gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.628
  Beğenilen Mesajlar:
  1.524
  Ödül Puanları:
  113

  Yerleşme kanamasını mensten nasıl ayırt edebilirim?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Çocuk sahibi olmak kadınların en büyük hayallerinden dir.Kimisi doğal yollarla gebe kalırken,kimisi de nedenli veya nedensiz gebe kalamıyor.Çocuk sahibi olamayan hanımlar , vücutlarındaki küçük bir değişimle heyecanlanıyor ve gebe olup olmadığını merak ediyor. Merak edilen değişimlerden biri yerleşme kanaması.Yerleşme kanaması nedir,yerleşme kanaması nasıl olur,yerleşme kanaması ne renktir ? Tüm bu tanımları sizlere basit ve anlaşılır olarak anlatmaya çalışıcaz.

  yerleşme kanaması.jpg

  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE

  Sevgili hanımlar yerleşme kanamasını mens kanamasından ayırd etmenin bir yolu hesap yaparak ne zaman implantasyon kanaması gerçekleştiğini bulmaktır. Yerleşme kanaması ortalama olarak yumurtlamadan 9 gün sonra görülür. Genellikle bu kanama mense yakın yada mens gecikmesiyle ortaya çıkan bir durumdur.Adet kanaması bildiğiniz üzere hanımlar yoğun olur.Ve en az 3 gün sürer.Yerleşme kanaması ise sınırlıdır lekelenme şeklinde olur.Yerleşme kanaması kaç gün sürer diye sorular da almaktayız.Yerleşme kanaması 2 gün sürdüğü gibi 15-20 gün sürebilir.Yerleşme kanaması ne renk olur diye bize yöneltilen sorunun cevabı ise ,genellikle bu kanamanın rengi açık pembe olur.Adet kanamasının rengi ise koyu kırmızı olur.


  Yerleşme kanamasının belirtileri kadından kadına değişiklik gösterse de çoğu zaman aynıdır.Yerleşme kanamasının belirtilerini sıralarsak;Yerleşme kanamasını mens kanamasıyla aynı belirtileri taşıdığından iki kanamayı birbirinden ayırd etmek güç olacaktır.Eğer mens olduktan sonra bu kanama sonlandıysa yerleşme kanaması değildir.Mens olmadınız ve sürekli lekelenme yaşıyorsanız,gögüslerde hassasiyet,kasıklarda kramp ve ağrılar var ise gebelikten şüphelenebilirsiniz.Yalnız ;Her kanama yerleşme kanaması değildir.Uzun süren kanamalar ve lekelenmeler için mutlaka hekime görünmelidir.Düşük tehditi yada rahim kaynaklı bir sorun olabilir.Bu yüzden mutlaka gebelik şüphesi yaşıyorsanız öncelikle net sonuç için hcg testi yaptırın ve mutlaka hekime görünün..Şimdi kaynak sitelerden elde ettiğimiz ek bilgilerle merakınızı giderelim.

  Hamilelikte ilk hafta belirtileri için TIKLAYINIZ  BEYZA21


  İMPLANTASYON KANAMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

  İmplatasyon kanaması oluşmasındaki tek neden yumurtanın döllenmesidir. Oluşan bu kanama hamileliğin ilk zamanlarında meydana gelmektedir. Ancak bu kanamanın meydana gelmesinin bebeğe herhangi bir zararı olmamaktadır.  İMPLANTASYON BELİRTİLERİ NELERDİR?  İmplantasyon kanamalarının en yaygın belirtileri ise şöyle sıralanmaktadır;


  1.LEKELENME

  Lekelenme (ayrıca implantasyon kanaması) olarak da bilinmektedir. Bu lekelenmeler 7 ile 10 gün arasında sürmektedir. Lekelenmelerin rengi pembe veya kahverengi olmaktadır ve aksi bir lekelenmenin devamı var ise, bu durumda doktora başvurmanız gerekmektedir.

  Lekenlenme, bu kanamaların en belirgin özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu lekelenmeler normaldir ve herhangi bir tehdit edici özellik taşımamaktadır. Bu yüzden endişelenmeniz gerekmektedir.


  2.KRAMP

  Lekelenme ve kramp genellikle yumurtlama işaretleridir. İmplantasyon sırasında 1-2 günlük kramplar yaygın olarak görülmektedir. Bazı adet kramplarının aksine, hafif veya orta alt karın bölgesinde görülmekte ve adet kanamaları kadar şiddetli kramplar olmamaktadır. Bu kanamalar embriyo gömme sırasında rahim duvarlarının sürekli kasılma ile ilişkilidir. Ancak uzun süreli kramplar, pekte sağlıklı sayılmamaktadır. Bu kapsamda uzun süreli kramplara sahipseniz ve şiddetli oluyor ise başka bir sağlık sorununun habercisi olabilir ve bu durumda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.


