gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Yetersiz beslenme sakat doğum riskini arttırıyor

Konu, 'Gebelikte beslenme' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

sakat bebek doğumları gebelikte sakatlık sakat doğumun nedenleri hamilelikte beslenememe Güneydoğu’da “folik asit” ve “B Vitamini” eksikliğine bağlı olarak, sakat doğum oranının yüksek olduğu belirtildi. Uzmanlar, bebeğin gelişimi için gebeliğin ilk 3 ayında, süt ve süt ürünleriyle balık, sebze, fındık ve fıstık tüketilmesini, bunun yanısıra tuz, şeker ve unlu mamul tüketiminin de kısılmasını öneriyor.
    Harran Üniversitesi (HRÜ) Araştırma Uygulama Hastanesi Kadın Doğum Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurettin Demir, anne adaylarının sağlıklı bebek dünyaya getirebilmeleri için hamilelik döneminde, protein, karbonhidrat, folik asit ve B vitamini yönünden zengin gıdalar tüketmeleri gerektiğini söyledi.

Demir, ayrıca anne adaylarının her ay düzenli sağlık kontrolünden geçmeyi ve günlük 30 dakika egzersiz yapmayı ihmal etmemeleri gerektiğini belirtti. Gebeliğin ilk 3 ayında, süt ve süt ürünleriyle balık, sebze, fındık ve fıstık tüketiminin anne karnındaki bebeğin gelişimi için önemli olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Demir, şöyle konuştu:

“Güneydoğu’da dünyaya gelen bebeklerde, folik asit ve B vitamin eksikliği sakat doğum oranını yükseltiyor. Bu da folik asit yönünden zengin olan kepekli ekmek, tahıl türü gıdalar ile bebeğin beyin gelişimini olumlu yönde etkileyen omega yağ asitleri yönünden zengin olan balık, fındık, fıstık ve meyve tüketimiyle ortadan kaldırılabilir. Hamilelik döneminde günlük 2 bin kaloriye ihtiyaç duyan anne, sağlıklı bir neslin devamını sağlamak için tuz, şeker ve unlu mamul tüketimini de kısıtlamalıdır.”

Yetersiz beslenme sakat doğum riskini arttırıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gün doğarken uyumak kalp riskini arttırıyor

Gün doğarken uyumak kalp riskini arttırıyor

güneş doğarken uyumak hamilelikte çok uyumak zararlımıdır yemekten sonra uyumanın zararları Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Nefroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Süleyman Türk, uyku bozukluğu ile ilgili sorunların toplumda çok yaygın olarak görüldüğünü ve uykusuzluğun yaşam kalitesini olumsuz etkileyen birçok hastalığın habercisi olduğunu söyledi. Prof.Dr. Süleyman Türk,...
  2. Sıcak havalar mantar riskini arttırıyor

Sıcak havalar mantar riskini arttırıyor

Sevgili melekler, Yaz tatiliniz,havuz keyfiniz kabusa dönmesin istiyorsanız önerilerimize kulak verin.... Kapasitesinin üstünde dolu ve toplu kullanıma açık havuzlarda, özellikle mantarın çok kolay bulaşabildiği belirtildi. Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava...
  3. Çoğul gebelik ölüm riskini arttırıyor

Çoğul gebelik ölüm riskini arttırıyor

Bazı meleklerimiz ikiz olsa yada üçüz olsa ne iyi olur derler bende öyle düşünüyordum ta ki bu yazıyı okuyana kadar.Bir tane olsun sağlıklı olsun diyorum artık:)Çoğul gebelik felç ve ölüm riskini arttırıyormuş meleklerim..Şimdi neymiş nasılmış diye merak ediyorsanız gelin okuyalım.. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nilgün Kültürsay,üçüzlerde 17...
  4. Anneler Dikkat! Calpol Astım Riskini Arttırıyor...

Anneler Dikkat! Calpol Astım Riskini Arttırıyor...

astımın nedenleri, çocuklarda astıma neden olan etkenler, calpol astım yapıyormu Bende bir anne olarak bu konuyu açma ihtiyacı hissettim. Yıllardır çocuklarım için kullandığım calpol ile ilgili haber açıkcası beni epey bir tedirgin etti... Çocuklarımızn hastalıklara karşı iyi olması adına kullandığımız ve doktorlarında en çok reçeteye yazdığı ilaçların başında gelen calpol meğer astıma neden...
  5. Şeker Kullanımı Kanser Riskini Arttırıyor

Şeker Kullanımı Kanser Riskini Arttırıyor

Şeker neden zararlı,şekerin kansere etkisi,şeker kullanımı kanser yapar mı,şeker kanseri tetikliyor mu,şekerin kanserle bağlantısı,şeker kanseri tetikliyor,şekerli ürünler kanser yapar mı, Glisemik endeksi yüksek gıdalar, sağlığımız için risk oluşturuyor Vücudumuzda sindirilmiş şekerin aldığı biçim olan glikozun fazlası, sağlığımız açısından risk oluşturur. Şeker, beyaz un içeren glisemik...

Sayfayı Paylaş