gebe
  1. Beyazca

Beyazca Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Yeni doğmuş bebeklerde kanamalı hastalık nedir ?

Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında Beyazca tarafından paylaşıldı.

[​IMG] Yeni doğmuş bebeklerde kanamalı hastalık nedir ? Bu hastalık kendisini bebeğin hayatının ikinci ile beşinci günleri arasında gösterir ve deri içerisinde tükürük zarlarında göbeğinde, kanamalar görülür. Bazen makattan ve vajinadan kanama da görülür. Kusuntu ve idrarda da kana rastlanılabilir.
    Bu tür kanamalı hastalık neden ileri gelir ?
    Kan pıhtılaşma sisteminde bir mekanizmanın iyi çalışmamasından veya K vitamininin eksikliğinden ileri geldiği sanılmaktadır.
    Tam bir teşhis için ne yapılmalıdır ?
    Prothrombin kan pıhtılaşması testi yapılır. Bu testle pıhtılaşma mekanizmasının iyi çalışıp çalışmadığı tespit edilir.
    Yeni doğmuş bebeklerde kanamalı hastalık nasıl tedavi edilir ?
    Bebeğe enjeksiyon yoluyla damardan veya adaleden K vitamini verilir. Ciddî vakalarda nakil yoluyla taze kan verilmesi gerekmektedir. Bu şekilde durumu çabucak tedavi edilir.
    Bu hastalıkta kalıcı sakatlıklar olur mu ?
    Genellikle hayır. Yalnız beyine kanama yapabilecek çok ciddî bazı vakalarda ciddi yan tesirler görülebilecektir.
    Bu durum nasıl önlenebilinir ?
    Yeni doğmuş bebeğe bir K vitamini enjeksiyonu yapılmakla. Bu, genel olarak bütün vaktinden önce doğan bebeklere yapılmaktadır. Bazı hallerde anneye de gebeliği sırasında K vitamini verilmektedir.

2. MEÇHUL

MEÇHUL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    66
    Ödül Puanları:
    48
    Cevap: Yeni doğmuş bebeklerde kanamalı hastalık nedir ?
    paylaşım için teşşekürlerr

Yeni doğmuş bebeklerde kanamalı hastalık nedir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yeni Doğmuş Bebeğin Günlüğü...

Yeni Doğmuş Bebeğin Günlüğü...

anne karnındaki bebeğin günlüğü bebek günlükleri 1. gün böylesi kötü bir başlangıç beklemiyordum.oha hortumumu bile kesmişler! meme diye, süt diye birsey varmış. nerden nasıl bulunur bu ya? hayattan daha 1. günden soğutacaklar beni. 2. gün meme buldum ama bundan süt gelmiyor, emiyorum Allah emiyorum, tık yok, süt başka yerde mi? neyse biraz daha emdim geldi, fazla abanınca meme sahibi...
  2. yeni doğmuş bebeğin günlüğü

yeni doğmuş bebeğin günlüğü

1. gün: Böylesi kötü bir baslangıç beklemiyordum. Oha! Hortumumu bile kesmişler! Meme diye, süt diye bir şey varmış. Nerden nasıl bulunur bu ya? Hayattan daha 1. günden soğutacaklar beni. 2. gün: Meme buldum ama bundan süt gelmiyor, emiyorum Allah emiyorum, tık yok, süt başka yerde mi? Neyse biraz daha emdim geldi, fazla abanınca meme sahibi kişilik bağırdı. Ne bağırıyosun? Açım ben! Çok...
  3. Yeni doğmuş bebeklerde kan zehirlenmesi nedir ?

Yeni doğmuş bebeklerde kan zehirlenmesi nedir ?

yeni doğmuş bebekler yeni dogmus bebekler dogmus bebek doğmuş bebek Yeni doğan bebeklerinize çok dikkat edin meleklerim yeni doğmuş bebeklerde ufakta büyükte olsa mutlaka bir hastalık gelişiyor onların sağlıklı olması için dikkat etmemiz gerekli peki bebeklerde kan zehirlenmesi nedir?? Genellikle bebeğin doğumunun ilk haftasında meydana gelen bir kan dolaşımı enfeksiyonu veya...
  4. Yeni doğmuş bebekler

Yeni doğmuş bebekler

yeni doğmuş bebekler, kabızlık, su verilirmi, ishal, sarılık, nasıl yıkanır, gaz sorunu, hakkında detaylı bilgiler burada arkadaşlar Yeni doğmuş bebeklerde ki sağlık sorunları ve bakımı hakkında ki bilgileri bulacağınız bir sayfaya giriş yaptınız. Yeni doğmuş bebeğinizle ilgili aradığınız bilgiler aşağıdadır Melek'ler... Bebeğin emzirme düzeni İlk haftalarda emzirme düzensizdir ve...
  5. Yeni Doğmuş Bir Bir Bebeğin Ağırlığı Ne Kadar Olmalı ?

Yeni Doğmuş Bir Bir Bebeğin Ağırlığı Ne Kadar Olmalı ?

Yeni Doğan Bebek Ağırlıkları Yeni Doğan Bebeğin Ağırlığı Sevgili melekler, ilk kez bebek sahibi olan anneler bebeklerinin ağırlıkları konusunda hep tedirgindirler. Kendi bebeklerini başka yenidoğan bebekler ile kıyaslar, fazlaysa mutlu olur, azsa endişe içine düşerler. Oysa doktorların ortalama olarak kabul ettikleri Yeni Doğan Bebeğin Ağırlığı değerleri vardır ve bu değerler arasında ki...

Sayfayı Paylaş