  3.GÖĞÜSTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER

  İmplantasyon ile birlikte meydana gelen belirtilerinden birisi ise, göğüslerinizde oluşan değişikliklerdir. Bu kapsamda, göğüslerinizde ağrı, şişkinlik ve hassasiyet meydana gelmektedir. Kadınlık hormonu seviyelerinin artması ile birlikte, göğüslerde sızlama, şişme eğilimi olmaktadır. Temel olarak, bu yumurtlama olasılığından sonra göğüslerde hassasiyet durumunu 7 gün boyunca hissedebilirsiniz. Normal aylık döngü yani adet döneminde göğüs ağrısı sadece bir veya iki gün sürmektedir.


  4.YÜKSEK VÜCUT ISISI


  Bir diğer belirti ise, kadınlar oluşan vücut ısı değişimleridir. Bu durumda kişilerde genellikle yüksek vücut ısıları oluşmaktadır. Ancak oluşan bu vücut ısıları uzun süreli olmamaktadır. Birkaç gün içerisinde vücut ısınız normal seviyeye dönecektir. Vücut ısısının artması genellikle yumurtlama sırasında oluşmaktadır. Belirtiler arasında sık idrara çıkma durumu, genellikle embriyonun rahim duvarına tutunması, insanın koryonik gonadotropin (hCG) denilen gebelik hormonunun salgılanmasına tarafından oluşmaktadır. İdrara sık çıkma durumu özellikle geceleri sizleri daha çok etkilenmektedir. Bu durumda sürekli uyanma durumunda kalabilirsiniz.


  Yerleşme kanamasının gerçekleştiği dönem hakkında kesin bir bilgi verilemez. Bu durum adet döneminin başında olduğu gibi adet döneminden bir hafta önce de olabilir. Bu sebepten dolayı birçok bayan yerleşme kanaması ile adet kanamasını karıştırıyor ve hayal kırıklığı yaşıyor. Bu iki durumu birbirinden ayıran en önemli olgu, gelen kanamanın yoğunluğudur. Adet döneminde kanama çok yoğun olarak gelirken, yerleşme kanamasının olduğu dönemde kan, leke yapacak şekilde gelir. Yerleşme kanamasında renk kahverengi veya açık pembe tonlarında olmaktadır. Bu gibi farklı renk tonlarında akıntınız geliyor ise, mutlaka konu ile alakalı uzman bir doktora başvurmanız gerekiyor. Çünkü bu durum gebeliğin işareti olabilir.  İmplantasyon kanaması, gebeliği başlamış olan kadınların ilk üç haftasında lekelenme olarak gelmektedir. Bu lekelenme farklı bir sağlık sorununun belirtisi değildir. Farklı kadınsal sağlık sorunlarında hafif akıntılar gelmez. Ancak şiddetli ağrılar ve şikayetler olabilir. Döllenen yumurtanın rahim duvara yerleştiği sırada bu hafif kanama bazen olabilir. Bu yerleşme kanaması yumurtlamadan 10 gün sonra oluşur. Kanama dikkate alınmalı ve mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü çok daha farklı bir sorun ile de karşılaşılabilir.  Bu gibi durumlarda hamilelikte bazen doktor cinsel ilişkiye onay vermeyebilir. Cinsel ilişki sırasında da bu gibi kanamalar oluşabilir. İmplantasyon kanaması, hamilelik durumu dışında dış gebelik ve düşük durumlarında da meydana gelir. Fakat düşük gibi durumlarda ağrılar da oluşur. Dış gebelik anlaşılabilmesi için ise mutlaka doktora baş vurulması gerekmektedir. Çünkü dış gebeliğin yaşandığı durumlarda bebek plasenta içerisinde olmaz ve anne sağlığı tehlikeye girer. Müdahale yapılması şart olan bir durumdur. Her hangi ciddi bir
  durumda mutlaka doktor kontrolü yapılması gerekir.

   
  Son düzenleme: 11 Kasım 2016
 2. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.628
  Beğenilen Mesajlar:
  1.524
  Ödül Puanları:
  113
  Yerleşme kanaması ile ilgili her gün sayısız soru almaktayız. Yerleşme kanaması ile mens kanamasını ayırt edemeyenler için konuyu ayrıntılarıyla konumuzda anlattık. Bu konuya istinaden ek bilgiler için aşağıdaki linkleri ziyaret etmenizi öneriyoruz. Anlamadığınız noktada yerleşme kanaması ile ilgili sorularınızı bizlere bu başlık altından yönlendirebilirsiniz..

  Gebelikte yerleşme kanaması nasıl olur?

  Implantasyon Yerleşme Kanaması Nedir?
   
