Yufka Nasıl Açılır

Konu, 'Mutfak İçin Pratik Bilgiler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye

yufka nasıl yapılır yufka nasil yapilir hamur nasıl acılır nasil acilir Çoğu ev hanımı yufkanın nasıl açılacağını bilir...Ama ben bilmeyenler için paylaşmak istiyorum...

Yufka nasıl açılır...

Bir buçuk kilo halis un alıp ince elekte eleyiniz, hamur tahtasına dökerek ortasını açınız. 160 gram un için 1 yumurta hesabıyla 8-9 yumurta kırıp; biraz tuz, bir miktar durgun küllü su koyup karıştırdıktan sonra parmak uçlarıyla unun etrafından azar azar çekerek yediriniz.

Ve elle eze eze yoğurup hamur yapınız. Pek katı olursa gereği kadar adi su koyarak bir tarafından tutup çekildiği zaman sakız gibi uzayıncaya kadar yoğurunuz, sonra elinizle 4 tarafından çevirerek ve basarak hamura yuvarlak bir şekil veriniz.
    Tahtanın kalınlığında bir yuvarlak şekil verip 4 parmak boyda parçalar kesip, parçaların kesilen tarafları alta ve üste gelmek üzere elle basınız. Ufak tabak gibi yuvarlak bir şekil vererek üstüste dizip hava temasını önlemek için üzerine kalın nemlice bir bez örtünüz.

Hamur tahtasına biraz un serperek, yuvarlak hamurlardan birini koyup üzerine biraz un serperek oklavayı üstüne yatırınız. İki tarafından basarak hamurun üzerine yuvarlayınız. Hamur incelir, genişler ve ileri doğru yuvarlak bir şekil alır, o zaman yufkayı kenarından tutup kaldırınız.
    Tahtanın üstüne uzunluğu sağdan sola gelmek üzere biraz un serpiniz. Üzerine de biraz un serpiştirip yine oklava ile bastırarak açınız. Bu işlemi, yufka istenen inceliği alıncaya dek tekrarlayınız. Öteki hamur parçalarını da böyle açınız

Yufka Nasıl Açılır konusuna benzer içeriklerimiz
  1. hazır yufka mantısı nasıl yapılır

hazır yufka mantısı hazır yufka mantısı hazır yufkadan mantı yufkalı mantı tavuklu yufka mantısı yufkadan hazır yufka mantısı Malzemeler: 4 adet yufka 350gr. Kıyma 2 adet soğanın rendesi tuz, karabiber, kırmızı tozbiber yarım su bardağı sıvı yağ Sosu için; 1 litre et suyu 1 çay bardağı sıvıyağ 1 tatlı kaşığı salça 1 çay kaşığı kırmızı toz biber 500gr yoğurt 3-4 diş...
  2. Blog nasıl açılır?

Blog nasıl açılır blog hakkında herşeyi bilmek istiyorum.Hakkında bilgisi olan bana da ayrıntılı şekilde anlatırsa mutlu olurum şimdiden tşk. ediyorum. Sevgiler..
  3. Nafaka davası nedir nasıl açılır nasıl hesaplanır

nafaka davası nasıl açılır tedbir nafakası nasıl hesaplanır nafaka neye göre hesaplanır boşanmada nafaka davası, davaları, yetki, mal paylaşımı hakkında genel bilgiler... Boşanma sonrasında mallar neye göre paylaşılır? Kimin adına edinilmiş olursa olsun, evlendikten sonra edinilmiş mallarda bir ortaklık vardır. Araba, ev, arazi gibi mallar yüzde elli ortak kabul edilir. Ayrılık durumunda...
  4. Hazır Yufka dan Yufka mantısı yapmak istiyorum.

Kızlar selam yeni evliyim yaklaşık 1 ay kadar oldu ve ben bugün eşime güzel bir yemek yapmak istiyorum. Hazır yufka ile yufka mantısı yapmayı istiyorum :) Yahu öbür türlü aç hamuru baya bir uğraş veriyor insan. Şimdi bu mantının tarifini bana anlatacak eli ve bilgisi bu işlerde uzman bir arkadaşımız bana bu mantının yufka ile yapılışı ve bunun için gereken malzemeler ile püf noktasını...
  5. Site nasıl açılır

Site açmak istiyorum bu işlem tam olarak nasıl yapılıyor ?
  6. Başka yerden konu nasıl açılır linkleme nasıl yapılır nelere dikkat edilir ?

Başka yerden konu nasıl açılır linkleme nasıl yapılır nelere dikkat edilir hususunda sizler için hazırladığımız görsel sevgili editörler. http://www.youtube.com/watch?v=LPfRd762hbg&feature=youtu.be
  7. Sütlü Yufka Böreği nasıl yapılıyor bilen var mı?

Kızlar geçenlerde eltimde bir börek yedik çok hoş olmuştu hem hafif hemde cidden çok yumuşak olmuştu sordum ne böreği nasıl yaptın diye bana sadece Sütlü Yufka Böreği dedi yapılışını söylemedi ben öğrenirim ama dedim ve size sormayı düşündüm acaba aranızda Sütlü Yufka Böreği nasıl yapılır bilen var mı?
  8. Sütlü Yufka Böreği Nasıl Yapılır İşte Tarifi

Sütlü Yufka Böreği Sütlü Yufka Böreği Tarifi Sevgili melekler, harika davet sofraları için yapabileceğiniz güzel bir börek tarifi ile karşınızdayız. Bu yazımızda sütlü yufka böreği nasıl yapılır sizlerle paylaşacağız :) MALZEMELER 1 paket yufka 1 litre süt 2-3 yemek kaşığı tereyağ ( 50 gr ) 250 gr beyaz peynir Bir demet maydanoz 1 adet yumurta sarısı 2 tatlı kaşığı çöreotu HAZIRLANIŞI...
  9. Sütlü Yufka Böreği nasıl yapılıyor

Merhaba aranızda Sütlü Yufka Böreği nasıl yapılıyor bilen var mı acaba? Eğer ki Sütlü Yufka Böreği yapılışını bilen hanımlar var ise bana mümkünse Sütlü Yufka Böreği tarifini yazsın lütfen!
  10. Nasıl Boşanılır, Boşanma Davası Nasıl Açılır?

bu konu;boşanma hakkında bilgiler,boşanmak için neler yapılması gerekir hakkında bilgiler vermektedir Eşlerden birinin veya ikisinin isteği üzerine, hakimin kararıyla evlilik bağının ortadan kalkmasına boşanma denir. Kadınlar çok zora gelmedikçe boşanmaya yaklaşmaz bence.Özellikle biz Türk kadınları vefakar ve sabırlı kadınlarız.Kadınların boşanma profili eğitim durumlarına göre değişiklik...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. Yufka Nasil Yapilir