalık nedir ?

Yeni doğmuş bebeklerde kanamalı hastalık nedir ? Bu hastalık kendisini bebeğin hayatının ikinci ile beşinci günleri arasında gösterir ve deri içerisinde tükürük zarlarında göbeğinde, kanamalar görülür. Bazen makattan ve vajinadan kanama da görülür. Kusuntu ve idrarda da kana rastlanılabilir. Bu tür kanamalı hastalık neden ileri gelir ? Kan pıhtılaşma sisteminde bir mekanizmanın iyi...
  2. yeni doğmuş bebeğin günlüğü

yeni doğmuş bebeğin günlüğü

1. gün: Böylesi kötü bir baslangıç beklemiyordum. Oha! Hortumumu bile kesmişler! Meme diye, süt diye bir şey varmış. Nerden nasıl bulunur bu ya? Hayattan daha 1. günden soğutacaklar beni. 2. gün: Meme buldum ama bundan süt gelmiyor, emiyorum Allah emiyorum, tık yok, süt başka yerde mi? Neyse biraz daha emdim geldi, fazla abanınca meme sahibi kişilik bağırdı. Ne bağırıyosun? Açım ben! Çok...
  3. Düşük sonucu kan zehirlenmesi

Düşük sonucu kan zehirlenmesi

düşük zehirlenmesi düşükte zehirlenme DÜŞÜK eğer kirli araç ve gereçlerle yapılırsa, rahim ve çevre dokuları tedavisi güç birçok mikrobun sebep olduğu bir iltihap yayılır. Rahim ve çevre dokularda başlayan bu iltihap kana geçtiğinde bütün dokuları kapsayan yaygın bir enfeksiyon ortaya çıkar. Bunun adına, halk arasında, kısaca “kan zehirlenmesi” denilmektedir. Hayati tehlike çok yüksektir. Bu...
  4. Septisemi (kan zehirlenmesi)nedir ?

Septisemi (kan zehirlenmesi)nedir ?

septisemi nedir,septisemi ne demek,septisemi nedenleri,septisemi belirtileri,septisemi tedavisi Kana toksin veya bakteri karışmasıdır. Kontrol altına alınmadığı sürece bütün bedene yayılabilir ok çeşitli vücuda giriş yöntemleri vardır. Açık yaradan , diş çekimi sonrasındaki açıklıktan, organ enfeksiyonlarından kaynaklı olabilir. Bakterinin sepsistemiye dönüşmesi bünyeyle alakalıdır....
  5. Kan zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Kan zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Kan zehirlenmesi” tıbbi bir terim değil. Terim genelde kullanıldığı şekliyle, kanda zehirli bir maddeyi değil kandaki bakteri varlığını işaret eder (bakteriyemi). Yani, kan zehirlenmesi aslında yanlış bir isim. Bakteriler kana bir yara veya enfeksiyon yoluyla ya da tıbbi, dişle ilgili bir işlem veya enjeksiyon sırasında vücuda girebilir. Bakteriyemi belirtileri arasında şunlar yer alır:...

Sayfayı Paylaş