gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

yunus emre hayatı ile ilgili bilgi lazım

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Büyük halk ozanımız Yunus Emreyi bilmeyen yoktur. Bir araştırmam için bana Yunus emre 'nin ayrıntılı hayatı lazım.Bilgi var mı forumunuzda ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    YUNUS EMRE ( 1238 - 1320 ) Anadolu'da Türkçe şiirin öncüsü olan mutasavvıf bir halk şairidir. Büyük bir Türk İslam düşünürüdür.

Yunus Emre Hakkında Bilinen konular onun Risalet-ün-Nushiyye adlı eserini H.707 (M.1308) yılında yazmış olması ve H.720 (1320) tarihinde vefat etmesidir.
    Böylece H.638 (M.1240-1241) yılında doğduğu anlaşılan Yunus Emre XIII. yüzyılın ikinci yarısıyla XIV. yüzyılın ilk yarısında yaşamıştır.
    Bu çağ,Selçukluların sonu ile Osman Gazi devrelerine rastlamaktadır.

Yunus Emre'nin şiirlerinde bu tarihlerin doğru olduğunu gösteren ipuçları bulunmakta; şair, çağdaş olarak Mevlana Celaleddin, Ahmet Fakıh,Geyikli Baba ve SeydiBalum'dan bahsetmektedir.

yunus emre hayatı ile ilgili bilgi lazım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yunus Emrenin hayatı ve bilinmeyenleri

Yunus Emrenin hayatı ve bilinmeyenleri

yunus emrenin aile hayatı yunus emrenin resimleri resmi fotoğrafları emre Türk milletinin yetiştirdiği en büyük tasavvuf erlerinden ve Türk dili ve edebiyatı tarihinin en büyük şairlerinden biri olan Yunus Emre'nin hayatı ve kimliğine dair hemen hemen hiçbir şey bilinmemektedir. Yunus'un bazı mısralarından, 1273'de Konya'da ölen, tasavvuf edebiyatının büyük ustası Mevlana Celalettin Rumî ile...
  2. Yunus Emrenin hoşgörü ile ilgili güzel sözleri

Yunus Emrenin hoşgörü ile ilgili güzel sözleri

Yunus Emre Hoşgörü İle İlgili Sözleri Yunus Emre Hoşgörü ile alakalı sözleri Hoşgörü İle İlgili Sözleri Yunus Emre Yunus Emre her şeyden önce gönül insanıdır. Sevgi aşığıdır. Onun tek istediği sevgiye bağlı olan her şeydir. İnsanın ilk önce gönlüne önem verir. Bir gönül yıkmayı büyük günah sayar. Buda Yunus Emre’nin Hoşgörü ve insan ve aşk özellikle ilahi aşk üzerine verdiği önemdir.Yunus...
  3. YUnus Emre 'nin Kişiliği Hakkında Bilgi Lazım

YUnus Emre 'nin Kişiliği Hakkında Bilgi Lazım

Merhabaa,Yunus Emre 'nin kişiliği hakkında bilgi topluyorum,bana nasıl yardımcı olablirsiniz ???
  4. Ankara ile ilgili bilgi lazım

Ankara ile ilgili bilgi lazım

Ankara 'yı araştırıyorum ve bu ille ilgili tafsilatlı bilgiye ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz lütfen..
  5. Bedük Hayatı İle İlgili Bilgiler

Bedük Hayatı İle İlgili Bilgiler

Bu konu; Bedik Hayatı İle İlgili Bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, başarılı müzisyen Bedük yepyeni bir albümle 2013 yılına hızlı bir giriş yapıyor. "Overload" ismini verdiği albümle müzikseverlerin karşısına çıkacak olan Bedük 'ün hayatı ile ilgili bilgiler veriyoruz sizlere... 1979 yılında doğmuştur. Müzisyendir. Asıl adı serhat bedüktür.15 yaşında gitar eğitimi almaya...

Sayfayı Paylaş