Yenidoğan sünneti

Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  3 aylık bebekte sünnet 3 aylık bebek sünneti 4 bebek sünneti 6 2 Ülkemizde sünnet sıklıkla 5-12 yaş arasında uygulanmakla beraber son yılarda yapılan yenidoğan sünneti sayısı da arttı.

  Hangi durumlarda yeni doğan sünneti uygulanmaz
  Bebek prematür veya hasta ise, ailede hemofili hastalığı öyküsü var ise, hipospadias gibi doğuştan penis anomalisi var ise yenidoğan sünneti uygulanamaz.

  Bebekler sünnet sırasında ağrı duyarlar mı?
  Yenidoğan bebekler de ağrı duyarlar. Bu nedenle sünnet öncesinde operasyon bölgesini uyuşturmak için çok ince iğne ile lokal anestezik ilaçlar uygulanır.
  Bu yaş grubunda genel anestezi uygulamaya gerek yoktur.

  Yenidoğan sünnetinin avantajları nelerdir? Yenidoğan sünneti yapılan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu riski azalır. Bilimsel çalışmalarda sünnetsiz çocukların idrar yolu enfeksiyonuna sünnetli olan gruba oranla 8 ile 20 kat fazla yakalandığı gösterilmiştir.
  Sadece lokal anestezi ile yapılabilir.
  Sünnet derisindeki damarlar çok küçük olduğundan belirgin kanama hemen hiç görülmez.
  Sünnet sonrası bakım oldukça kolay ve iyileşme hızlıdır.

  Yenidoğan sünneti önesinde bebeğin aç kalmasına gerek var mıdır?Yenidoğan sünneti lokal anestezi ile yapılır, bu nedenle bebeğin aç kalması gerekmez. Tok karnına işlem yapıldığında bebek sünnet sırasında çoğunlukla uyur. Bebeğin hemen sünnet sonrasında beslenmesinde sakınca yoktur.

  Lokal anestezinin etkisi geçince bebekler huzursuz olurlar mı? Ek ağrı kesici veya antibiyotik gerekir mi?
  Büyük çoğunlukla ağrı kesiciye gerek duyulmaz, antiseptikli kremler dışında rutin antibiyotik ve benzeri ilaç kullanılmaz.

  Yenidoğan sünneti nerede, nasıl yapılır?
  Yenidoğan sünneti çoğunlukla bebek doğduktan 24-48 saat sonra; sünnet olmasına engel bir durum yok ise ameliyathanede özel ısıtılan ve aydınlatılan bir masada yapılır.

  Yenidoğan sünneti nasıl yapılır?
  Yenidoğan sünneti klasik cerrahi sünnet veya “çan” yöntemi ile yapılabilir.

  Yenidoğan sünnetinde işlem ne kadar sürer?
  Sünnet yaklaşık 15-20 dakika sürer.

  Sünnet sonrası bakımda neler yapılır?
  Verilen anteseptikli kremler sünnetli bölge üzerine günde 4-5 kez sürülüp üzeri kirlenme veya yapışmaya karşıs teril gazlı bezle örtülür.
  Bebekler sünnet sonrası 3. ve 4. günde sünneti yapan doktor tarafından görülür ve 5. günde banyo yapılabilir. Konulan dikişler kendiliğinden eriyerek düşerler, alınmaları gerekmez.

  Yenidoğan sünneti sırasında veya sonrasında olası komplikasyonlar nelerdir?
  Yenidoğan sünneti oldukça basit ve risksiz bir operasyon olmakla beraber işlem sırasında ve sonrasında yüzde 1’den az oranda çeşitli komplikasyonlar olabilmektedir. Bunlardan başlıcaları; kanama, enfeksiyon, yetersiz sünnet nedeni ile yeniden sünnet derisinin daralması (fimozis) ve cilt yapışıklıklarıdır.
  Yenidoğan sünneti steril şartlarda, cerrahi prensiplere uyularak, deneyimli bir uzman tarafından yapılır ve işlem sonrası uygun bakım yapılır ise nadir görülen bu komplikasyonlardan da kaçınmak mümkün olur.
  (Metropolitan Florence Nightingale Hastanesi Üroloji Bölümü alıntısıdır.)

