gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Yüksek Karbondioksit sel nedeni

Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

İngiltere'de yapılan bir araştırma, atmosferdeki karbondioksit oranının artmasının, bitkilerin topraktan daha az su emmesine neden olduğunu, bu yüzden dünyanın yağışlı bölgelerinin gitgide artan bir sel tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını ortaya koydu. İngiltere'de iklim araştırmaları yapan Hadley Merkezi uzmanlarınca yürütülen araştırmada, petrol, doğalgaz ve kömür gibi fosil yakıtların aşırı kullanımı nedeniyle atmosferde oranı gitgide yükselen karbondioksidin, bitkilerin yaprakları üzerinde bulunan gözeneklerin daha az açılmasına neden olduğu belirtildi.

</B>
    Daha az suyla yaşıyorlar

Gözenekleri daralan bitkilerin ter yoluyla daha az sıvı kaybettiğini vurgulayan uzmanlar, bu şekilde daha az suyla yaşayabilen bitkinin topraktan daha az su emdiğini kaydetti.

Küresel ısınmayla birlikte dünyanın birçok bölgesinde de yağışların artmasının beklendiğine dikkat çeken uzmanlar, karbondioksidin bu etkisi nedeniyle sel riskinin daha da arttığını kaydettiler.

Öte yandan uzmanlar, daha fazla karbondioksidin bitkilerin daha fazla büyümesine ve daha fazla su tüketmesine yol açacağı şeklindeki görüşün doğrulanmadığını ifade ettiler.

Kaynak

Yüksek Karbondioksit sel nedeni konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. selin arkadaşımız !

selin arkadaşımız !

selin arkadaşımızın üyeligi kendi isteği üzerine silinmiştir...
  2. Yük

Yük

İnsanın kendi sırtında gördüğü ağır yük günaya yahut kötü komşuya, Ağır yük kadın için gebeliğe yahut kötü kocaya, Boyun ve omuzda görülen yük kişinin işlediği günahlara, Odun yüklenmek gıybet ve dedikoduya; Hayvan ve diğer araçlara yüklenen yük, kendi eevine geliyor yada kendine ait ise mal ve dünyalığa, kendinden gidiyorsa gidiyorsa üzüntü ve kedere yahut dünya yükünün hafiflemesine; Her...
  3. Selin İmer fotografları

Selin İmer fotografları

Selin İmer hakkında hiç fot. yok biraz fot. yükleyin şu siteye nedir bu böyle
  4. Yavuz sultan selimin rüyası

Yavuz sultan selimin rüyası

YAVUZ SULTAN SELİM Bir gece yatağımda uyuyakalmışım. Sabah namazını kıldıktan sonra hizmetlerine koştum. -Bu gece görünmedin, ne işteydin? diye sordular. Birkaç gecedir uykusuz kaldığım için, bu gece gaflete geldiğimi ve hizmetlerinden mahrum olduğumu özürle beyan ettim. -İmdi, ne düş gördünse beyan eyle, buyurdular. -Arza kabil bir düş görmedim, diye cevap verdim. Tekrar buyurdular ki:...
  5. Avusturya'da Yine Sel Felaketi !!!

Avusturya'da Yine Sel Felaketi !!!

Soma maden felaketine öyle üzüldük ve kendimizi kaptirdikki burnumuzun dibine kadar sular cikmis farketmedik! Bugün sabah kizim krese gittiginde almayip eve yollamislar sel alarmi verildi diye. Daha sonrasinda kanallar tikanmaya dereler tasmaya basladi. Bu geceyi de Allah in izniyle atlatirsak yarin hafifleyecekmis yagmur.

Sayfayı Paylaş