gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

yoksul ve zengin

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

YOKSUL VE ZENGİN Resül-i Ekrem (s.a.v her zamanki gibi meclisinde oturmuş ve dostları da etrafında halka şeklinde, onu bir yüzük taşı gibi ortaya almışlardı. Bu arada eski elbiseli fakir bir müslüman kapıdan içeriye girdi. İslami adetlere göre herkes her hangi mevkide olursa olsun bir oturuma girince nerede boş yer bulursa hemen oraya oturmalıdır. 'Benim canım şurasını istiyor' görüşüyle özel bir yere oturmak gerekmez. O adam etrafına bakındı ve boş bir yer buldu; gitti oraya oturdu. Tesadüfen ileri gelen zenginlerden birisinin yanına oturmuştu. Zengin adam elbisesini toplayarak ondan bir az uzaklaştı. Bu hareketleri izleyen Resul-i Ekrem (s.a.a) ona dönerek:
    - Fakirliğinden sana bir şey geçer diye mi korktun?
    - Hayır ya Resülallah.
    - Servetinden ona bir pay düşer diye mi korktun?
    - Hayır ya Resülallah.
    - Elbiselerin kirlenir diye mi korktun?
    - Hayır ya Resülallah.
    - O halde niçin yanından uzaklaşıp bir kenara çekildin?
    - Yanlış bir iş yaptığımı ve hata ettiğimi itiraf ediyorum. Şimdi bu hatamın telafisi ve bu günahımın keffaresi olarak servetimin yarısını bu müslüman kardeşime vermeye hazırım dedi. Çünkü ona karşı yanlış bir hareket yaptım. Beni bağışlayın ya Resülallah.
    - Eski giyimli adam: Fakat ben bunu kabul etmeye hazır değilim.
    - Cemaat: Niçin?
    - 'Çünkü bir gün beni de bir gururun sarmasından ve bir müslüman kardeşime, bu gün bu şahsın bana yaptığı gibi, aynı hareketi yapmaktan korkuyorum, der

2. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38
    Ce: yoksul ve zengin
    ellerine sağlık canım

3. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: yoksul ve zengin

sagol canim,yorumlarin icin bana zamn verdigin icinnn cok sagoll

4. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: yoksul ve zengin

emeğine sağlık

yoksul ve zengin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Zengin Hintli ve Falcı

Zengin Hintli ve Falcı

Çook zengin bir Hintli, geleceğini öğrenmek istedi ve sarayına bir falcı çağırttı. Falcı, önce bu zengin kişinin avucuna baktı, sonra yüzünü göğe çevirdi, yıldızlara baktı, daha sonra da cam küresine baktı ve gördüklerini tek tek söyledi: - Efendimiz, üzülerek söylemek zorundayım, sizi çook büyük bir felaket beklemektedir dedi. Altı oğlunuzu da kaybedeceksiniz ve altısının da ölümlerine...
  2. zengin

zengin

Paralı kimse görmek hayra delalet eden şeyler de görülürse ticarette para kazanmaya, hayra delalet eden şeyler görünmes ise iflas etmeye, Kişinin kendisine 'paralı adam' dendiğini görmesi, salih biri ise sermayesiz kar ve kazanç elde etmesine, fasık birii ise sözüne güvenilmez biri olduğuna; Zengin biri olduğunu görmek yoksulluğa, kanaat sahibi olmaya delalet eder.Rüyada zengin birini görmek...
  3. Pul, Çul ve Yoksul

Pul, Çul ve Yoksul

Günün yorgunluğunu atmak için, her zamanki gibi olduğu yere serilmişti çul. Bütün gün, kâh o elde, kâh bu elde dolaşmış, kendisine alıcı olacakların gözlerinde görücüye çıkmış, ne var ki; kimselerce beğenilmemişti. Üstelik her bakan, burun kıvırıp geçiyordu nedense... Hem de yüzüne karşı, ne de sert ve kaba bir kumaş olduğunu söyleyip, elleriyle bir kenara itiyorlardı. Önceleri, kumaş...
  4. Şık ve Zengin Avizeler

Şık ve Zengin Avizeler

tasli lambalar Meleklerim Evlerinize Avizeler Hepsi birbirinden şık ve zengin modeller.. Evinizi hem daha güzel daha dekoratif hale getirecek hemde daha hoş ışıklandıracak. Lamba modelleri, farklı farklı çok şık boncuklu çiçekli sade modelleriyle evinizde hem lamba hem dekorasyon için önemli bir aksesuar örneğidir. Duvara monte edilen masaüstünde kullanılan tavana monte edilen birçok...

Sayfayı Paylaş