gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Yüzbinlerce öğretmenin bilgileri çalındı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Yüzbinlerce öğretmenin okul ile T.C. Kimlik numaraları bilgileri çalınarak paylaşım sitelerine yüklendi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın MEBBİS kapsamında uygulamaya koyduğu ve eğitim alanındaki birçok hizmetin sanal ortama taşınmasını sağlayan İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetim Bilgi Sistemi’ndeki (İLSİS) tüm verilerin; ünlü paylaşım sitesi Rapidshare’de paylaşıma açıldığı ortaya çıktı.
    SQL veritabanında yayımlanan verilerde, 687 bin öğretmenin T.C. kimlik numaraları, isimleri, çalıştıkları okullar gibi sadece il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde yer alması gereken bilgiler yer alıyor.

Bilgilerin tamamı sadece 130 Mb’lik bir alan kaplarken, daha kolay ulaşılabilmesi amacıyla sıkıştırılarak rapidshare’ye yüklenen veriler, sadece 13 Mb yer kaplıyor. Bu verileri indirmek isteyen bir kişinin sadece bir dakikasını harcaması yetiyor. Durumun ortaya çıkması, e-okul ve İLSİS gibi sistemlerin güvenliğinin ne kadar sağlandığının da sorgulanmasına da neden oldu.

Sadece ilk kademe bilgilerin çalındığını kaydeden MEB yetkilileri, Bakanlığın konuyu soruşturduğunu açıkladılar. Yetkililer, “Sadece herkesin ulaşabileceği, sicil numaraları, TC Kimlik numaraları, çalıştığı kurumlar gibi bilgiler çalındı. Ancak sicil puanları gibi kapsamlı bilgilere giriş yapılamamış. Konunun bir "hack olayı" olup olmadığı araştırılıyor"

TBMM KONUYU GÜNDEMİNE ALDI

CHP Yalova Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi Muharrem İnce, konuyu TBMM gündemine taşıdı. İnce, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde, söz konusu bilgilerin nasıl kullanıma açıldığını, yeterli güvenlik önleminin alınıp alınmadığını sordu.

Yüzbinlerce öğretmenin bilgileri çalındı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Siteye kızdı üyelerin kart bilgilerini çaldı

Siteye kızdı üyelerin kart bilgilerini çaldı

Bir arkadaşlık sitesi üyesi olan 17 yaşındaki Emin K., site üyelerinden yaklaşık 60 bin kişinin kredi kartı bilgilerini çaldığı iddiasıyla gözaltına alındı. Kart bilgilerini 'hacker'larla paylaşan K.'nın ifadesinde, "Sitedekilerin hepsinin erkek olduğunu anlayınca onlara bir ders vermek istedim" dediği öğrenildi. Yüzbinlerce üyeye sahip bir arkadaşlık sitesi yöneticilerinin,...
  2. Çalı

Çalı

Onları toplamak kolay rızka, dalı çocuğa, dikenli olanı küçük üzüntülere delalet eder.İnsanın işine karışan, her hareketini, sözünü eleştiren kötü niyetli kişi olarak yorumlanır.Rüyada çali görmek, kolay elde edilen rizka isarettir. Rüyada çali gören kimsenin, güzel çocugu olur. Onları toplamak kolay rızka, dalı çocuğa, dikenli olanı küçük üzüntülere delalet eder
  3. Çalı bülbülü (Rufous Bush Robin) Hakkında Bilgi

Çalı bülbülü (Rufous Bush Robin) Hakkında Bilgi

calı bülbülü sesi çalı bülbülü bülbül bakımı hint ötüşü hint bakımı video Çalı bülbülü(Rufous Bush Robin)Çalı bülbülü(Rufous Bush Robin)Hakkında Tanımı İri, yelpaze kuyruklu ve şakıyıcı bir kuştur. Baş ya da kuyruk deseniyle hemen tanınır. Zarif ve uzun gagalı bir bülbülü andırır. Gözünün üzerinde açık renk belirgin bir çizgi vardır. Kuyruğu uzun, kızıl ve kamalı, kuyruk ucu siyah-beyaz...
  4. Kimlik bilgileriniz çalınmış olabilir!

Kimlik bilgileriniz çalınmış olabilir!

kimlik bilgilerim Geçenlerde haberlerde izlediğim bir haver beni şok etti çünkü bir çete Türkiye'deki milyonlarca insanın kimlik bilgilerini ele geçirmiş.Acaba bu iş bu kadar basit olabilir mi? İşimiz Allah'a kalmış arkadaşlar .Olayla ilgili detaylı bilgileri sizler için aktarıyorum TC kimlik numaralarının sanıldığından çok daha basit bir algoritmaya sahip olduğu ortaya çıktı. İstanbul...
  5. 2013 Öğretmen Atama Bilgileri

2013 Öğretmen Atama Bilgileri

2013 öğretmen atamaları öğretmen atamaları 2013 Sevgili melekler, 2013 öpğretmen atamaları ile ilgili açıklamayı Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı yaptı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın imzasını taşıyan öğretmen atamaları ile ilgili yazı tüm valiliklere gönderildi. Gönderilen yazının içeriğinden anlaşıldığı üzere öğretmen atamaları, yer değiştirme tarihleri şöyle... Öğretmenlerin il içi...

Sayfayı Paylaş