gebe
  1. ms_enemy

ms_enemy Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    11
    Ödül Puanları:
    0

yumurta ve tavuk nasıl pişirilmeli?

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

tavuk kaç dakikada haşlanır tavuk nasil haslanir nasıl haşlanır kaç dakika dakikada pişer İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Harun Aksu, tavuk ve yumurtalı yiyecekleri yaparken öldürücü kuş gribi virüsünden nasıl korunabileceğimizi şöyle açıkladı:
    Katı yumurta: 100 derece 5 dakika kaynatmak gerekir.

Omlet: Tavanın ısısı yükseldikten sonra yumurta kırılmalı. Yumurtanın iç ısısı 60 dereceye ulaştıktan sonra 2-3 dakika pişirilmeli. Yumurta sıvı olarak kalmamalı, iki tarafı pişmeli.

Suda tavuk pişirme: En güvenli yöntem. 100 derecede kaynayan suda piştiği için birkaç dakikada virüs kaybolur. Tavuğun içinin de pişmesi, pembe kalmaması sağlanmalı.

Mangalda tavuk: Mangalın iyice ısınmış olması, yakacağın köz haline gelmesi beklenmeli. Tavuğun içindeki virüsün ölmesi için merkez ısısının 70 dereceye ulaşması gerekiyor. Güçlü bir ateşte bu sağlanır. 5 dakikadan az ateşte kalmamalı ve her yanının pişmesi sağlanmalı.

Yağsız tavada tavuk: Merkez sıcaklık 70 derecenin üzerine çıkmalı, yaklaşık 5 dakikadan fazla ve her iki tarafı da pişirilmeli.

Tavuk köfte: Marketten alınan tavuk köfteler endüstriyel ortamda üretildiği için avantajlı. Bir kısmı da daha önceden yüksek ısıya tabi tutuluyor, bu etkenleri öldürür. Yine 70 derecenin üzerine çıkarak 3-5 dakika pişirilmeli.

Tavuk döner: Marketten alınan markalı endüstriyel ürünlerde sorun yok. Genelde 60 derece civarında ön ısıya tabi tutuluyor. Sokakta satılan çevirme dönerlerde güvenilen yerler tercih edilmeli.

Mayonez: Çiğ yumurta ile yapılan mayonezlerde markalı, endüstriyel ortamlarda yapılanlarda asitik oranı düşük ve katkı maddeleri olduğu için sorun olmaz. Ancak evde yapıldığı zaman çiğ yumurta kullanılacağı için riskli olabilir.

Tiramisuya dikkat!

Tiramisu, krem şantili pastalar: Çiğ yumurtayla yapılan tatlılardan bir süre uzak durmakta fayda var. Hasta tavuklar yumurta yapamayacağı için yumurtada risk az ama yine de tedbirli olmak gerekir. Güvenli yerlerden alınabilir.

Eldiven kullanın
    Pişirme sırasında dikkat edilmesi gereken önemler de şunlar:

Yemek hazırlarken elle çok müdahale edilmemeli, müdahaleden sonra iyice yıkanmalı.
    Eldiven kullanmak gerekir.

Çiğ ürünle pişmemiş ürün temas ettirilmemeli. Pişen ürünler çiğ ürünlerin konulduğu tabağa konulmamalı, aynı maşayla tutulmamalı.

2. kördügüm

kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: yumurta ve tavuk nasıl pişirilmeli?
    güzel bir oaylasim emegine saglik canim benim

3. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48
    Cevap: yumurta ve tavuk nasıl pişirilmeli?

teşekkürler canım paylaşımın için

yumurta ve tavuk nasıl pişirilmeli? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. acılııııı tavuk ve pirinç

acılııııı tavuk ve pirinç

Malzemeler 2 su bardağı haşlanmış pirinç 2 çorba kaşığı soya yağı 4 adet tavuk göğsü (temizlenmiş) 2 çorba kaşığı un 1 su bardağı kesilmiş kereviz 1/2 su bardağı kesilmiş soğan 1/4 su bardağı taze maydanoz Yarım kilo taze domates (kabukları soyulmuş ve küp şeklinde doğranmış) 1/4 veya 1/2 çay kaşığı kırmızı biber 1 su bardağı domates sosu Yapılışı Bir tencerede yağı kızdırıp tavuk...
  2. tavuklar ve yumurta :))))‏

tavuklar ve yumurta :))))‏

Yumurta İki tavuk markette alışveriş yapıyorlarmıs. Bir yumurta standının önüne gelmişler. Etikette yumurta 30 bin lira yazıyormuş. Tavuklardan biri diğerine; Bak bu yumurtaları ben yumurtladım... demiş böbürlenerek... Dolaşmaya devam ederken başka bir yumurta standına gelmişler. Kocaman, çift sarılı köy yumurtaları ve fiyat 40 bin lira. Bu sefer diğer tavuk atılmıs; Bak bu yumurtaları da...
  3. Ispanaklı yumurta nasıl yapılır?

Ispanaklı yumurta nasıl yapılır?

ıspanaklı yumurta tarifi yumurtalı ıspanak tarifi Pazar kahvaltılarınıza farklı bir tat yada akşam yemeklerinizde bir ara öğün olarak düşünebileceğiniz ıspanaklı yumurtanın tarifini siz meleklerimize sunuyorum. Ben ıspanağı ve içine ıspanak giren her yiyeceği çok severim bu tarifler eminim çocuklarınıza da ıspanak yedirmeyi başaracaksınız. İşte ıspanaklı yumurtamızın tarifi: **Yıkanmış...
  4. tavuk ciğerin nasıl pişirecem

tavuk ciğerin nasıl pişirecem

selam hanımlar akşama yapmak için tavuk ciğeri aldım ama nasıl yapılacağını bilmiyorum bana tavuk ciğeri ile ilgili yemek tarifleri verebilirmisiniz tavuk ciğeri nasıl pişiriliyor yazarsanız sevinirim
  5. Yumurta Çatlatma İğnesi Nasıl ve Ne Zaman Etki Ediyor ?

Yumurta Çatlatma İğnesi Nasıl ve Ne Zaman Etki Ediyor ?

Bu konu; Yumurta Çatlatma İğnesi Nasıl ve Ne Zaman Etki Ediyor haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bebek sahibi olma yolunda yapılan tedavilerden biri yumurta çatlatma iğnesidir. Fizyolojik sebeplerle yumurtası çatlamayan kadınlara uygulanan bu yöntemle yumurtanın zamanı geldiğinde çatlayıp döllenmesi sağlanır. Peki bu iğneler nasıl ve ne sürede etki ederler? Yumurta...

Sayfayı Paylaş