gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Yeni Türk Harflerinin Kabulü

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Dahi Başöğretmen Atatürk, yurt gezilerinde halkının, her milli meselelerde olduğu gibi, yeni devrimde de kendisiyle beraberliğini; yeni harflerin büyük bir öğrenme zevki ile sarıldığını, derin ilgi ve alakasını yakından görmüş, bu husustaki verimi yeterli bulmuştu. 1 Kasım 1928 'de Ankara'da Büyük Millet Meclisinde, yeni harflerin kanunlaşması için bir toplantı yapmış, bu toplantıda uzun uzun konuşmuştu. Başbakan olarak İsmet İnönü ve başka milletvekilleri de yeni alfabenin halkı bilgisizlikten kısa zamanda kurtaracağını bildiren konuşmalar yapmışlardı. Bu toplantı bir karar toplantısı idi. Yeni harflerin kabulü hakkında hazırlanmış olan kanunları incelemek için bir komisyon seçti. Aynı toplantıda oy birliği ile YENİ TÜRK HARFLERİ KABUL EDİLDİ.
    3 Kasım 1928'de ise yeni alfabe kanunlaştı. 3 Kasımda Resmi gazete ile yayınlanan "1353 sayılı Türk harflerinin kabul ve tatbiki hakkındaki Kanun" 11 maddeden ibaretti.
    1929 yılının ilk günü (1 Ocaktan itibaren), Türkiye'de basılan her şey, artık Lâtin Harflerinden temel alan Türk alfabesi ile çıkmaya başladı. Bu tarihlerde Reisicumhur: Mustafa Kemal Atatürk, Başbakan: İsmet İnönü, Millî Eğitim Bakanı ise: Mustafa Necati idi.

Yeni Türk Harflerinin Kabulü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Harfler...

Harfler...

C-->D B-->S A-->L G-->S F-->F E-->M D-->?
  2. yeni Türk liraları tanıtıldı

yeni Türk liraları tanıtıldı

yeni paraların üstündeki kişiler paraların üstündeki kişiler türk liralarının paranın türk paralarının Para Reformu çerçevesinde 1 Ocak 2009'da tedavüle girecek Türk Lirası banknotlarının ön yüzünde Atatürk portreleri yer alacak. EN DÜŞÜK BANKNOT 5 YTL Merkez Bankası İdare Merkezinde, 1 Ocak 2009'da tedavüle çıkacak Türk Lirası banknot ve madeni paraların tanıtım toplantısı düzenlendi....
  3. Türk Lirasının yeni simgesi

Türk Lirasının yeni simgesi

Türk Lirasının yeni simgesi ne oldu bana Türk Lirasının yeni simgesi hakkında lütfen haberin ayrıntılarını sunun hanımlar
  4. Türk Lirasının yeni sembolü

Türk Lirasının yeni sembolü

Türk Lirasının yeni simgesi Yeni Türk Lirası Evet Melek'ler, tıpkı ($) dolar simgesi gibi Türk lirasınında yeni bir simgesi olacak:) dünyanın her yerinde ($) bu simge doları sembole eder, peki ya Tl'yi hangi sembol temsil edecek; buyrun haberin detaylarına Melek'ler. Türk Lirası'na itibar kazandırmak amacıyla paradan 6 sıfır atma operasyonunu başarıyla tamamlayan Merkez Bankası, şimdi de...
  5. Türklerin İslamiyeti Kabulü  ne zaman oldu?

Türklerin İslamiyeti Kabulü ne zaman oldu?

Selam arkadaşlar Türklerin İslamiyeti Kabulü ne zaman ve nasıl oldu bana bu konuda bilgisi olan arkadaşlarım detaylı bir şekilde bilgi verirse çok sevinirim.

Sayfayı Paylaş