Yulafın Beslenmedeki Önemi

pinar okul

Üye
Üye
Yulafın Beslenmedeki Önemi
Yulaf hakkında mutlaka birçok yerden kulaklarınıza bilgi kırıntıları gelmiştir ve bu bilgi kırıntıları içerisinde belkide şimdiye kadar yememiş olmanızın nedeni tadı hakkında söylenenlerdir muhtemelen. Tadı hakkında söylenenler yüzünden spor yapan veya zayıflamaya çalışan hatta fitness ile uğraşıp kilo almak isteyen kişiler tarafından yemeye pek cesaret edilemeyen yulafı beraber inceleyerek spor ve diyet için ne denli önemli olduğunu ele alacağız.

yulaf-1.jpg

Öncelikle konuya yulaf nedir? Sorusu ile başlamak gerekir. Yulaf içeriği zengin bir tahıl çeşididir. İçerisinde kaliteli karbonhidrat, protein ve lif gibi zengin besin değerleri barındırır. Marketlerde kolaylıkla ulaşabileceğimiz yulaf konusunda mısır gevreklerini bu konu ile ilgili eş değer tutmamak gerekir çünkü bunlar içerisinde bolca şeker barındırır ve kilo almamıza neden olurlar. Yulaf içerdiği kaliteli kompleks karbonhidratlar sayesinde beslenmemize oldukça katkı sağlar. Diğer karbonhidratlar gibi kan şekerinde ani yükselmelere ve düşüşlere neden olmaz. Zengin içeriği sayesinde gün içerisindeki enerji ihtiyacımızı karşılar ve diğer bir yandan da tok kalmamızı sağlarken içerdiği protein ve lifler sayesinde kas gruplarımızın güçlendirilmesi ve onarılmasına da yardımcı olur. Yulafı kahvaltılarınızda olduğu gibi diğer besin saatlerinizde de tüketebilirsiniz. Light süt ile birlikte tüketilmesi daha yararlıdır bu sayede sütteki yağ oranını da ayarlamış oluruz. Kahvaltınızda haşlanmış yumurta ile tüketildiğinde tok tutacağı için özellikle ara öğünlerde acıkma sorunu yaşayanlara yardımcı olacaktır. Yüksek lif içeriğine sahip olması nedeni ile sebze tüketiminde sıkıntı yaşayanlar bu açığının bir kısmını yulaf ile rahatlıkla kapatabilirler. Şimdi tadı konusuna tekrar gelecek olursak eğer bu konuyu da aşmak çok basit. Süt ile karıştırdığımız yulafımızın içerisine kurutulmuş meyvelerden üzüm, incir veya kayısıyı ekleyebiliriz bunun dışında süte bal ilave de edebiliriz bu şekilde tatlandırmayı sağlıklı bir şekilde sağlamış oluruz.

Bal-Badem-Muzlu-Yulaf-Ezmesi.png

Eğer diyet yapacaksak veya spor ile uğraşıyorsak mutlaka yulaf tüketimine dikkat etmemiz gerekiyor diyet programlarımıza, besin öğelerimize mutlaka eklemeliyiz. Kahvaltınızı renklendirecek, sizi tok tutacak bu faydalı besini vücudumuzdan esirgemememiz gerekiyor. Umarım bu yazıdan sonra yulaf aklınızda sadece tadı ile kalmayacak ve beslenmenizde önemli bir yer tutacaktır.

portakalli-yulaf-ezmesi.jpg

Hepinize selam kızlar. Ben 6 ay önce spora başladım. Salonda bana ölçüm yaptılar ve fazla kilom olmamasına rağmen yağ oranımın kas oranımdan fazla olduğunu öğrendim. Hatta yağlanma bacak bölgemdeymiş. Bana bu duruma uygun egzersiz programı hazırladılar. Tabi sadece bunun yetmeyeceğini, beslenme konusunda da dikkatli davranırsam kısa sürede düzeleceğimi söylediler.

Onların tavsiyeleri ve benim araştırmalarım sonucu yulafın protein değerinin yüksek olduğunu ve yok tuttuğunu öğrendim. Tabi sadece yulaf değil bir çok bilmediğim besin ile ilgili bilgi öğrendim. Süt ve yoğurtla karıştırarak sabahları ve ya gece acıktığım zaman yulaf tüketiyorum. Hiçbir hazımsızlık ve rahatsızlık hissetmiyorum. Kesinlikle çok sağlıklı bir besin herkese tavsiye ederim.

Tat konusunda başlarda bende çok sıkıntı yaşadım hatta bir ara yemeyi bile bıraktım diyebilirim ama bu seferde kahvaltım falan zengin olmamaya başladı sonra tekrar yemek için denemeler yaptım ama olmadı kuru meyvelerle tüketmeyi deneyince ben de sonuca ulaştım arkadaşlar mutlaka böyle tüketmenizi tavsiye ediyorum. Süte bal ilave edince de istediğim gibi olmadı ama kuru meyveler ile aşırı lezzetli bir öğün oldu benim için. Yoğurtla da yemeyi denedim ama sonuç benim için tam bir felaketle sonuçlandı.

Sıcak suda bekletipte tüketenler olduğunu duydum ama bununda tadı muhtemelen çok kötü oluyordur o yüzden en iyisi light süt ve kuru meyvelerle tüketmek diye düşünüyorum.

Geri