  Sünnetin Faydaları

  · Sünnet derisi iltihabî hastalıkları, sünnet derisi darlığı, parafimozis taş teşekkülü sünnetten sonra görülmez.

  · Sünnet derisi altında idrar toplanması ve sonuçta iltihaba dönüşüp böbreklere zarar vermesi durumu sünnetten sonra görülmez.

  · Sünnetsiz olanlarda penis kanserleri görülebilir. Sünnetten sonra görülmez.

  · Sünnetsiz erkeklerin eşlerinde rahim ağzı kanserlerine daha sık rastlanır.

  · Sünnetsizlerde cinsel yolla bulaşan hastalıklar daha sık görülür.

   
Yenidoğan sünneti konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Yenidoğan Sarılığı

  Yenidoğan Sarılığı Sarılık, zamanında doğan bebeklerin yüzde 60’ında, erken doğan bebeklerin ise yüzde 80’inde yaşamın 2-3. günleri başlayıp bir hafta süreyle görülebiliyor. Yenidoğan sarılığı nedir? Yenidoğan sarılığının nedeni, kan ve dokularda aşırı miktarlarda bilirubin maddesinin birikmesidir. Bilirubin, başlıca alyuvar hücrelerinin parçalanmasıyla ortaya çıkan “HEM” isimli...
 2. Peygamber Efendimizin 79 Sünneti

  uykuda ele kına yakılması gece uykuda kına yakılması uyurken eline uyurken ele Rasulullah gibi yaşamak... Peygamber (s.a.v.) efendimiz buyurdu ki: "ümmetimin arasına fitne, fesat yayıldığı zaman, sünnetime sarılana yüz şehit sevabı verilir." "insanların en hayırlısı; en çok okuyan, Allah'tan en çok korkan, iyiliği en çok emreden, kötülükten en çok men eden ve en çok sıla-i...
 3. Yenidoğan Özellikleri

  yeni doğan özellikleri bebeklerde kuyruk sokumu yenidoğan özellikleri yeni doğan bebeğin kafasında şişlik yenidoğanın Öncelikle bebeğinizin özelliklerinden bahsedelim ve onları daha yakından tanımaya çalışalım. Cilt özelliği: Doğumdan sonra deri normal renginden daha mor görülebilir. Bebeğinizin cildi yetişkinlere göre daha pembe ve daha hassastır. Doğumdan sonraki ilk günlerde...
 4. Yenidoğan bebeğe Sünneti yapılır mı?

  bebek sünnet kıyafetleri Yenidoğan Sünneti Sünnet penis başını çevreleyen derinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Yenidoğan sünneti "çan yöntemi" ile dikişsiz olarak, güvenle yapılabilmektedir. Sünnetin faydaları, yapılan araştırmalarda tıbben zorunlu bir işlem olmamakla beraber gösterilmiştir. Sünnet ilk bir yaşta daha sık görülen idrar yolları enfeksiyonunu 10 kat...
 5. 7 yaşındaki kızın sünneti!

  kadın sünneti resimleri kadın sünneti görüntüleri afrikalı kadınların video fotoğrafları afrikada İnanılmaz bir olay bu hala aklım almıyor bu kız çocuklarının sünnetini.. Nasıl cahilce bir zihniyet bu.. Yazık bu kız çocuklarına..Ve hala bu konuda kimsenin birşey yaptığı yok.. sünnet erkeklere mahsus bir olaydır..Bunu yapanlarda müslüman ama nasıl bir anlayışla bu çocuklara böyle bir...

Sayfayı Paylaş