gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Yıldızlar Nasıl Kayarlar?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Geceleyin açık bir havada gökyüzünü seyrederken çeşitli renk ve parlaklıktaki yıldızların oluşturduğu o inanılmaz ve muhteşem manzaranın içinden bir yıldızın parlak bir çizgi çizerek kayıp gittiğini muhakkak görmüşsünüzdür. Bu sırada içinizden bir dilek tutup bu dileğin gerçekleşmesi için de gördüğünüzden kimseye bahsetmemişsinizdir herhalde. Çünkü insanlar arasında bir yıldız kaydığında o yıldızın öleceği ve ölmeden önce dilek dileyenin arzusunu yerine getireceği inanışı yaygındır. Halk arasında yıldız kayması diye tanımlanan bu olayın aslında yıldızlarla hiç bir ilgisi yoktur. Yıldızlar dünyadan milyarlarca kilometre ötedeki uzak güneşlerdir. Güneş sistemimizin içinde Güneş ve gezegenlerin çekim kuvvetleri arasında bir oraya bir buraya gezinen sayısız göktaşı vardır.
    Bunlardan Dünya'nın yakınından geçerken çekim alanına girenler hızla atmosfere dalarlar. Sürtünmeden dolayı ısınırlar yanarlar ve arkalarında parlak çizgi gibi bir iz bırakırlar. Sonunda tamamına yakını düşüşün son anında görülen parlamayı takiben yok olurlar.
    Yer atmosferine her yıl toplamı 15 bin ton olan 200 bin kadar göktaşı düştüğü kabul ediliyor. Bu hesaba göre yerin kütlesi 45 milyar yıllık ömrü içinde gelen göktaşları sayesinde epeyce artmış olması gerekiyor. Dünya'ya düşen göktaşlarının incelenmeleri sonucu içlerinde dünyada var olmayan yeni bir elemente rastlanmamıştır.
    Atmosfere girdiklerinde yanan ve çoğunlukla yok olan göktaşlarına "meteor" denilirken bunlardan yere ulaşmayı başaranlara da "meteorit" deniliyor. Dünyamızın büyük bir kısmı okyanuslarla kaplı olduğundan yere ulaşabilen göktaşlarının çoğu da buralara düşerler. Ancak Dünya'nın bir çok yerinde de karalar üzerinde meteoritlerin yol açtığı izler ve çukurlar vardır.
    Ülkemizde rastlanan en büyük göktaşı 25 kilogram olup Domaniç yaylasında bulunmuştur. Dünyada bilinen göktaşlarının en büyüğü ise güneybatı Afrika'da Grootfentein'de bulunan göktaşıdır ve kütlesi 80 ton kadardır.
    Bugüne kadar dünyada 20 civarında insanın göktaşı isabeti nedeniyle yaralandığı tespit edilmiştir. Yani uzayda binlerce yıl boyunca milyarlarca kilometre yol alan bir taş atmosfere çok uygun bir açıdan girsin yanmadan yere kadar ulaşarak gelsin kafanıza düşsün.
    İşte kısmet diye buna denir!

Yıldızlar Nasıl Kayarlar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kıraç - Yıldızlarda Kayar

Kıraç - Yıldızlarda Kayar

Karanlık gecelerimin yıldızı sensin Hep böyle bekletip hep söyletirsin Hep yalan yeminler hep yalan sözler Birgün gerçek olup gelemezmisin gelemezmisin? Yıldızlarda kayar durmaz yerinde Solar güzelliğin kalmaz yüzünde Sensiz can verirken Son nefesimde bir yudum su vermeye Gelemezmisin gelemezmisin? Ayrılık dünyamı karartmadan gel Simsiyah saçımı ağarmadan gel Şimdilik güzelsin herşey...
  2. Ferdi tayfur- yıldızlarda kayar

Ferdi tayfur- yıldızlarda kayar

Karanlik Gecelerİmİn Yildizi Sensİn Hep Benİ Bekletİp, Hep SÖyletİrsİn Hep Yalan Yemİnler, Hep Yalan SÖzler BİrgÜn GerÇek Olup Gelemezmİsİn Yildizlar Da Kayar Durma Yerİnde Solar GÜzellİĞİn Kalmaz YÜzÜnde Sensİz Can Verİrken Son Nefesİmde Bİr Yudum Su Vermeye Gelemez Mİsİn Aydinlik DÜnyami Karartmadan Gel Sİmsİyah SaÇimi AĞartmadan Gel Şİmdİ GÜzelsİn HerŞey Senİnle Senİ Son Defa GÖrmem Belkİ...
  3. tan-yıldızlarda kayar

tan-yıldızlarda kayar

Şarkıcı Adı: Tan Albüm Adı: Yıldızlarda Kayar Çıkış tarihi: 2008 Yapımcı Şirket: Erol Köse Albümdeki Şarkılar 1-Yıldızlarda Kayar 2- Aman Aman 3- Söyleme 4- Güneşe Luzüm Olmaz 5- Güneşe Luzüm Olmaz (Techno) 6- Gözlerin 7- Aman Aman (Club Mix) 8- Yıldızlarda Kayar (Remix) 9- Söyleme (Karaoke) 10- Yıldızlarda Kayar (Karaoke)
  4. Ben çocukken bir tek yıLdızLar kayardı..!

Ben çocukken bir tek yıLdızLar kayardı..!

yıldızlarla ilgili masal yıldızlarla ilgili masallar yıldız ile masallar sözler yıldız ile sözler MasaLLar bana yazıLmamış.. Benim hayatımda saat asLa 12′yi vurmaz.. Kırmızı başLık taksam kurt biLe takıLmaz peşime, Gidecek anneannem de yok ki artık, Üvey annem biLe yok beni şömine önü eziyetLere bırakacak, Şeker evLerden korktum hep, dişLerim çürüyecek diye.. Büyüdüm de kendim okudum masaLLarı...
  5. Ben çocukken bir tek yıldızlar kayardı!

Ben çocukken bir tek yıldızlar kayardı!

Ayakta durmam gerekiyor hayata karşı! Kahkahalarımı koruyarak! Oysa kılıcım yok! Gölgelerin gücü yok! Masallar bana yazılmamış. Benim hayatımda saat asla 12′yi vurmaz. Kurbağalar da beni sevmez zaten, neden prensim olsunlar Uyumuyorum ki öpülüp uyandırılayım, Kırmızı başlık taksam kurt bile takılmaz peşime, Gidecek anneannem de yok ki artık, Üvey annem bile yok beni şömine önü...

Sayfayı Paylaş