 3. MELİKE 001

  MELİKE 001 Forum Okuru

  SLM adetim 4 gün gecikti 1 hafta önce lekelenme oldu 3 gün önce Beta-hcg sonucu 2,0 birimi u/l doktor negatif dedi dış gebelik sözkonusu olabilir mi ?
   
 4. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.628
  Beğenilen Mesajlar:
  1.524
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba ,

  Dış gebelikle bu değerin ilgisi yok. Hem gebe değilsiniz , hemde dış gebelik söz konusu değil.Dış gebelik belli aralıklarla yapılan hcg + hekim kontrolü ile anlaşılabilir..
   
 5. lalehale

  lalehale Forum Okuru

  Slm adetimden 4 gün geçti bugün pembe bir akıntı geldi peçeteye bu hamilelik belirtisi olabilirmi
   
 6. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.628
  Beğenilen Mesajlar:
  1.524
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba,

  Yerleşme kanaması , mens gibi yoğun olmaz,lekelenme şeklin de olur. Sizin lekelenmenin yerleşme kanaması olma ihtimali var. Gecikmeniz için test yapın , yeterli gecikme söz konusu.Mutlu haberlerinizi almayı diliyorum.
   
 7. narin 31

  narin 31 Forum Okuru

  adetimi tam zamanında oldum yanlınz bir pedi doldurmayacak kadar kanamam oldu hamile olabilirmiyim ?
   
 8. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.628
  Beğenilen Mesajlar:
  1.524
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba,

  Mens miktarında farklılık varsa mutlaka test yapılmalı. (Yerleşme kanaması olabilir) Tabi durumu hemen gebeliğe bağlamak doğru olmaz. Bugün hcg testi yapın ,sonuca göre hekime görünüp muayene olun.
   
Yerleşme kanamasını mensten nasıl ayırt edebilirim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Banyomu Nasıl Dekore Edebilirim ?

  Banyomu Nasıl Dekore Edebilirim ?

  banyomu nasıl süslerim banyomu nasıl dekore edebilirim Banyosu olan ve güzel dekore ettim diyen meleklerimizden bu konunun devamına banyolarının ve kullandıkları aksesuarların resimlerini atmalarını istiyoruz. Mobideko.Com siteside sizlere güzel fikirler sunabilecek banyo dekorasyonunun ve süslerini mercek altına almış. BANYO SÜSLERİ VE DEKORE BANYOLAR Diğer resimler ve konu...
 2. Taze balığı nasıl ayırt edeceğiz ?

  Taze balığı nasıl ayırt edeceğiz ?

  Gerçi balık fiyatları aldı başını gidiyor ama balıksız daolmaz değil mi ? Benim sormak istediğim taze balık nasıl ayırt edilir?Nasıl anlarız ?
 3. Mutfağımı Nasıl Dekore Edebilirim?

  Mutfağımı Nasıl Dekore Edebilirim?

  mutfak dekorasyonu, mutfak dekore etmek, mutfak dekorasyonu hakkında Sevgili melekler, biz bayanların evde en çok vakit geçirdikleri yerlerin başında mutfak geliyor. Hele bir de boğazımıza düşkünsek ve de elimiz maharetliyse çeşit çeşit tarifler kesinlikle bizden kaçmaz. Durum böyle olunca hem kullanışlı ama aynı zamanda da şık bir mutfak ister gönlümüz. Dekorasyon dünyasında kısır olarak...
 4. Yerleşme Kanaması Adet Kanamasına Benzer mi

  Yerleşme Kanaması Adet Kanamasına Benzer mi

  Yerleşme Kanaması Adet Kanamasına Benzer mi- Bu yazımızda yine hanımların çok merak ettikleri sorulardan birine değineceğiz. Başlıkta da görüldüğü üzere yerleşme kanaması diye bildiğimiz implantasyon kanaması adet kanaması ile çok karıştırılır. Yerleşme kanaması nedir? Yerleşme kanaması adet kanamasından farklı mıdır? gibi sorulara doğru detaylı şekilde yanıt vermeye çalışacağız. Bu konuda...
 5. Yerleşme kanamasının rengi ve miktarı nasıldır ?

  Yerleşme kanamasının rengi ve miktarı nasıldır ?

  Yerleşme kanaması , hanımların sayfamıza sıklıkla yönlerdiği soruların başın da geliyor. Bizde yerleşme kanaması ile ilgili tüm sorular dan yola çıkarak , detaylı bir anlatımla ,sizlerle paylaşmayı uygun gördük. Öncelikle yerleşme kanaması nedir , ona değinelim. Yerleşme kanaması yani implantasyon , (halk arasın da üstüne görme) döllenmiş yumurtanın rahime yerleşme,yuvalanma durumun dan...

Sayfayı Paylaş